Stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril je 584 delavcem izročila dokumentacijo, ki jo potrebujejo za prijavo na zavod za zaposlovanje. "Pripravili smo vam sezname vaših terjatev do Vegrada. Jutri bomo v vašem imenu to tudi odnesli na sodišče kot prijavo terjatev v stečajnem postopku,“ jih je obvestila. Spomnila jih je še, da bodo prek sindikata prijavili tudi morebitne terjatve, ki jih na seznamu ni.
Vse kaže, da bodo imeli na sindikatu še veliko dela. Potrdila, ki so jih dobili delavci, se – tako trdijo – nikakor ne skladajo z dejanskim stanjem. "Piše, da sem dobil 1384 evrov, ki jih nisem. Dobil sem 500, 600 evrov,“ je za 24ur.com povedal eden od delavcev. Pri drugem je stanje podobno: "Za maj sem dobil 300 evrov in nič več. Tu piše, da sem dobil 1070 evrov. To je čista laž in prevara,“ je dejal.
Lahko ostanejo v samskem domu, a treba bo plačati
Grilova je delavce, ki že več mesecev niso dobili plač, obvestila, da jim bodo zaračunavali bivanje v samskem domu. "Od meseca novembra naprej bo tisti, ki bo želel, lahko ostal v samskem domu. Toda od takrat, ko bo dobil prva sredstva iz jamstvenega sklada, bo treba začeti plačevati," je dejala. "Denar, ki ga dobimo, bomo torej dali za stanovanje, kaj bomo pa jedli?" se je ob tem vprašal delavec.
Grilova je tudi nakazala, da bodo delavci v domovih, ki niso v lasti Vegrada, morda imeli še večje težave, saj morajo doseči dogovor z lastnikom.
'Radi bi se le vrnili domov'
Jutri bodo na jamstveni sklad podali tudi prijavo za uveljavitev izplačil, delavci pa bodo morali, če bodo želeli denar dobiti že v drugi polovici novembra, podpisati zavezo, da ne bo nadaljnjih pritožb. Izplačilo za vse pravice skupaj znaša 1930,20 evra neto, sklad pa davke in prispevke poravna ob izplačilu.
'Hilda uspela s prevaro in manipulacijo'
Kot pravi sindikalist Srečko Čater, so delavci razočarani predvsem zato, ker stvar ni bila že davno izpeljana. "Hilda je uspela s prevaro in manipulacijo speljati še en mesec zakasnitve prisilne poravnave. V tem je problem. Ti ljudje bi že danes lahko dobili denar in se vrnili domov, kjer imajo 16. novembra velik praznik. Tako pa še vedno ostajajo tukaj na hladnem in brez hrane,“ pravi Čater. "Zadnjo pošteno plačo so dobili lanskega novembra, nato pa so bile zakasnitve in delna poplačila, plačila v gotovini. Ljudje so vedeli, kako se bo končalo, a problem je, da so morali na to predolgo čakati,“ še dodaja.
V lov na novega delodajalca
Od 3. do 5. novembra bodo za delavce potekale prijave na območnem zavodu za zaposlovanje, tisti, ki jim kmalu poteče delovna viza, pa bodo po navodilih delovnega ministrstva denar dobili najhitreje. "Zdaj nam gredo vsi na roko, a kje so bili prej. Ta zadeva ne traja od včeraj!“ še pravi sindikalist Čater.
Na zavod za zaposlovanje se lahko prijavijo vsi, vendar pa bodo le tisti, ki imajo stalno prebivališče in državljanstvo, dobivali nadomestila, ostali pa do spremembe socialnega sporazuma z BiH te pravice nimajo. Zanje, torej za delavce, ki imajo v Sloveniji urejena začasna prebivališča, se zdaj začenja boj s časom. Poiskati morajo namreč novega delodajalca, prek katerega si bodo nato uredili novo bivalno vizo. Država je obljubila, da do konca novembra ne bodo nikogar preganjali.
Čater: Janković pustil delavce na cedilu
"Le do 1. novembra imamo še dovolj denarja, da delavcem priskrbimo hrano. Nato upamo, da bo tudi novi velenjski župan tako dober, da bo pomagal,“ je še dejal in izrazil nezadovoljstvo z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, ki naj bi po njegovih besedah delavcem takoj po izvolitvi obrnil hrbet. "V Ljubljano vsak dan iz Velenja vozimo hrano,“ je ogorčen.
Pahor naslednji teden na obisk k Vegradovim delavcem
Premier Borut Pahor je ponovil, da je dobro, da je šel Vegrad v stečaj, saj lahko delavci dobijo nadomestila za brezposelnost. Ministrom pa je tudi naložil, da jim pomagajo, ''pri čemer ima minister za delo Ivan Svetlik posebna pooblastila''.
Po njegovih ocenah je primer Vegrad tudi zaradi razmer, v katerih so se znašli tuji delavci, Sloveniji nakopal sramoto. Napovedal je še, da bo delavce Vegrada najverjetneje obiskal prihodnji teden.
Kaj pa 147 delavcev Vegrada Inde?
Delavci insolventnih hčerinskih družb pričakujejo tudi stečaje teh družb. Grilova je na Okrožno sodišče v Celju že podala predlog za stečaj podjetja Vegrad Inde in zaprosila za brezplačno pravno pomoč.
"To podjetje je imelo lažni status invalidnega podjetja, kar bi mu moral inšpektor za delo že davno odvzeti,“ pravi Čater in dodaja, da je tam še vedno zaposlenih 147 delavcev. "Pri imenovanju stečajnega upravitelja je prišlo do zamude, ker čakamo na brezplačno pravno pomoč,“ pravi in dodaja, da bi morali ti postopki steči hitreje, saj so ljudje vedno bolj lačni.
Enake težave so tudi s podjetjem Montal, ki zaposluje 74 ljudi. Ti so trenutno na plačanem dopustu. Podjetje ima zaradi povezanosti z Vegradom hude težave z insolventnostjo, zato po besedah sindikata tudi tam čakajo na brezplačno pravno pomoč, prek katere bodo lahko imenovali stečajnega upravitelja.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.