DZ je sprejel zakon, ki določa, da bodo delavci med čakanjem upravičeni do nadomestila plače v višini 85 odstotkov od osnovne plače, poleg tega pa tudi do usposabljanja, ki ga bo moral zagotoviti delodajalec.
Osnovna plača, je določil DZ, ne more biti nižja od zakonsko določene minimalne plače. Od tega bo država prispevala subvencijo v višini 50 odstotkov od osnove, delodajalec pa preostalih 35 odstotkov. Prispevek države bo omejen na največ 805 evrov.
Država bo tako delno povrnila izplačana nadomestila plač v tistih primerih, ko delodajalec zaradi slabega poslovnega položaja, ki je posledica svetovne gospodarske krize, ne bo mogel zagotavljati dela hkrati največ 50 odstotkov zaposlenim delavcem, ter jih bo napotil na začasno čakanje na delo. Posamezen delavec bo lahko na začasnem čakanju največ šest mesecev v obdobju 12 mesecev.
Za pridobitev subvencije bodo lahko zaprosile gospodarske družbe, zadruge in fizične osebe, ki zaposlujejo delavce. DZ je ob tem sprejel dopolnilo, ki omogoča pridobitev subvencije tudi delodajalcem s samo enim zaposlenim.
Vloge do konca marca
Vloge za pridobitev subvencije bo mogoče vložiti na Zavodu RS za zaposlovanje najpozneje do 31. marca 2010. Delodajalec v obdobju vključitve v ukrep ne bo smel odpovedovati pogodb o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, prav tako pa ne bo smel odrejati nadur ter izplačevati nagrad organom vodenja in nadzora.
Namen zakona je ohranitev čim večjega števila delovnih mest in s tem zmanjšanje pritiska na odprto brezposelnost, je ob obravnavi zakona pojasnil minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik. Na ta način naj bi se ohranilo 25.000 delovnih mest, vlada pa ima za izvajanje zakona pripravljenih skupaj 108,5 milijona evrov do konca marca 2011.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.