Delavci škofjeloškega podjetja LTH so se v znak protesta zbrali v Šempetru pri Novi Gorici, kjer je doma predsednik uprave Miloš Kodre. "Gremo do direktorja, ki ga v LTH nimamo. Če ni toliko, da bi prišel pred LTH in zaključil to našo agonijo, ga bomo v njegovi lokalni skupnosti opozorili, da je konec tega 'sranja'," je pred tem napovedal predsednik sindikata David Švarc. Po neuradnih informacijah pa naj Kodreta sploh ne bi bilo doma, saj naj bi bil medtem v Škofji Loki.
"Ne bomo več dolgo čakali, ampak bomo res močno usekali," je stanje med obupanimi delavci opisal Švarc. "Od novinarjev sem izvedel, da nas Kodre poziva, da pridemo do LTH, da nas tam čaka. Vsem tem zadevam in njegovim besedam enostavno ne verjamem več," je dodal. "Kodre je iz LTH pobegnil, nas pa pustil zvezane na firmo. Od januarja nimamo nobenega dohodka. Enostavno ne moremo več živeti," je dejal. Po besedah sindikalista so s shodom v Šempetru pri Gorici želeli opozoriti tudi Primorsko in lokalno skupnost, v kakšne težave in stiske jih je spravil Kodre.
Delavce je pri hoji od Rožne Doline do zaklenjene Kodretove hiše spremljala policija. Ta je na kraj dogodka prišla, da – kot je za 24ur.com povedal njihov tiskovni predstavnik – prepreči morebitne kršitve javnega reda in miru. "Protestniki so po krajšem govoru kraj dogodka zapustili in se odpeljali. Ni nam bilo treba ukrepati, šlo je za povsem miren shod. Do kršitev javnega reda in miru ali cestnoprometnih predpisov ni prišlo, policisti bodo ukrepali le zaradi kršitve zakona o javnem zborovanju, ker protestni shod ni bil prijavljen."
'Konec je tega sranja'
Sicer pa se je danes tudi na protestu pred poslopjem vlade zbralo 150 do 200 delavcev LTH, ki od vlade zahtevajo, da se aktivno vključi v reševanje njihovega položaja, in sicer tako, da bodo ne glede na potek stečajnega postopka – ta se je začel v sredo – upravičeni do nadomestil za čas brezposelnosti in da se jim omogočijo vse pravice po zakonu o jamstvenem in preživninskem skladu.
Od vlade tudi zahtevajo, da preuči kršitve pravil finančnega poslovanja podjetij, da oceni ustreznost enotnih računovodskih standardov in da predvidi kazni za kršitev. S tem bi po njihovem mnenju preprečili zlorabe lastnikov kapitala in uprav družb. Predlagajo tudi, da se zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju spremeni tako, da se olajša predlaganje stečajnega postopka s strani delavcev.
Želijo tudi omogočiti jamstvenemu skladu aktivnejše in hitrejše delovanje. Zavzemajo se za to, da bi imel delavec v primeru izredne odpovedi delovnega razmerja pravico do sredstev iz jamstvenega sklada.
Kot je po sestanku z ministrom za delo Ivanom Svetlikom povedal Švarc, jim je minister obljubil, da bodo predloge skrbno proučili in da bo, kar se LTH tiče, stečaj izpeljan korektno in pošteno. "Ob stalnih zavajanjih ne moremo nikomur zaupati in bomo zadovoljni, ko bodo stvari dejansko končane," pravi Švarc.
Okrožno sodišče v Kranju je, kot je znano, v sredo na predlog občine Škofja Loka začelo stečajni postopek nad LTH. Sodišče je tudi ugotovilo, da je uprava LTH 18. maja sama vložila predlog za začetek stečajnega postopka, v katerem je navedla, da je družba postala insolventna. Delavci, ki že od marca niso prejeli plač, so uvedbo stečaja pozdravili. "Sam stečaj je za nas velika katastrofa in normalen delavec si tega ne more želeti. Lahko si mislite, v kakšnem položaju smo, da je tudi to bila za nas boljša možnost," je dejal Švarc.
Minister jih je po Švarčevih besedah podprl in jim zagotovil, da se bodo stvari uredile, tudi za ostale delavce v Sloveniji, ki so v podobnem položaju. "Minister nas je razumel v zahtevah in mu je žal, da smo v takšnem stanju. Obljubil nam je, da bodo predloge predelali in da se bo zakonodaja prilagodila, da nam bodo šli centri za socialno delo in podobne institucije na roko," je še povedal Švarc.
Delavcem se je v protestu pridružilo tudi vodstvo sindikalne centrale Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). "Gre za do neba vpijočo krivico, ko delavci tudi do šest mesecev ne dobijo plače. Na potezi je država, da s spremembo zakonodaje prepreči takšne dogodke," je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.