Okrožno sodišče v Ljubljani je danes začelo stečajni postopek nad družbo Delo Revije. Za stečajnega upravitelja je imenovalo Radovana Triplata. Upniki lahko svoje terjatve ter ločitvene in izločitvene pravice v postopku prijavijo do 30. novembra, je danes objavljeno na Agenciji RS za javnopravne evidence in storitve.
Sodišče je stečajni postopek uvedlo na predlog upnika Iskra Invest. Največja slovenska revijalna družba na ta način ni uspela z ugovorom. Z argumentom, da je v pripravi predlog za začetek prisilne poravnave, je namreč predlagala, naj sodišče odloži odločanje o predlogu začetka stečajnega postopka, je razvidno iz sklepa sodišča.
Delo Revije so sicer predlog pozneje skladno z zahtevo sodišča dopolnile tudi s poročilom o ukrepih finančnega prestrukturiranja in poročilom o poslovanju dolžnika do konca letošnjega junija, niso pa predložile potrebnih izjav poslovodstva, vezanih na redno izplačevanje plač, davkov in prispevkov za zaposlene. "Ob tem iz dolžnikovega poročila o ukrepih finančnega prestrukturiranja tudi izhaja, da je dolžnik konec junija izkazoval neplačane obveznosti z naslova davkov in prispevkov, ki bi jih družba morala plačati hkrati s plačami delavcem v skupni višini 335.102 evra, pri čemer so te obveznosti zapadle v obdobju med letošnjim marcem in junijem," še piše v sklepu. Skladno s tem je sodišče ugotovilo, da dolžnik ni ustrezno dopolnil svoje zahteve za odložitev uvedbe stečaja, in da je insolventen.
"Rečem lahko samo, super," se je na novico o stečaju odzvala glavna in odgovorna urednica Jane Melita Berzelak. "To je za nas krajša pot do novega delodajalca in do ureditve razmer. Upam," je dodala. Stečajni postopek bi lahko revijam po njenih besedah prinesel opravilno sposobnega upravljavca. Čeprav so namreč zdaj blagovne znamke oz. revije v najemu družb iz skupine Krater, imajo z direktorjem in lastnikom Dela Revij Matejem Raščanom kar nekaj težav.
Kot je pri tem spomnila Berzelakova, so jim dogodki, kot je nedavno odnašanje arhiva revij, kar je Raščan označil za dolžnost zaščite premoženja družbe, dodatno oteževali delo. Ob tem je izrazila upanje, da se bodo sedaj stvari odvijale po predvidljivem scenariju in ne več po nepredvidljivem, ki je šel samo še navzdol. Poleg tega si zaposleni po njenih besedah obetajo tudi poplačilo neizplačanih plač iz stečajne mase.
O stečaju založniško-revijalne družbe, ki je v lasti Mateja Raščana oziroma njegovega podjetja Monera, se je govorilo že dlje časa. Vodstvo podjetja, ki ima vse bančne račune blokirane že od konca junija, je sicer napovedovalo vložitev vloge za začetek prisilne poravnave, a tega načrta ni izpeljalo.
Medtem pa je največja upnica Dela Revij Nova Kreditna banka Maribor zaradi neporavnanih terjatev na dražbi blagovne znamke družbe po začetni izklicni ceni 10,14 milijona evrov prodala svoji hčerinski družbi KBM Leasing. Ta je znamke pred dnevi oddala v najem družbam iz skupine Krater.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.