Na Trgu svobode v Mariboru so se protestniki zbrali v podporo delavcem podjetja Mariborske livarne Maribor (MLM), še zadnjega večjega podjetja v mestu, katerega obstoj visi na nitki.
Kasneje so se sprehodili po mariborskih ulicah ter pred sedeži političnih strank in trgovinami prižigali sveče kot simbol umrlega delavstva.
Po besedah sindikalnih predstavnikov so želeli s shodom doseči, da se sliši glas prepogosto preslišanih delavcev in da država začne opravljati svoje delo. "Apelirali bomo na institucije, ki jih imamo v naši državi, da začnejo opravljati svoje delo. Ne da si jemljejo čas, saj časa mi v gospodarstvu nimamo, ampak da sprejemajo hitre odločitve," je povedala predsednica Sindikata kovinske in elektro industrije (Skei) v MLM Janja Veber.
"Glavni namen je opozoriti državo, da ne dopušča več izčrpavanj gospodarstva bančnikom, ki s pridom našo zakonodajo zlorabijo, nato pa pustijo ljudi na cedilu na ulici," je dodal predsednik tamkajšnjega sindikata KNSS-Neodvisnost Kosta Nešić. Po njegovih besedah imajo delavci MLM neprecenljivo znanje in izkušnje, ki ga ne bi smeli pustiti vnemar, livarna pa je s svojo tradicijo in delovnimi mesti nepogrešljiva za obubožani Maribor. Zato poziva pristojne, naj naredijo vse, da podjetje rešijo pred propadom.
V govorih in parolah so zbrani, bilo jih je med 200 in 300, izražali razočaranje nad upravljanjem podjetij, odnosom države in položajem delavcev v Sloveniji. Številni so izpostavljali, da v Mariboru podjetja propadajo drugo za drugim, novih ni, nihče od pristojnih na državni ravni pa ne stori ničesar, da bi se ta trend ustavil.
Shod se je zaključil po nekaj manj kot treh urah pred sedežem MLM v Melju, kjer so udeleženci s paketi s hrano za delavce postavili t. i. zid lakote in se z minuto molka poklonili "zaprtim trgovinam, propadlim tovarnam in obubožanim delavcem" v Mariboru.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.