Potem ko je včeraj minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik omenil možnost zamrznitve pokojnin in socialnih transferjev, saj je po njegovem mnenju samo na ta način mogoče ohraniti določeno raven socialnih pravic, je danes poudaril, da je treba prihodke in odhodke v proračunu uravnovesiti. Po njegovem mnenju lahko le tako zagotovimo razvojno in socialno komponento proračuna, saj je treba najti način, kako omejiti določene izdatke iz proračuna.
Poudaril je, da se je treba zavedati, da prav socialni izdatki in plače v javnem sektorju v proračunskih izdatkih predstavljata dva glavna agregata, to je kar 60 odstotkov proračuna.
Minister je še povedal, da bo kljub padcu družbenega proizvoda v zadnjih mesecih s predlogom, ki je še v razpravi, socialna država ostala na enaki ravni, kot je bila do sedaj. ''Celo več, sposobni bomo oskrbeti vse nove prejemnike in pravice, kot so dodatno število brezposelnih, dodatno število upravičencev do otroških dodatkov in druge upravičence po zakonu,'' je še dodal.
''Naš predlog je, da socialni transferji ostanejo nedotaknjeni, kar pomeni, da noben posameznik ne bo ob pravice, ki so mu pripadale do sedaj. Drugi del predloga je vezan na socialno zakonodajo, ki je že v pripravi,'' je povedal minister in dodal, da bodo zakonodajo oblikovali tako, da bodo lahko dvignili vrednost socialnih prispevkom tistim, ki so najšibkejše socialno ekonomske kategorije. Na ta način bi se vrednost teh prejemkov čim bolj približala vrednosti minimalnih življenjskih stroškov.
'Mi delimo usodo z delavci'
''Ni pametno govoriti o zamrznitvi pokojnin, saj bodo imeli velike težave,'' je za 24ur.com povedala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak. Vendar, kot poudarja, ''mi delimo usodo z delavci. Če se zamrznejo plače, avtomatično mi ne moremo povečati pokojnin, po zakonu. In mi želimo, da se zakon spoštuje,'' pravi Kožuh Novakova.
''Opozarjamo pa ministra Svetlika, da je vsaj 100.000 upokojencev v hudih stiskah in da tem morajo kaj dvigniti, ker drugače ne bodo mogli preživeli,'' je povedala predsednica ZDUS. Ob tem še posebej opozarja ministra, naj ne zamrznejo varstvenega dodatka in naj poskrbijo za tiste v najhujši stiski – od 100 tisoč najbolj ogroženih upokojencev jih namreč le 48 tisoč prejema varstveni dodatek.
V ZDUS ne grozijo s tem, da bi se odpravili na ceste, čeprav jih k temu pozivajo številni upokojenci. Kot pravi Kožuh Novakova, je to vendarle najbolj skrajen ukrep. Poudarila je, da se upokojenci ne bodo upirali, če pride do tega, saj razumejo, da če zamrznejo plače delavcem, se pokojnine ne morejo dvigniti. Vendar pa opozarjajo, naj vlada, kadar se odloči za takšne poteze, naredi kaj pozitivnega za socialno najšibkejše. ''In ljudje bodo potem to lažje sprejeli,'' je prepričana.
Zamrznitev pokojnin je nesmiseln ukrep
''V stranki Desus smo ves čas proti zamrznitvi pokojnin, zlasti zato, ker če plače ne bodo rasle, se tudi pokojnine ne bodo usklajevale z rastjo plač,'' je za 24ur.com dejal predsednik stranke Desus Karl Erjavec. Zamrznitev pokojnin pa bo sicer ena glavnih točk na izvršnem odboru stranke.
''Če bodo plače zamrznjene, potem se pokojnine tako ali tako nimajo kaj usklajevati. Zato smatram, da je takšen ukrep glede pokojnin nepotreben, če se misli resno zamrzniti vse plače,'' je povedal Erjavec. Če se plače v naslednjem letu res ne bodo višale, potem je zamrznitev pokojnin nesmiseln ukrep, s katerim bi po mnenju Erjavca le po ''nepotrebnem razburili eno veliko družbeno skupino, kot so upokojenci''.
''Jaz podpiram zamrznitev plač v javnem sektorju, nisem pa za to, da bi jih drastično nižali v tem trenutku, saj bi s tem povzročili nove socialne težave in bi morali zagotoviti pri socialnih transferjih več sredstev.''
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.