Medtem ko imajo nekateri delavci srečo in lahko v teh težkih časih epidemije delajo od doma, pa večina zaposlenih v proizvodnji še vedno hodi v službo. Nekatera podjetja za varnost svojih delavcev poskrbijo bolj, spet druga manj. Da nekateri delodajalci dajejo prednost kapitalu pred zdravjem svojih zaposlenih, nam vsakič znova sporočajo razočarani bralci.
Zaskrbljeni delavci Gorenja
"Želim opozoriti, da vsi ukrepi glede koronavirusa s strani vlade in občin ne pomenijo nič za podjetje Gorenje," piše bralec, ki opozarja predvsem na premajhno varnostno razdaljo med delavci. "Tisoč zaposlenih, razdalja med njimi pa od 20 do 50 centimetrov. Eden drugemu diha v obraz, ker sta si za trakom nasproti. Ne smemo se zadrževati zunaj v skupinah, lahko pa v Gorenju hodimo eden čez drugega."
Kaj se dejansko dogaja v omenjenem podjetju in kako skrbijo za varnostno razdaljo zaposlenih, smo vprašali pristojne v Gorenju. Zatrdili so, da zaščitne ukrepe izvajajo že od sredine januarja, od preteklega ponedeljka pa da morajo vsi zaposleni nositi zaščitne maske in jih menjavati na največ tri ure. Hkrati s tem so uvedli redno razkuževanje rok, delovnih in drugih površin in prostorov, merjenje telesne temperature pred vstopom v varovano območje, uporabo termovizijskih kamer, poseben režim razdeljevanja hrane ... so naštevali ukrepe.
Ta teden je sicer doma ostalo okoli 200 delavcev na velenjski lokaciji, kar je eden od dvajsetih, v veliki večini zaradi zagotavljanja varstva otrok.
Gorenje so sicer kot primer dobre prakse izpostavili tudi na ministrstvu za gospodarstvo.
Da je primerna varnostna razdalja eden izmed ključnih dejavnikov preprečitve širjenja koronavirusa, pravijo epidemiologi. A prav ta je največkrat težava tudi pri delavcih na gradbiščih, ki delajo s polno paro naprej. "Delavci na gradbiščih so v stiku eden z drugim, v veliki večini nimajo zaščitnih mask in delajo brez rokavic, materiali se ne razkužujejo, prav tako ne orodje," pojasnjuje bralec, ki je podizvajalec gradbenim podjetjem, ki ga, kot pravi, s pogodbami in penali držijo v šahu, če stvari ne bi bile končane v roku.
Delavci eno, vodstvo drugo
S pomanjkljivo zaščitno opremo delajo tudi delavci podjetja Seven refractories v Divači, opozarja bralka, sicer mati enega od zaposlenih. "Delavci delajo s cementom, kjer bi že brez covida-19 morali imeti obrazne maske," piše. Zdaj pa naj bi delali z neustreznimi maskami, ki se po eni uri raztrgajo, tako da ostalih sedem ur delajo brez njih, pojasnjuje. Težav pa nimajo le z maskami, ampak tudi s pomanjkanjem razkužil, včasih nimajo niti tekočega mila. "Kar je najhujše, delavci delajo na razdalji, ki je manjša od enega metra," pravi. Delavci naj bi na nepravilnosti opozarjali, vendar naj bi vedno naleteli na gluha ušesa.
Vprašanja smo na omenjeno podjetje naslovili tudi mi. Sporočili so nam, da so preverili trditve, da je v samskem domu v Divači, kjer živijo nekateri delavci, potrjen primer okužbe, in ugotovili, da to ne drži. "Upravnik nam je zanikal, da imajo potrjeni primer covid-19," so zapisali.
"Direktor proizvodnega objekta Seven Refractories, Vasja Jakomin, spremlja v prvi liniji stanje in delovanje tovarne. Vodje izmen, vodje oddelkov ter direktor ostajajo vsakodnevno v stiku z okrnjenim osebjem v uradih in na domu, z delavci iz proizvodnje in laboratorija. Komunikacija in monitoraža med zaposlenimi je redna in konstantna," so povedali in našteli ukrepe, ki so jih za preprečevanje okužb s koronavirusom sprejeli v zadnjih tednih.
Prve, poudarjajo, so sprejeli že pred državnimi navodili. Zapisali so, da so že konec februarja na vsa delovna mesta dali razkužila za roke, od 4. marca veljajo stroga higienska navodila, prestavili ali zamaknili so poslovne sestanke in potovanja, držijo se priporočene razdalje med sogovorniki ... Prejšnji teden pa so uvedli še dodatne ukrepe, kot je obvezno nošenje zaščitnih mask na delovnem mestu, zaposleni morajo biti več kot meter in pol narazen, urnike prihodov in odhodov ter malic pa so zamaknili, da se izognejo gneči v skupnih prostorih. Zagotavljajo tudi, da redno razkužujejo delovna mesta in skupne prostore ter da si za večino delovnih mest uvedli delo od doma.
Okužen s covid-19 v proizvodnji
V podjetju Talum Kidričevo so potrdili primer okužbe s covidom-19, bralka pa nam je sporočila, da so delavci še vedno na delovnih mestih, brez kakršne koli zaščite. Čeprav naj bi v torek namestili razkužila na vhodih, pa naj bi delavci še vedno s strahom prihajali na delo. "Razkuževanje ob odhodu morda res razkuži oblačila in telo, ne vemo pa, kaj je s površinami v podjetju. Ljudje uporabljajo ista stranišča, garderobe, prostore," sprašuje bralka. Iz Taluma so sporočili, da so bili obveščeni o dveh primerih okužbe pri njihovih zaposlenih. Tudi zato izvajajo številne ukrepe za zaščito ostalih delavcev, saj sodijo med gospodarske družbe, ki so ključnega pomena za delovanje države, proizvodnja primarnega aluminija pa je proces, ki teče 24 ur na dan 365 dni v letu, zato ga ne morejo zaustaviti. Da bi preprečili širjenje morebitnih okužb, so nabavili dodatne dozirnike z infekcijskimi sredstvi, namestili plakate s splošnimi pravili o higieni, okrepili frekvenco dnevnega čiščenja najbolj izpostavljenih mest (kljuke na vhodih v objekte, sanitarne prostore), podajalnikov za papir in polnjenja dozirnikov, redno izvajajo dezinfekcijo garderob in jedilnice, uvedli so poseben režim v jedilnici z omejitvijo števila sedežev ter dodatno dezinfekcijo pred prevzemom hrane, v proizvodnih obratih so omejili gibanje v čajnih kuhinjah in izmenskih pisarnah na maksimalno enega zaposlenega hkrati, omejili so gibanje v garderobah, omejili druženja v parih in skupinah ter zagotavljajo predpisano medsebojno razdaljo, pojasnjujejo.
Zamudili z ukrepi?
Z varnostmi ukrepi so začeli tudi v podjetju Odelo Prebold, so nam sporočili bralci, ki pravijo, da jih nenehno opozarjajo na varnostno razdaljo in razkuževanje rok. Da ob odhodu ni prevelike gneče, odhaja z delovnega mesta vsak oddelek ob svoji uri. A zaposleni pravijo, da so ukrepi prišli prepozno, prav tako pa naj bi že primanjkovalo razkužil, ta, ki so, pa naj bi bila razredčena. Prav tako naj bi delavke delale brez zaščitnih mask, med njimi pa naj ne bi bilo niti meter varnostne razdalje. Zaposleni naj bi tudi izvedeli, da so štirje delavci okuženi. "Vsaj trije otroci zaposlenih so pozitivni na okužbo, vendar starši še vedno hodijo v službo, namesto da bi bili doma v karanteni. Delavka z znaki okužbe je ostala doma, vsi tisti, ki so bili v njeni bližini, pa morajo v službo," opozarjajo. Ker se ostali delavci niso počutili varne, so zbrali podpise in želeli zapustiti delovno mesto, a takrat naj bi jim vodstvo zagrozilo z odpovedjo, če bodo odšli. Vodstvo naj bi jim tudi prepovedalo koriščenje ur in dopustov.
Trditve delavcev, da je vodstvo Odela k zaustavitvi proizvodnje zaman pozival tudi župan Prebolda Vinko Debelak, je ta zanikal. Je pa povedal, da je z direktorjem vsak dan v stikih, da mu direktor zagotavlja, da skrbijo za delavce, in da po njegovih podatkih nimajo obolelih. Tudi v občini Prebold za zdaj nimajo potrjenega okuženega je še povedal.
V podjetju očitke zavračajo in trdijo, da vseskozi sledijo tako priporočilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje kot tudi vladnim ukrepom. Tako so odpovedali sestanke in službene poti, površine redno razkužujejo, zaposlene spodbujajo, da ostajajo na varni razdalji ... "V ta namen smo zmanjšali število operaterjev na montažnih linijah, kjer je to izvedljivo, oz. implementirali dodatne fizične pregrade, da bi omejili stik," so zapisali.
Da bi omejili stike, so aktivirali dodatne točke za registracijo delovnega časa, nekaterim omogočili delo od doma, malico razdeljujejo dlje časa, žal pa so morali tudi ukiniti prevoze na delo, so še naštevali.
"Med zaposlenimi trenutno nimamo potrjenega primera okužbe s koronavirusom.
Dodaten ukrep smo uvedli tudi za vse zaposlene iz območja občine Šmarje pri Jelšah, in sicer imajo navodilo, da ostanejo doma," so zavrnili trditve, da so med delavci tudi okuženi.
Ajdovski Incom dela naprej
Dela niso prekinili niti v ajdovskem podjetju Incom Leone, kjer je zaposlenih okoli 400 oseb, prav tako k njih prihajajo na delo tuji delavci. So nam pa sporočili, da so že "globoko v februarju" sprejeli prve ukrepe povezane z novim virusom. "Srečo imamo da poslujemo mednarodno in tukaj so bili naši poslovni partnerji zelo hitri in sprejeli učinkovite rešitve, katere smo z veseljem povzeli tudi v našem podjetju," so dodali. Poleg osnovnih ukrepov, kot so umivanje in dezinfekcija rok ter nošenje zaščitnih mask, so kot eno prvih podjetij v Sloveniji uvedli merjenje telesne temperature vsem sodelavcem in zunanjim obiskovalcem. "Proizvodnja ob strogih ukrepih poteka naprej, dnevno pa spremljamo vsa navodila Civilne zaščite in drugih pristojnih organov in jih z vso resnostjo in odgovornostjo vpeljujemo v proces," so dodali.
Koronavirus ustavil proizvodnjo
Že včeraj so delo ustavili v Magnini lakirnici v Hočah, stroji pa so utihnili tudi v novomeških gigantih Adrii Mobil in Revozu. "Ko so se ukinili javni prevozi, je nastal kar velik problem. Kajti Revoz ima organizirane prevoze in od tistega trenutka več ni bilo možno organizirati javnega prevoza. Druga težava, ki je nastala, so bili seveda starši otrok, ki nimajo varstva, tretja težava je bila prihod hrvaških delavcev čez mejo, ker so nekatere dali potem v karanteno, ko so se vračali iz službe," je nekaj razlogov za začasno zaprtje tovarne, ki zaposluje 3200 ljudi, naštel predsednik sindikata delavcev Revoza Slavko Pungeršič. Odločitev so sicer sprejeli na ravni Skupine Renault po vsej Evropi.
Zaradi zaostrovanja razmer in pomanjkanja zaščitne opreme so proizvodnjo ustavili tudi v podjetju Inotherm iz Dolenje vasi z 250 zaposlenimi. "Ocenjujemo, da je realno, da bo podjetje zaprto en mesec, torej do velike noči. Doma tako ostaja 250 zaposlenih, ki bo v času trajanja karantene prejelo 100-odstotno plačo," je povedal vodja marketinga v podjetju Bojan Lavrič.
Česar pa si vsa podjetja ne morejo privoščiti. Številna prav zaradi slabe finančne stabilnosti in pritiskov poslovnih partnerjev še vedno obratujejo. A v Inothermu pozivajo: če želimo zajeziti virus in se čimprej vrniti v normalne tirnice, bi morali vsa nenujna podjetja za nekaj časa zapreti.
Proizvodnjo začasno ustavlja tudi Goodyear
Tudi v kranjskem Goodyearu zaradi izrednih razmer začasno zaustavljajo proizvodnjo. Zaustavitev bodo v fazah izvedli do konca tega tedna, veljala pa bo do najmanj 3. aprila. Ukrep sicer vključuje Goodyearove tovarne v Franciji, Nemčiji, Luksemburgu, na Nizozemskem, Poljskem in seveda tudi v Sloveniji.
Janša: Varnost in zdravje ljudi na prvem mestu
Da moramo pri spopadu s koronavirusom vedno imeti pred očmi najprej varnost in zdravje ljudi, pa je na včerajšnji izredni videokonferenci Evropskega sveta dejal premier Janez Janša. "Seveda so izjemno pomembni tudi ukrepi za gospodarstvo, nenazadnje gre dolgoročno tu za drugo plat istega kovanca, toda za nas vse je takojšnja prioriteta varnost in zdravje ljudi," je povedal.
Medtem pa gospodarski minister Zdravko Počivalšek trdi, da je treba delati povsod tam, kjer so proizvodni procesi taki, da bi z zaustavitvijo nastala škoda. Imamo namreč veliko podjetij, ki morajo delati, ker potrebujemo njihove proizvode za funkcioniranje države. A Počivalšek ob tem poudarja, da je treba delati pod pogoji, da so delavci v takih proizvodnjah zaščiteni. Zagotovil je, da je vsak dan v kontaktu z večino proizvajalcev, ki mu zagotavljajo, da skrbijo za to, da je delovni proces varno organiziran.
To je mogoče razumeti. A hkrati se na nas obrača vse več jeznih bralcev, ki morajo hoditi na delo, čeprav delajo v podjetjih oziroma tovarnah, ki za delovanje države niso nujno operativne. Na vlado smo se obrnili z vprašanjem, ali razmišlja o začasnem zaprtju takšnih obratov. Iz urada za komuniciranje so nam odgovorili: "Zaenkrat se proizvodnje ne ustavljajo. Podjetja, ki imajo nemotene dobavne verige, lahko poslujejo, četudi to niso dejavnosti, ki so nujne za delovanje države. Pomembno pa je, da so zaposleni v proizvodnji ustrezno zaščiteni in seznanjeni s pravili ohranjanja t.i. socialne razdalje."
In kako je mogoče, da na eni strani delodajalci ministru zagotavljajo, da njihovi zaposleni delajo v varnem okolju, na drugi strani pa v naše uredništvo prihaja na desetine pisem prestrašenih in jeznih zaposlenih, ki trdijo nasprotno? Kdo preverja, če sploh kdo, ali delodajalci resnično izvajajo preventivne zaščitne ukrepe, da bi zaposlenim zagotovili zdravo delovno okolje? Vprašanja smo poslali na delovni inšpektorat, njihove odgovore še čakamo.
Minister Počivalšek je sicer jasno povedal, da od delodajalcev pričakuje, da delo organizirajo na način, da poskrbijo za varnost in zdravje delavca. "Prepričan sem, da imamo možnost, da pod varnimi pogoji nadaljujemo s proizvodnjo v večini slovenskega industrijskega kompleksa. Moramo pa vzeti na znanje, da gre tukaj za nekatere panoge, ki so nujne, da država deluje, da ne naštevam energetike, prehrane in vseh ostalih. Tukaj smo mi, kot država in delodajalci, dolžni, da zagotovimo varnost našim delavcem," je dodal.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.