
Glas starejših je enako pomemben kot glas mladih, je ob današnjem mednarodnem dnevu starejših poudaril premier Miro Cerar. Opozoril je, da je Slovenija po deležu starih 65 let in več v samem vrhu EU, njihov delež pa se bo še povečeval. Starejši imajo po njegovih besedah bogate življenjske izkušnje in lahko pomembno prispevajo k razvoju družbe.
"Omogočimo starejšim sobivanje z mladimi, da drug drugega bolje spoznajo, in jih vključimo v svoje aktivnosti in razmišljanja. Izrazimo jim spoštovanje in zagotavljajmo njihovo dostojanstvo. Tako bodo sklenjena žlahtna dolgoročna medgeneracijska partnerstva," je v nagovoru, objavljenem na spletni strani vlade, dejal Cerar. Vlada po njegovih besedah pospešeno pripravlja ukrepe za izzive dolgožive družbe.
Premier je posebej izpostavil pripravo sistema dolgotrajne oskrbe: "Zagotovili bomo celovit sistem oskrbe, ki bo zagotavljal vse - od obiskov in pomoči na domu, do vključevanja v dnevne centre, zdravstveno in patronažno oskrbo ter druge oblike oskrbe. Vzpostavili bomo torej povezan in racionalno organiziran sistem varstva starejših."
Projekt dolgotrajne oskrbe in povezani projekti bodo po Cerarjevih besedah še bolj povezali vse generacije. "V celovitem sistemu dolgotrajne oskrbe bomo namreč omogočili razne oblike medgeneracijskega sodelovanja tako pri organiziranju pomoči, kot v šolah, društvih in povsod drugod, kjer je mogoče skupno učenje in druženje," je dodal.
Prebivalstvo se stara
Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat je leta 2015 v EU živelo skoraj 27 milijonov ljudi, starih 80 let ali več, kar je sedem milijonov več kot leta 2005. Delež starejših se je povečal skoraj v vseh državah EU, vsaj delno pa je njegova rast povečana z višjo pričakovano življenjsko dobo. Podatki za leto 2014 tudi kažejo, da naj bi ljudje, stari 80 let, živeli še 9,5 leta.
V Sloveniji je leta 2015 živelo 99.523 oseb, starih 80 let ali več, medtem ko jih je bilo leta 2005 60.459. Njihov delež glede na celotno prebivalstvo se je tako povečal s treh na 4,8 odstotka. Pričakovana življenjska doba za osebe, stare 80 let ali več, je leta 2014 znašala 9,3 leta, in sicer deset za ženske in 8,1 leta za moške.
Razpravljavci na Festivalu za tretje življenjsko obdobje, ki je v petek zaprl svoja vrata, so sicer soglašali, da bo glavni izziv v prihodnje poiskati ukrepe, ki bodo ob demografskih spremembah ohranili kakovost življenja in bodo hkrati finančno vzdržni.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.