
V Sloveniji smo lahko opazovali delni Sončev mrk. Zanimiv pojav se je pri nas začel nekaj minut po 11. uri, največja stopnja prekritosti Sonca je nastopila okoli 11.45, mrk pa se je končal okoli 12.30.
Nastopi posameznih faz mrka so se glede na lokacijo v Sloveniji razlikovali za nekaj minut. V Ljubljani se je delni Sončev mrk začel ob 11.05, največja stopnja prekritosti Sonca je v prestolnici nastopila ob 11.43, mrk pa se je končal ob 12.21. V Mariboru je bil začetek ob 11.03, vrhunec ob 11.44, konec pa ob 12.26.
Če Luna popolnoma prekrije Sončevo ploskev, je magnituda mrka 1,0, če Luna prekrije le polovico Sončeve ploskve, pa 0,5. V Ljubljani je bila magnituda mrka v fazi največjega prekritja 0,12, v Mariboru pa 0,14, kar je vendarle dovolj, da je bil pojav viden tudi s prostim očesom.
Krivec zmaj?

Do popolnega sončnega mrka pride, ko se Luna postavi med Sonce in Zemljo in za nekaj minut popolnoma zakrije sonce. Popolno zatemnitev povzroči stožčasta umbra (latinski izraz za "senco"), ki jo Luna vrže na Zemljo. Na obeh koncih umbre je tako imenovana penumbra ("skoraj senca"), ki je široka okoli 8.000 kilometrov. Senca, ki jo povzroči popolni mrk, je lahko široka največ 269 kilometrov, rekordno trajanje mrka pa je bilo sedem minut in pol. Preko Zemlje potuje od zahoda proti vzhodu s hitrostjo 1.770 kilometrov na uro na območjih ekvatorja in s hitrostjo do 8.046 kilometrov na uro na polih. Do popolnega mrka pride približno vsakih 18 mesecev, delni mrk pa se lahko pojavi tudi večkrat letno.
Večina mrkov prekrije le dele oceanov ali redko poseljena območja. Veliki sončni mrk, do katerega je prišlo 11. avgusta 1999, pa je bil izjemen ravno zaradi tega, ker je zakril gosteje poseljena območja od Zahodne Evrope do Indije. Strokovnjaki za 22. julij 2009 napovedujejo mrk, ki bo prekril območja od osrednje Indije do Kitajske in ga bo videlo rekordno število ljudi.

Starodavni Kitajci so mislili, da je krivec za sončni mrk zmaj, ki jedel sonce in so ga morali odgnati s cimbalami in udarjanjem po ponvah. Vikingi so bili prepričani, da sončni mrk povzročata volkova Skol in Hati. Po hindujski mitologiji zlobni demon Rahu vsake toliko časa odgrizne del sonca.
16. avgusta še Lunin mrk
Običajno 14 dni pred Sončevim mrkom ali po njem nastopi tudi Lunin mrk. Letos bomo v Sloveniji imeli enkratno priložnost, da bomo opazovali tak par Sončevega in Luninega mrka. Delni Lunin mrk bo pri nas viden 16. avgusta v večernem času.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.