Slovenija

Nova kolektivna pogodba zagotavlja letni regres v višini 1000 evrov

Ljubljana, 08. 08. 2018 18.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Socialni partnerji v dejavnosti gostinstva in turizma so danes podpisali novo panožno kolektivno pogodbo, ki med drugim delavcem v panogi zagotavlja letni regres v višini 1000 evrov, ureja problematiko presežnih ur, vključuje pa tudi z začetkom leta zvišane najnižje osnovne plače.

Generalna sekretarka Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije Karmen Leban je povedala, da so v novem panožnem dokumentu uspeli ohraniti vse dodatke k plači, kot so bili doslej. Med temi so dodatki na minulo delo, delo na silvestrovo ter praznike in nedelje.

Med tršimi orehi v pogajanjih za novo kolektivno pogodbo, ki so tekla od oktobra lani, pa je bila problematika presežnih ur. Nova kolektivna pogodba vključuje tudi decembrski dogovor o 11- do 15-odstotnem dvigu najnižjih osnovnih plač, kar je začelo veljati s 1. januarjem. A plače v panogi so še vedno nizke in ne dosegajo ravni, ki bi privlačila ljudi, zato bodo jeseni stekla nova pogajanja za zvišanje plač v panogi.

Kako se bodo po novem izplačevale presežne ure?

Delodajalec bo moral odslej vsake tri mesece koledarskega leta narediti analizo presežka ur in pogledati, ali te presegajo pet odstotkov povprečne delovne obveznosti zaposlenih in predstaviti ukrepe za njihovo izravnavo.

Plače v gostinstvu so še vedno nižje od povprečja v državi.
Plače v gostinstvu so še vedno nižje od povprečja v državi. FOTO: Reuters

Presežne ure se bodo morale v referenčnem obdobju šestih mesecev izkoristiti ali izplačati v višini 30-odstotnega dodatka. Če se te ne bodo izkoristile in izplačale, pa se bodo izplačale v drugem delu referenčnega obdobja v višini 45-odstotnega dodatka. Če se tudi takrat ne bodo izplačale, pa jih bo moral delodajalec izplačati 13. mesec, in sicer v višini 50-odstotnega dodatka, je navedla in dodala, da je sicer cilj vseh, da se presežki ur pokoristijo.

Kolektivna pogodba je bila sklenjena za štiri leta, torej do konca leta 2022 (veljati bo sicer začela po objavi v uradnem listu). V njej so ohranili tudi plačilo prevoza na delo in z dela v višini 100 odstotkov.

Plače še vedno nižje od povprečja

Povprečna plača v gostinstvu se je po njenih besedah od leta 2012 do lani zvišala le za 45 evrov bruto in zaostaja za povprečno slovensko plačo. Če je bila povprečna slovenska plača maja okoli 1600 evrov bruto, je bila v gostinstvu približno 1100 evrov bruto.

"To kaže na velik razkorak med povprečno slovensko plačo in kaže na to, da je panoga gostinstva na repu vseh izplačanih plač v državi. Za nami je le kategorija N, to so druge raznovrstne poslovne dejavnosti," je povedala Lebanova. 

Želi si, da bi s socialnimi partnerji v prihodnjih pogajanjih preučili kategorijo najnižje osnovne plače in da se jo nadomesti z novim plačnim modelom, kjer bi natančno določili najnižje plače po poklicih, ki se opravljajo v dejavnosti.

Presežne ure se bodo morale odslej v referenčnem obdobju šestih mesecev izkoristiti ali izplačati v višini 30-odstotnega dodatka.
Presežne ure se bodo morale odslej v referenčnem obdobju šestih mesecev izkoristiti ali izplačati v višini 30-odstotnega dodatka. FOTO: Thinkstock

"Sistem je zrel za to, da se ga popravi in da se skupaj določi plače, s katerimi bodo zadovoljni tako delodajalci kot delavci," je poudarila Lebanova

Direktorica Turistično gostinske zbornice Slovenije Klavdija Perger je medtem poudarila, da si delodajalci prizadevajo za ureditev razmer na trgu dela. "Kljub izrednim rezultatom se v panogi srečujemo s posebnimi okoliščinami, ki so vse prej kot lahke. Ker želimo zadeve urediti na sistemski ravni, smo danes tukaj," je dejala.

Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Združenju delodajalcev Slovenije Igor Škrinjar je ob tem izpostavil, da se v panogi soočajo s pomanjkanjem kadra. Kadri namreč po njegovi oceni odhajajo na delo v tujino, predvsem v Avstrijo, kjer je davčna obremenitev dela manjša kot pri nas. Po njegovi oceni bi morala država razbremeniti plače.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenskidelavec
09. 08. 2018 11.39
+4
Še ena podpisana pogodba, ki se nebo spoštovala. Me zanima koliko članov v gostinstvu ima ta sindikat in koliko ljudi je zaposlenih v gostinstvu. Pogodbe lahko podpisuje vsak, njihova izvedbe pa ne nadzira in sankcionira nihče. Sedaj pa bodo rekli naj delavci tožijo, torej želijo dnevno 500 000 tožb, nato pa jamrajo da se samo tožimo.
BobbyP
09. 08. 2018 08.31
+9
Dokler bodi imeli razni Sava Turizem s svojimi lovkami in "sposobnimi" kadri ter podobni tak vpliv in tako zaledje v (državni) senci, se bo v slovenskem turizmu delalo kot svinja z mehom. Vlaga se kreditne milijone za "obnove" infrastrukture in izboljšanje ponudbe, ki pa večinoma končajo v "prijateljskih" žepih. Varčuje se na vsemu, vzdrževanju, nabavi, ljudeh, t.j. številu zaposlenih in osebnemu dohodku. Gora kreditov, nov oplesk in najcenejše pohištvo ne izboljšata ničesar. Pomembno je le, da je vtis na zunaj pa čeprav je znotraj vse gnilo. Pravzaprav je slovenski turizem odličen prikaz slovenske države v manjšem merilu. 🙄
Black_fyr
08. 08. 2018 22.06
+17
Nadure se v razvitih civilizacijah plačujejo. Sproti. Vsak mesec.
Firnk
08. 08. 2018 20.36
+19
avstrici so delavcam v turizmu dvignal plače pred sezono prnas ji bojo pa za par stotinu osrečl padeli in tiho bodi sramotni dvig
scar_face
08. 08. 2018 19.27
+61
Kaj tem pijavkam ni jasno? Dvignite place pa vam nihce ne bo odhajal v avstrijo, ne pa da ponujate usivih 800 eur za petke in svetke.
detect
08. 08. 2018 19.40
+34
nikhrast
08. 08. 2018 19.19
-19
Ljuba teta, nekaj profesionalnih natakarjev v prestižnih restavraciji, drugje, pa sami amaterji, študenti, mamice ki delajo kolikor je treba. Zmeniti se je treba kako razdeliti napitnino, da je pa to redna služba na višku sezone je pa traparija. Zgleda kot da bi bilo še vse v srednjem veku, mesečna plača, ste nori, saj polovica teh študentov ne bo delalo septembra ko gredo spet nazaj v univerze, kolidže, gimnazije... Se sploh ne znajdeta, sploh ne veste kako laufa biznis.
scar_face
08. 08. 2018 19.24
+48
Od kdaj pa kolektivna pogodba velja za studente? Njihovo delo ureja zakon o studentskem delu.
Veles_zaš?itnik
09. 08. 2018 10.05
+12
Saj, zaradi takega razmišljanja pa nastaja vedno več prekarnih zaposlitev in izničenja pomembnosti posameznih poklicev. Po tvoje so natakarji, trgovci in še kdo manjvredni poklici, ki jih lahko opravlja kdorkoli,..., celo mlade matere, ki so na porodniški. In po tvoje je glavno plačilo natakarjev napitnina..... ala ti vera, res skrajno divje kapitalistično razmišljanje, ki ga gojite tam, v severni Ameriki, kjer s svojimi 15% do 20% napitninami dejansko že meji na oderuštvo in seveda na izkoriščanje delovne sile (saj so plačani iz napitnine), ali pa v Mehiki, kjer če ob koncu dneva po natakarju ni vsaj 10% od dnevnega prometa napitnin, se mu trga ta znesek od plače. Če pa ne bi gledal kot fijakerski konj in bil goreč zagovornik svojega divjega severnoameriškega kapitalizma in malo potoval po svetu, bi recimo vedel, da na Japonskem napitnine pomenijo žalitev.
kavelj22
08. 08. 2018 19.11
-7
Zaka ze potem kdo pristane na taksne pogoje. Samo vprasam ?
kitzbill
08. 08. 2018 19.24
+25
zaka, morbit ker mu je to za preživetje, nekateri glede preživetja dihajo na škrge
kavelj22
08. 08. 2018 19.50
-14
ja dobr pol pa zivite z tem s cimer ne morte prezivet. Samo pravim!
scar_face
08. 08. 2018 19.04
+50
Nikjer na svetu videno, da bi delavec s svojimi urami kreditiral delodajalca in upal, da bo enkrat mogoce to lahko koristil. Povsod po svetu se nadure placajo, razen v nasi alpski kongovi kotlini. Me zanima, maj bi avstrijski gostinski delavci rekli, ce bi dobili tako kolektivno pogodbo. Verjetno bi Dunaj gorel drugi dan.