Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič je ob robu današnje novinarske konference v Ljubljani zavrnil očitke, da se je na strategijo za dvig rodnosti, ki med drugim predlaga omejitev pravice do brezplačnega splava, pozitivno odzvala le Slovenska škofovska konferenca in da ji nasprotuje vsa strokovna javnost. "Ste prešteli vse izjave? Niste. To, kar trdite, je napačno in ni res!" je odgovoril zbranim novinarjem.
Drobnič je poudaril, da je potrebno upoštevati vsa stališča in predloge k strategiji. "Strategija je v javni razpravi, v tej fazi se zbirajo pripombe in predlogi, ki jih bomo poskušali uskladiti. Kot minister se zavzemam, da bi bilo v Sloveniji čim več zaželenih otrok."
Mediji pa imajo po Drobničevih besedah dragoceno poslanstvo, da "javnost obveščajo in osveščajo ter s tem prispevajo k temu, da bi bilo življenje v naši državi bolj zaželeno". Del soodgovornosti za oblikovanje strategije pa nosijo tudi državljani, je poudaril.
Na očitek, da bo splav, ki trenutno stane okoli 100.000 tolarjev, odslej izključna pravica bogatejših žensk, revnejše pa se bodo morale zateči k nezakonitemu opravljanju splava, je Drobnič odgovoril: "V predlogu strategije ni prepovedi splava. Strategija je temeljni dokument, posamezne rešitve pa bodo predstavljene v zakonu."
Minister se je odzval tudi na javno pismo Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), v katerem sindikat izraža začudenje, da je med ukrepi za dvig rodnosti tudi predlog, da se "zagotovi primerna (ne previsoka) stopnja izobrazbe negovalk v jaslih in vzgojiteljic v starejših starostnih kategorijah otrok".
Drobnič je dejal, da v zvezi s tem ne želi izrekati sodb, saj je dokument v javni razpravi. Omenjeni predlog pa po njegovih besedah ne pomeni, da vzgojitelji z visoko izobrazbo takšnega poklica ne morejo opravljati, temveč le, da se krog tistih, ki to lahko opravljajo, širi.
Glede vse glasnejših ugibanj o odstopu pa je Drobnič dejal, da kot minister, ki se zavzema za dvig rodnosti, ne misli odstopiti in da bi bilo nekoliko nenavadno, če bi bila ta strategija povod za interpelacijo oziroma njegovo morebitno razrešitev. "To bilo bi nenavadno za Evropo in za evropsko mišljenje," je poudaril.
Drobnič je strategijo za dvig rodnosti, katere temeljna vodila so življenje, družina in otroci, javnosti predstavil minuli teden. Kot sporen za stroko, opozicijo, pa tudi nekatere koalicijske stranke se je izkazal predvsem tisti del strategije, ki pravico do brezplačnega splava omejuje na tiste nosečnice, katerih življenje je ogroženo.
'Delo ministrstva uspešno in zavzeto'
Drobnič delo ministrstva po preteku polovice mandata ocenjuje kot uspešno in polno strokovne zavzetosti. Na področju zaposlovanja je ministrstvo začelo z uvajanjem nove filozofije po skandinavskem vzoru, ki, kot je minister dejal, predvideva "spodbujanje namesto oviranja, večjo prožnost namesto togosti" ter dodatne vzpodbude za enakopravnejšo možnost vključevanja v zaposlitev.
"Ministrstvo se je socialnih reform lotilo resno, saj se zavedamo, da je to tista pot, ki pelje do blaginje," je poudaril Drobnič in nadaljeval, da so bili med osnovnimi cilji ministrstva povečati prilagodljivost trga dela in pripraviti ukrepe v korist družine.
Oblikovali so tudi dodatne spodbude za zaposlovanje tistih družbenih skupin, ki jih trg dela sam postavlja na rob. To so predvsem ženske, ki se odločajo za materinstvo, mladi in starejši, je dejal Drobnič in dodal, da se je letos zaradi dodatnih spodbud delodajalcem zaposlilo 50 odstotkov več invalidov kot lani.
Minister je večkrat poudaril, da je vlada s sprejetimi ukrepi socialne transferje povečala in ne znižala, kot je bilo ministrstvu večkrat očitano. Kot je pojasnil, je v proračunu za prihodnje leto zagotovljenih dobrih 12 milijard tolarjev oz. 4,5 odstotka več sredstev za socialne transferje kot v letošnjem proračunu.
Socialni transferji se bodo za brezposelne povečali za 1,4 milijarde tolarjev, družinski prejemki in starševska nadomestila za pet milijard tolarjev, za zagotavljanje socialne varnosti bo namenjenih 1,8 milijarde tolarjev dodatnih sredstev, za subvencioniranje študentske prehrane pa je predvidenih preko 200 milijonov tolarjev več sredstev.
SVIZ zelo kritičen
Kot rečeno, se je z osnutkom Strategije za dvig rodnosti v RS ukvarjal tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). Najbolj jih je zmotil ministrov predlog, da se »zagotovi primerna (ne previsoka) stopnja izobrazbe negovalk v jaslih in vzgojiteljic v starejših starostnih kategorijah otrok«.
»Kakor razumemo zapisano, predlagate znižanje izobrazbene ravni pomočnic vzgojiteljic in vzgojiteljic. Če je tako, potem gredo ti predlagani ukrepi ravno v nasprotno smer kot v vseh ostalih razvitih evropskih državah, kjer si stroka in oblasti prizadevajo za čim višjo izobrazbo vzgojiteljev in izenačitev njihove izobrazbe z učitelji v osnovnih in srednjih šolah (visokošolska izobrazba),« menijo v SVIZu.
Kot nadalje opozarjajo, je predšolska vzgoja del šolskega sistema in za slovenske družbene in ekonomske razmere zgledno regulirana v koncepciji javne vzgoje in izobraževanja v Beli knjigi, v Kurikulu za vrtce ter z Zakonom o vrtcih in z drugimi področnimi predpisi. »Visoka usposobljenost vzgojiteljev in vzgojiteljic je zaradi zahtevnosti poklica in odgovornosti, ki jo imajo, ne le potrebna, temveč nujna. Tega se zavedajo tudi najbolj razvite evropske države (npr. Skandinavske), kjer sta poklica vzgojitelja in učitelja izenačena in kjer imajo oboji enake plače,« so zapisali in dodali, da je Nemčija poleg Avstrije in Malte edina država zahodnega sveta, ki za svoje vzgojitelje ne predpisuje visokošolskega študija.
V Nemčiji naj bi se zato pojavljale dileme, kako to, da se je pri njih tako dolgo zanemarjalo izobraževalne naloge za predšolske otroke in da so zanje v vrtcih skrbeli neustrezno izobražene ali sploh neizobražene osebe, medtem ko se vsi strinjajo, da mlajši, kot so otroci, toliko bolj zapleteni so procesi njihovega učenja in toliko bolj morajo biti vzgojitelji izobraženi, saj se prav v najzgodnejših letih odloča o celotnem razvoju življenja posameznika.
SVIZ ministra zato sprašuje, kako opredeljuje »primerno (ne previsoko)« stopnjo izobrazbe vzgojiteljic in pomočnic vzgojiteljic v vrtcih in kakšno stopnjo njihove izobrazbe podpira. Za konec še poudarjajo, da predlagani ukrep nasprotuje prizadevanjem vseh razvitih držav.
Direktorica direktorata za družino pri Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, Majda Erzar, je za 24ur.com povedala, da so predlogi strategije za dvig rodnosti šele v fazi usklajevanja in jih bodo glede na pripombe spremenili in dodelali. “Pismo SVIZa sem preletela in vse, kar lahko v tem trenutku povem, je, da je to le osnutek strategije. Zagotavljam, da ne želimo posegati v sedanjo izobrazbeno strukturo,” je še dodala Erzarjeva.
Brezplačni vrtci za vse!
Stranka mladih Slovenije je vesela, »da se je zgodila Strategija za dvig rodnosti v Republiki Sloveniji, ki je spodbudila široko razpravo o tem perečem problemu.« Ob tem pa poudarjajo, da ne želijo, da bi bil osnutek v tej obliki sprejet.
Predsednik SMS, Darko Krajnc, pravi, da je pozitivno, da se predstavniki vlade zavedajo, da so glavni vzroki za katastrofalno stanje na področju rodnosti visoke cene stanovanj in vrtcev ter šolskih potrebščin in prevozov otrok, a bo potrebno to zavedanje in pozitivno voljo podkrepiti s celostnimi ukrepi v praksi. »Obljubljene premije za zgodnejše rojevanje otrok ne bodo dvignile števila rojstev, saj je srž problema v neurejenosti stanovanjskega vprašanja in zaposlitve. Pri slednjih pa je zelo problematična fleksibilnost in nenaklonjenost družinskemu načinu življenja,« pravijo v SMS in dodajajo, da se Drobnič tega problema loteva na napačen način.
Neplodnim parom je treba pomagati
»Nedopustno je, da se kot eno glavnih rešitev za večjo rodnost predlaga omejevanje (ustavne) pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok. Število splavov je v zadnjih dvajsetih letih upadlo iz 20.000 pod mejo 6.000 splavov letno, k čemur je verjetno pripomogla tudi uporaba kontracepcijskih sredstev. Ves ta čas pa je upadalo tudi število rojstev, torej tu ne gre iskati povezave,« so sporočili iz SMS. Stranki mladih Slovenije zato predlagajo, da se namesto omejevanja splava v strategijo zapiše, da si bo država prizadevala narediti več na področju zdravljenja neplodnih parov. So namreč ljudje, ki si želijo imeti otroke, pa imajo zdravstvene težave, ki jim to onemogočajo. Zdravljenje neplodnosti je zelo drago, saj je število postopkov zelo omejeno.
Koordinator SMS Akcije za brezplačne vrtce, Beno Fekonja, je pozdravil, da je v strategiji dobilo svoj prostor tudi vprašanje predragih vrtcev in da obstaja tudi s strani vlade pripravljenost za ugodnejšo klimo na tem področju.
»V strategiji ministra Drobniča pa je zaznati zniževanje stroškov predšolske vzgoje na račun nižanja izobrazbene strukture, povečanja normativov (več otrok v posameznem oddelku) in zmanjševanju sočasne prisotnosti vzgojiteljice in njene pomočnice v oddelku. S tem pa bistveno poslabšamo položaj predšolskega otroka, kar pa ni namen našega predloga. Z našim predlogom sprememb Zakona o vrtcih bomo omogočili vsem otrokom enake možnosti do predšolske vzgoje, njihove socializacije in lažjega prehoda v nadaljnje izobraževanje. Starše otrok pa bi razbremenili velikega finančnega vložka in posledično vplivali na lažje odločanje za starševstvo. Kar pa sovpada s strategijo rodnosti,« so še sporočili.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.