Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je ob svetovnem dnevu človekovih pravic pripravila mirno manifestacijo, s katero so opozorili na delavske pravice. Kot je povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič, želijo opozoriti predvsem na to, da so delavske pravice tudi človekove pravice.
''Letos želimo še zlasti opozoriti na problematiko pravic delavcev migrantov. Te so v Sloveniji namreč prepogosto kršene,'' je povedal in dodal, da je prav pri teh delavcih največ revščine, negotovosti in izkoriščanja. Kot pravi Semolič, so to ljudje, ki tukaj delajo in garajo, a pogosto ne dobivajo plač. Velikokrat živijo v nečloveških razmerah, ko delo končajo, pa so predmet izkoriščanja drugih, ki njihovo stisko izkoristijo. ''Ti ljudje imajo doma družine, otroke, ki se šolajo, in so potrebni zaslužka, ki so ga očetje pač primorani pridobiti v Sloveniji,'' poudarja Semolič.
Sporazum z BiH še letos
Takšne stvari lahko po njegovem mnenju države rešijo z meddržavnimi sporazumi. ''Želimo, da bi Slovenija nemudoma ratificirala spremembo socialnega sporazuma z BIH. V Sloveniji je namreč 74 tisoč migrantov, 70 tisoč jih je iz držav nekdanje Jugoslavije, med njimi največ iz BiH,'' opozarja Semolič. Storiti moramo mnogo več za to, da ohranimo dostojanstvo teh ljudi, še poudarja.
Predstavniki zveze so se zatem sestali s predsednikom DZ Pavlom Gantarjem. Ta je po sestanku dejal, da je nekatere probleme mogoče rešiti s "hitrimi ukrepi". Eden takšnih je socialni sporazum z BiH, ki bo podpisan v kratkem, je napovedal. "Takoj ko bo prišel, ga bomo uvrstili na dnevni red seje državnega zbora – če bo možno, še letos," je zagotovil in dodal, da bi želeli tudi, da bo v parlamentu čim prej konvencija ZN o delavcih migrantih.
Kaj prinaša sprememba sporazuma med Slovenijo in BiH?
Po sporazumu se bodo državljani BiH lahko v Sloveniji zaposlovali le prek Agencije za zaposlovanje BIH in Zavoda RS za zaposlovanje. S tem naj bi preprečili izkoriščanje delavcev, ko so jim različni posredniki zaračunavali pridobitev delovnega in dovoljenja za prebivanje. Delavce bodo morali tudi vnaprej seznaniti s plačo in drugimi delovnimi pogoji pri delodajalcu v Sloveniji, izdano dovoljenje pa bo veljalo tri leta.
Sprememba sporazuma o socialnem zavarovanju med Slovenijo in BiH, po kateri bi bili do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti upravičeni tudi delavci, ki imajo v Sloveniji le začasno bivališče, ne stalnega bivališča, ki je sicer pogoj za pridobitev pravice do denarnega socialnega nadomestila.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.