Že nekaj mesecev je pred nemškim veleposlaništvom v Ljubljani gneča. Obupani delavci, ki so v Sloveniji iskali boljše življenje, v vrsti za nemški delovni vizum stojijo tudi cele noči. Pravijo, da nimajo druge izbire, da morajo nahraniti svoje družine in plačati položnice.
V Nemčiji je ta hip prostih kar milijon delovnih mest. Na tisoče delavcev iščejo v gradbeništvu in ravno tu si večina ljudi, ki čaka pred veleposlaništvom, obeta delo. Večina sicer prihaja iz republik nekdanje Jugoslavije.
"Imamo 200 prosilcev na teden in večinoma vsi vizum tudi dobijo," ob tem pravi nemški veleposlanik v Sloveniji Mario Ingo Soos. Tuji državljani morajo biti prijavljeni v Sloveniji, imeti morajo urejeno zdravstveno zavarovanje, njihov delodajalec pa mora imeti že vnaprej sklenjen posel v Nemčiji. "Ta vrste vizum je za zaposlene v slovenskih podjetjih. Torej tuji delavec s ceste tega vizuma ne more dobiti," je dejal veleposlanik.
Drugače pa je za slovenske državljane, ki se lahko zaradi prostega pretoka delovne sile kadar koli zaposlijo znotraj evropskega trga.
Na slovensko-nemški gospodarski zbornici pravijo, da tedensko dobivajo ponudbe nemških podjetij in agencij, ki iščejo tudi po 1000 delavcev iz različnih panog. "Opažamo, da je določeno večje povpraševanje po poklicih iz gradbene dejavnosti, turizma, hotelirstva, zdravstvenih dejavnosti, in to so poklici za navadne delavce, fizične delavcev, pa tudi za visoko kvalificirane delavce," je dejala Katja Stadler z omenjene zbornice.
V gradbeništvu delavec v Nemčiji povprečno dobi 11 evrov na uro, kar je slabih 1800 evrov mesečno. Pri višje kvalificiranih poklicih je plačilo seveda bistveno višje.
Pridružite se uradni strani oddaje 24URna Facebooku s klikom na
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.