Potem ko smo pisali, kako 'rakove' delavce izkoriščajo na Tajskem, pa The Guardian poroča o izkoriščanju tujih delavcev v Evropi, in sicer na Irskem. Gre za afriške in azijske migrante, ki jih ilegalno izkoriščajo za poceni delovno silo na irskih ribiških plovilih z vlečnimi mrežami, ki delajo v nekaterih najbolj priljubljenih turističnih pristaniščih v državi.
Enoletna preiskava irskega ribolova rakcev in belih rib je razkrila nedokumentirane ganske, filipinske, egipčanske in indijske ribiške posadke v pristaniščih od Corka do Galwaya.
Delavci so novinarjem opisali številne zlorabe, vključno z zadrževanjem na plovilu, razen ko dobijo kapitanovo dovoljenje za odhod na kopno. Tudi plačani so manj, kot znaša polovica minimalne irske plače, ki bi jo dobili, če bi bili zaposleni. Govorili so tudi o skrajnem pomanjkanju spanja, saj morajo delati več dni in noči, spijo pa le nekaj ur, in ustreznih dni počitka sploh nimajo.
Tihotapljenje in izkoriščanje
Dokazi časnika kažejo, da nekateri lastniki plovil in delavske agencije tihotapijo Afričane in Filipince na Irsko preko vstopnih točk na letališčih Heathrow in Belfast, nato pa jim uredijo prevoz iz Severne Irske na Irsko, pri čemer se ognejo irski imigracijskih kontroli.
Agenti in lastniki izkoristijo luknje, namenjene mednarodnemu trgovskemu ladijskemu prometu, ki omogočajo pomorščakom, ki niso člani EU, prehod preko Velike Britanije v roku 48 ur, če se takoj pridružijo plovilom, ki delujejo v mednarodnih vodah. Te tranzitne ureditve niso namenjene ribičem, ki delajo v nacionalnih vodah ali stalno prihajajo v ali iz irskih pristanišč.
Številni delavci opisujejo življenje v nenehnem strahu pred deportacijo, prav tako naj bi jim ukazali, naj v pristaniščih ostanejo na ladjah, saj bi lastnike lahko doletela globa, če bi jih opazile ali celo ustavile oblasti.
Nekateri delavci so povedali, da so jih imeli pod nadzorom z dolgovi agencijam, ki so jih pripeljale, in jim zaračunavali velike in nezakonite pristojbine za ureditev viz, dela in načrta poti.
Zgodba ganskega ribiča
Ganski ribič, recimo mu Abraham Okoh (ime je izmišljeno), je povedal, da so ga v šahu držali z dolgovi do agenta, ki mu je našel delo na irski ladji in mu obljubil ureditev vseh viz in potovanja. Prišel je preko Heathrowa in Belfasta, nato pa je moral na avtobus iz Severne Irske do pristanišča na Irskem, kjer je bila zasidrana ladja, kjer bo delal.
Abraham je povedal, da so ga preslepili tudi glede plače, prav tako pa je večkrat, ko je na morju zmanjkalo hrane, ostal lačen. Sčasoma je skočil z ladje in pobegnil.
Ni bil edini
Njegova zgodba pa ni edina. Številni drugi ilegalni ribiči so opisali podobne razmere; od pomanjkanja spanja, nizkega plačila in dolgih ur dela na ribiških ladjah okrog Irske. Tudi oni naj bi v državo prišli ilegalno, s pomočjo agentov in lastnikov plovil.
Številni so z novinarji govorili samo pod pogojem, da ostanejo anonimni, zato so ti spremenili njihova imena, da jih zaščitijo. Drugi so novinarjem povedali, da so veseli, da lahko delajo na irskih ribiških ladjah, čeprav so plačani manj od lokalnih delavcev in delavcev, ki so člani EU. Je pa to vseeno več, kot bi lahko zaslužili doma. Kljub temu pa so poročali o zatiranju, ki je posledica njihovega statusa in nenehne potrebe po skrivanju in kršenju njihovih pravic, čeprav je industrija odvisna od njihovega dela.
Kaj pa vlada?
Mednarodna prometna zveza (ITF), sindikat, ki je leta 2008 prvi opozoril na krute pogoje, s katerimi se srečujejo migranti na irskih in škotskih ribiških flotah, je povedala, da si irska vlada ''zatiska oči''. Irska vlada je to zanikala in povedala, da vsa opozorila glede trgovine z ljudmi jemlje resno.
Večino irskih zelo cenjenih rakcev in rib sicer izvozijo v trgovine, restavracije in ribje tržnice po Evropi, Ameriki in na Daljni vzhod. Irska vlada namreč promovira dobro milijardo evrov na leto vreden sektor z morsko hrano kot nujni, trajnostni in avtohtoni del gospodarstva.
Vprašanje je le, ali so življenja ljudi res manj cenjena od trgovine z morsko hrano.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.