Med letoma 2009 in 2010, ko so bile Slovenske železnice v krizi, ko so zaposlenim v družbi zniževali plače pa tudi odpuščali, ko je nekdanji premier Borut Pahor tudi sam krčevito iskal strateškega rešitelja v nemškem direktorju železnic Hartmutu Mehdornu, pa si je 109 zaposlenih, kot kaže, neupravičeno pomagalo kar samih.
Ravno v tem času so namreč prek individualnih pogodb prejeli za več kot 145.000 evrov potnih stroškov. Čeprav so bili upravičeni le do povračila kilometrine do najbližjega javnega prevoza, so jim obračunavali celotno pot od doma do službe. Med njimi tudi nekdanjemu direktorju Goranu Brankoviču. "Moram reči, da sem dobil nek pavšalen odgovor, da je to ustaljena praksa, ki seveda kot taka ni bila pravilna, nemudoma sem ukrepal in zahteval številko in denar takoj med prvimi oz. prvi za zgled vrnil," pojasnjuje Brankovič. Tudi ostale, ki so bili na indivudalnih pogodbah, je pozval, naj storijo enako. Denar so razen enega vsi tudi vrnili. "Kar pomeni, da se je v mojem mandatu s to dolgoletno prakso končalo," še pravi Brankovič.
A tu gre le za 22 zaposlenih. "So obstajali tudi ljudje, ki so bili včasih na individualnih pogodbah in ta privilegij dobili, v času mojega mandata na individualni pogodbi pa tega ni bilo več, zato tudi v to sito, ki ga je zahteval nadzorni svet, niso padli in zato tudi za njihov obstoj za te pravice nisem vedel," pojasnjuje Brankovič. Med njimi pa je po podatkih Dnevnika domala celotni vrh SŽ: nekdanji generalni direktor Matic Tasič je mesečno prejel 1378 evrov neupravičenega povračila, rekorder v višini neupravičeno prejetih stroškov pa je nekdanji direktor Agencije za železniški promet Rajko Satler, mesečno je dobil 697 evrov, za celoten čas, ko je bil zaposlen, so mu revizorji tako naračunali za več kot 12.500 evrov preveč izplačil.
Tudi tedanji svetovalec na področju financ Dragiša Lazarevič, ki po oceni revizorjev sploh ni bil upravičen do povračila, je skupaj dobil več kot 6.000 evrov, še nekaj 100 evrov več pa tudi nekdanja tiskovna predstavnica Tanja Rotovnik.
A vprašanje ostaja: ali bo zdajšnja uprava od tistih, ki so še vedno zaposleni in neupravičen denar prejemajo, zahtevala, da ga vrnejo in tudi, ali ga bodo terjali od tistih, ki so potapljajoče SŽ že zapustili. Rok za izterjavo namreč zastara po 5 letih, bodo pa o tem razpravljali jutri.
Pridružite se uradni strani oddaje 24UR na Facebooku s klikom na
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.