"Velika večina se je strinjala, da se že dosežen dogovor sprejme," je po popoldanskem sestanku povedal Virant. Le še DeSUS bo svojo odločitev sporočil v petek, ko se bo sestal pristojni organ stranke, je dejal. Na seji parlamentarnega odbora za finance pa je prvak stranke DeSUS Karl Erjavec dejal, da obstaja velika verjetnost, da bodo tudi njegovi poslanci podprli zakon, o katerem obstaja širok konsenz, a o zakonu bo odločal še izvršni odbor stranke. DeSUS ima glede zakona pomisleke, ker ohranja zamrznitev pokojnin.
"Vse kaže v to smer, da bo dogovor podpisan, da bodo tudi parlamentarne stranke pristale na to, da ne bodo enostransko posegale v pravice javnih uslužbencev," je še ocenil Virant. Meni, da bo dosežena široka stopnja konsenza.
Virant funkcionarjem v pravosodju, ki izražajo nezadovoljstvo z delom predlaganega zakona, odgovarja, da bi bilo "popolnoma nesprejemljivo, da bi bili tožilci in sodniki tista skupina, pri katerih bi bila plačna nesorazmerja dokončno odpravljena".
Janković pa je povedal, da se je tudi na tem sestanku pokazalo enako kot dopoldne: da se "velika večina odreka tistemu, kar ji res pripada". Vendar, kot je dodal, vsi razumejo, da bo v prvi polovici leta 2012 čas, da bi poiskali trajne rešitve za posamezne točke.
Po dogovoru bodo transferji posameznikom in gospodinjstvom, pokojnine ter plače javnih uslužbencev in funkcionarjev ostale zamrznjene v prvem polletju 2012. Izjema so nadomestila za čas brezposelnosti.
Če bo dogovor s sindikati obveljal, to po oceni Jankovića omogoča dvoje: da imajo pol leta časa za dogovor o izpeljavi potrebnih reform in prihranek sredstev, ker bi po sprejetju zakona lahko dobili nižjo obrestno mero.
"Na ta račun bi lahko letno privarčevali do 150 milijonov evrov," je dejal. K temu je treba prišteti tudi sredstva v višini približno 150 milijonov evrov, ki bodo v letu 2012 privarčevana zaradi polletne zamrznitve plač v javnem sektorju, pokojnin in socialnih transferov, je še dejal Janković.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je še pred sestankom povedal, da bo poslanska skupina SDS podprla interventni zakon, če bo usklajen z vsemi socialnimi partnerji, kar so že povedali ob tistem zakonu, ki ga je vlada vložila oktobra po nujnem postopku. "Danes bomo videli, ali te uskladitve, kar je bilo povedano, držijo in če bo tak zakon pripravljen, ustrezno amandmiran, ga bomo tudi podprli," je dodal Tanko.
Poslanke in poslanci bodo o interventnem zakonu odločali na petkovi izredni seji državnega zbora.
Sindikati dali interventnemu zakonu zeleno luč
Že zjutraj se je Janković na delovnem sestanku sestal s socialnimi partnerji, predstavniki sindikatov in delodajalcev, da bi uskladili interventni zakon. To jim je tudi uspelo. Predstavniki sindikatov so po dogovoru izrazili zadovoljstvo.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je novinarjem dejal, da je doseženi dogovor korak naprej. Izrazil je tudi zadovoljstvo nad tem, da so "Jankovića in predstavnike vlade uspeli prepričati, da je iz zakona nujno treba izvzeti nadomestila za čas brezposelnosti". Opozarja pa na to, da šteje večina v državnem zboru. "Počakajmo na to, ali se bo ta večina oblikovala," je dejal. V sredo "smo namreč spremljali dogajanje v državnem zboru in videli, kakšen relief se oblikuje tam," je pojasnil.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je dejal, da je doseženi dogovor v osnovi predlog, s katerim se je konfederacija že strinjala v predhodnih pogovorih z Jankovićem. "Če ne bo nobenega drugega dogovora do sredine leta 2012, to pomeni, da se bodo takrat sprožili vsi tisti mehanizmi, ki bi morali začeti veljati že 1. januarja 2012 – tako npr. pri javnih uslužbencih napredovanja v nazive in plačne razrede," je spomnil.
S predlogom interventnega zakona soglašajo tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije. Kot pa je opozorila predsednica zveze Mateja Kožuh Novak, bi morali varčevati vsi družbeni sloji, ne samo en del.
Kaj so se dogovorili?
Po dogovoru bi transferji posameznikom in gospodinjstvom, pokojnine ter plače javnih uslužbencev in funkcionarjev ostale zamrznjene v prvem polletju 2012, torej do 1. julija 2012. Izjema so nadomestila za čas brezposelnosti. Poleg tega so se dogovorili, da v prvem polletju 2012 ne bo nobenih enostranskih posegov v zakon. Parlamentarne stranke pa se morajo tudi zavezati k varčevalnim ukrepom, zlasti pri javnih naročilih, na kar je opozorilo tudi računsko sodišče.
Višina regresa za javne uslužbence in funkcionarje za leto 2012 bi ostala pri 692 evrih, plače funkcionarjev pa bi se znižale za 4 odstotke.
Interventni zakon morajo poslanci sprejeti do petka, če želijo, da bi ukrepi začeli veljati 1. januarja.
Državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar je članom odbora za finance pojasnila, da je Slovenija kot članica Evropske unije letos spomladi sprejela zaveze glede konsolidacije javnih financ v srednjeročnem obdobju do leta 2012. Program stabilnosti predvideva, da slovenski javnofinančni primanjkljaj v letu 2012 ne bo presegal 3,9 odstotka bruto domačega proizvoda. Če bi to želeli doseči, pa treba zagotoviti varčevanje oz. zmanjševanje odhodkov iz proračuna v obsegu 500 do 600 milijonov evrov, je pojasnila Vraničarjeva.
Varčevanja brez posega v ta segment pa si ne moremo predstavljati, je dejala, saj to področje predstavlja velik delež javnofinančnih odhodkov. Po oceni ministrstva bi učinek zakona znašal med 260 in 300 milijoni evrov.
Vraničarjeva je opozorila, da je ta zakon le prvi v nizu ukrepov, ki jih bo treba sprejeti, da bi se zagotovili varčevanja v omenjenem obsegu. Sprejem tega zakona do 31. decembra pa da je nujen, saj bo lahko obveljal le, če je sprejet do tega datuma. Če se to ne bi zgodilo, bi morali po njenih besedah drugo leto sprejeti interventni zakon z drugačno vsebino. To bi lahko pomenilo tudi zniževanje plač ali zniževanje nekaterih pravic, denimo regresa ali dodatka za rekreacijo pri upokojencih.
Minister za delo, ki opravlja tekoče posle, Ivan Svetlik je sicer še pred začetkom seje dejal, da bo prihranek zaenkrat skromen, okrog 70 milijonov evrov, pomembno pa je, da nova vlada dobi čas za usklajevanje in pripravo ustreznega proračuna za naslednje leto. Poudaril je, da razlogov za zaplete ni, če so socialni partnerji soglasni.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.