Vozniki so očitno upoštevali opozorila pristojnih, naj v času del v največji meri za prihod v prestolnico uporabljajo javna prevozna sredstva. Ob tem so številni še na podaljšanih novoletnih počitnicah, marsikdo pa se je zagotovo odločil za delo od doma. Za boljšo pretočnost skrbijo dodatni policisti, prav tako sodelujejo mestni redarji in ostale ljubljanske službe.
Ljubljanski župan Zoran Janković sicer pričakuje, da bo življenje okrog železniške postaje v prihodnjih dveh letih in pol izjemno težko in pestro. "Ocenjujem, da bo na tem delu prometna konica praktično ves svetli del dneva. Bomo videli, mogoče pa nas čaka presenečenje in bomo spoštovali navodila ter se poskušali izogibati temu delu mesta," je dejal na sredini novinarski konferenci.
Popolna zapora Dunajske ceste na območju železniškega nadvoza tik pred vstopom v ožje središče mesta bo trajala do 7. januarja, v tem času pa je obvoz urejen prek Celovške, Drenikove, Samove in Tivolske ceste ter v obratni smeri, prometni tokovi v središče mesta pa so se preusmerili tudi na nekatere druge ceste.
"Že zjutraj, pa tudi dopoldne je bil povečan promet predvsem na Šmartinski in Topniški cesti," je tako za STA dejal vodja prometno informacijskega centra za državne ceste Branko Nastran.
Dela na eni najbolj pomembnih ljubljanskih vpadnic se medtem danes niso bistveno odrazila na ljubljanski obvoznici, saj je praznični čas, ko je prometa manj, je pojasnil Nastran. "Pričakujemo pa več težav v središču mesta in tudi na ljubljanski obvoznici od ponedeljka naprej, ko se bodo začele prave jutranje in popoldanske prometne konice. Zaradi delne zapore bo slabši pretok prometa kot običajno, predvsem pa bo to vplivalo v najhujših prometnih konicah," je poudaril.
Kot je še povedal, bodo večmesečna gradbena dela za zamenjavo in razširitev železniškega nadvoza nad Dunajsko cesto, ki predstavlja prvo fazo prenove ljubljanske železniške postaje, vplivala tudi na spremembe v prometu na širšem ljubljanskem območju. Večje prometne obremenitve bodo na Drenikovi, Samovi, Slovenčevi in Topniški cesti, Štajerski in Savski cesti, Kajuhovi ulici, Letališki cesti, Ilirski ulici, Zaloški cesti, na večini severne obvoznice, na vzhodni, zahodni ter delu južne ljubljanske obvoznice, je ocenil.
Kot kažejo rezultati najnovejše analize, ki jo je pripravil Nacionalni center za upravljanje prometa pri ministrstvu za infrastrukturo, se bo promet ob zapori Dunajske ceste na ožjem območju bistveno povečal na Trgu OF - dnevno povprečje števila vozil naj bi naraslo za 51 odstotkov oz. 20.269 vozil - in na Šmartinski cesti. Izračunano pri križišču s Topniško cesto naj bi promet narasel za 37 odstotkov, kar pomeni dodatnih 36.134 vozil. V konicah naj bi bila medtem rast prometa 58- oz. 15-odstotna.
Na Celovški cesti, ki je že tako najbolj obremenjena ljubljanska vpadnica, saj pri križišču z Rusko ulico dnevno povprečno beležijo 38.808 vozil, se bo promet pri križišču z Bleiweisovo cesto po ocenah povečal za 15 odstotkov, to je dodatnih 5033 vozil dnevno.
Spremembe prometnih obremenitev ob zapori bodo po pričakovanjih tudi na ljubljanskem avtocestnem obroču. Medtem ko se bo promet na dnevni ravni po ocenah na večjem delu obroča minimalno povečal, pa se bo v konicah ponekod povečal, ponekod pa zmanjšal. Na vzhodni obvoznici naj bi se promet v jutranji konici po izsledkih analize tako povečal za 18 odstotkov, na južni pa za 10 odstotkov. Na zahodni obvoznici naj bi se obremenitve po drugi strani zmanjšale za dva odstotka, na severni obvoznici pa za do 10 odstotkov.
V drugi fazi bodo na Dunajski cesti uredili dva vozna pasova v smeri sever in dva v smeri jug. Ostala bo polna zapora obeh pločnikov, s tem da bodo na zahodni strani vzpostavili koridor za pešce in kolesarje. Ta faza bo predvidoma trajala do 21. februarja.
V naslednji fazi, predvidoma do konca marca, bodo odprli še dva dodatna pasova, tako da bosta ostala popolnoma zaprta pločnika, trije vozni pasovi po Dunajski cesti pa bodo prevozni. Od aprila do 26. junija bodo ostale še delne zapore pločnikov. Po tem datumu se bodo vse zapore ponovile zaradi izvedbe del na severni strani nadvoza.
Dunajska cesta je sicer v Ljubljani po Celovški druga najbolj obremenjena. Na Celovški dnevno beležijo 35.000 vozil, na Dunajski pa 25.000.
Izvajalec del na nadvozu je CGP, v konzorciju s partnerji SŽ – Železniškim gradbenim podjetjem Ljubljana, GH Holdingom in Gorenjsko gradbeno družbo. Pogodba v vrednosti 40 milijonov evrov je bila podpisana 20. marca, v delo so jih uvedli 9. junija, rok izvedbe je 18 mesecev.
Član uprave CGP Edo Škufca je sicer novembra pojasnil, da bo rušenje mostu oz. nadvoza zahtevno. V podjetju bodo poskrbeli, da se bodo v času popolne zapore dela izvajala 24 ur na dan neprekinjeno. V tem času bo prihajalo do hrupa, brez tega ne gre, je poudaril Škufca. V nadaljevanju, ko bo potekalo rušenje opornikov, bodo delavci na gradbišču vse dneve v tednu do večera.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.