Tudi najbogatejšim se zgodi. Velenjski poslovnež Tomaž Ročnik naj bi imel po ocenah revije Manager pod palcem slabih 49 milijonov evrov. S tem zneskom se je uvrstil na sedmo mesto najbogatejših Slovencev.
Kako pa je potem mogoče, da so delavci v koroških podjetjih Gradnje Igem, d. o. o., in Instalater montažno proizvodno podjetje, katerih lastnik je, tako nezadovoljni? Zato ker so ugotovili, da že tri mesece nimajo poravnanih prispevkov za socialno varnost, niso prejeli regresa za letošnje leto, zadnjo plačo pa so prejeli brez vseh dodatkov, dnevnic in podobno.
Njihov sindikalist Uroš Marsel je za 24ur.com dejal, da so vodstvo, na čelu katerega je direktor Peter Šuler, že opozorili, naj nemudoma poravna svoje obveznosti. "Vodstvo nam je odgovorilo, naj počakamo. Da se bo vse uredilo do 20. avgusta, saj takrat pričakujejo kredit," je dejal Marsel, ki je dodal, da so imeli delavci najprej informacije, da vodstvo kredit ureja prek NKBM, in sicer že od lanskega decembra. 24. julija pa so izvedeli, da bo ta kredit urejen prek Probanke. "Ne vemo, če je to res. Tako nam je lastnik povedal," je zaskrbljeno dodal sindikalist. Zanimivo pa je, da je na čelu Probanke sestra Tomaža Ročnika – Romana Pajenk.
Delavci so se torej odločili, da bodo vodstvu dali možnost, da zadeve uredi, in sicer ima rok do 20. avgusta. V nasprotnem primeru začnejo delavci 21. avgusta stavkati. Stavkali bodo zaposleni v Gradnje Igem, d. o. o., ter podjetju Instalater montažno proizvodno podjetje. Sindikalist Marsel je sicer za 24ur.com dejal, da je vsak dan v stiku z direktorjem Šulerjem, ki obljublja, da se bodo zadeve uredile. A previdnost ni odveč.

Jezni delavci niso edina skrb Tomaža Ročnika. Pred dnevi je časopis Dnevnik poročal, da omenjeni poslovnež zdrave dele svojih propadlih gradbenih in nepremičninskih podjetij seli na nova podjetja. "V Ročnikovem poslovnem omrežju je namreč v zadnjih dveh letih vzklilo več nepremičninskih in gradbenih podjetij, ki so skupno pridobila za več kot deset milijonov evrov premoženja, čeprav na drugi strani premorejo le nekaj tisoč evrov kapitala," so takrat še zapisali v omenjenem časopisu.
Delavce strah, da plenijo podjetje
In prav te zadeve so delavce privedle do sklepa, da morajo nemudoma ukrepati, saj drugače obstaja nevarnost, da bodo ostali praznih rok.
Delavci so opozorili na usodo sestrskega podjetja Kograd Igem in njegovega direktorja Ota Brgleza, ki se je na zatožni klopi znašel zaradi primera Merkur. Tožilstvo Binetu Kordežu, nekdanji nadzornici Merkurja in direktorici Merfina Marti Bertoncelj, nekdanji Merkurjevi izvršni direktorici za finance Janji Krašovec, članu Kordeževe uprave Milanu Jelovčanu ter omenjenemu koroškemu gradbenemu podjetju Kograd Igem in njegovemu direktorju Otu Brglezu očita zlorabo položaja in ponareditev listin oziroma pomoč pri izvršitvi kaznivih dejanj.
"V vsakem primeru bomo vse izgubili," pravijo ogorčeni delavci, ki ob podatkih, ki jih navajajo v Dnevniku, obnemijo. Šokirale so jih namreč navedbe, da se je skupni dolg vseh Ročnikovih podjetij, ki jih je že več kot 30, konec lanskega leta povzpel že na okoli četrt milijarde evrov, to pa pomeni, da je za več kot dvakrat presegel njihov kapital. Ob tem jim dodatne skrbi povzročajo podatki o najetih posojilih. Teh je za kar okoli 90 milijonov evrov, seveda pa imajo težave z odplačevanjem dolga.
Kaj pravi direktor?
Za odziv na nastali položaj smo prosili direktorja podjetij Gradnje Igem in Instalater Šulerja. Za 24ur.com je dejal, da omenjeni podjetji izvajata dela na bodočih objektih in "žal se srečujemo s podobnimi težavami kot večina gradbenih podjetij: blokada tekočih računov, pomanjkanje dela in nezmožnost zagotavljanja obratnega kapitala za tekoče poslovanje". Razložil je, da sta podjetji kot izvajalca soudeleženi pri gradnji poslovno-stanovanjskega objekta Gorica v Velenju. "Trenutno se dela na objektu izvajajo z minimalno intenziteto, investitor pa je v zaključni fazi ureditve manka financiranja, potrebnega za nemoteno nadaljevanje del," je dodal.
Odgovoril je tudi delavcem, ki so zaskrbljeni, da vodilni morda plenijo podjetje, prav tako jih skrbijo podatki, ki jih je objavil Dnevnik. "Iz zgoraj omenjenih podjetij (Gradnje Igem in Instalater, op. p.) v času mojega vodenja ni bila realizirana nobena prodaja premoženja," zatrjuje Šuler.
Kako se bo zgodba razpletla? Že 20. avgusta bo znano, ali je delodajalec priskrbel denar za poplačilo dolgov do zaposlenih. Če ga ne bo, bodo delavci že naslednji dan začeli stavko.
KOMENTARJI (378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.