
Predstavniki sindikatov gostinstva in turizma danes turistom po Sloveniji ponovno delijo letake o slabem položaju zaposlenih v panogi. Še posebej so izpostavili težave zdravstvenega osebja v zdraviliščih, ki po besedah sindikalnega predstavnika Borisa Kidriča kljub dobičkom, ki jih ta dejavnost prinaša, delajo za minimalno plačo.
Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije in Obalni sindikat gostinstva in turizma pri Konfederaciji 90 z današnjim deljenjem letakov končujeta protestno akcijo, s katero želita opozoriti turistične goste in javnost na nemogoče razmere za delo in nizke plače gostinskih in ostalih turističnih delavcev.
Letake danes delijo v Portorožu, Strunjanu, Žusterni, Ljubljani, Lipici in Termah Olimia. Na letakih so opozorila na slabe razmere za delo in nizke plače kuharjev, natakarjev in sobaric, po novem pa tudi zdravstvenega osebja v zdraviliščih.
"V slovenskih zdraviliščih dela ogromno število zdravstvenih delavcev, od bolničarjev, maserjev, fizioterapevtov, medicinskih sester, tudi zdravnikov, ki so v podrejenem položaju glede na javni sektor, saj plače zaostajajo tudi do 30 odstotkov ali še več," je v izjavi za medije v Rogaški Slatini poudaril predsednik območnega odbora gostinstva in turizma celjske ZSSS Boris Kidrič.
Po njegovih besedah ni velike razlike med plačo sobaric in snažilk na eni strani ter visoko izobraženega zdravstvenega osebja. "Lastniki želijo dejansko spraviti vse na minimalno plačo."
Prav tako nastajajo težave pri izplačilu regresa za letni dopust in drugih dodatkov, saj se dejavnost nahaja na preseku med javnim sektorjem in gospodarstvom. "Letos smo dobivali do 300 evrov nižje regrese, čeprav so bili dobički še višji od prejšnjih let," je pojasnil.
Težke so tudi razmere za delo, ki se pri plačilu ne poznajo. Kidrič je med drugim omenil neurejen delovni čas in "na stotine neizkoriščenih in neizplačanih prostih ur". Vedno več je tudi pritiskov k zniževanju stroškov na podlagi študentskega dela, s čimer se po Kidričevih besedah niža kakovost storitev.
Letake so začeli deliti julija, danes pa naj bi to končali. Jeseni bodo med člani, ki jih je več kot 10.000, preverili, ali so zreli za stopnjevanje aktivnosti. Pri tem ne izključujejo niti stavke. Obenem naj bi pripravili seznam podjetij, ki najpogosteje kršijo pravice zaposlenih, in ga javno objavili.
Pri tem Kidrič opozarja, da ni problem le pri lastnikih posameznih podjetij, ampak bi bilo treba ustrezno spremeniti zakonodajo. "Zakonske norme so tako nizko postavljene, da smo zaposleni v začaranem krogu. Počasi imamo tega dovolj, saj se v en žep trpajo ogromni dobički, zaposleni, ki vse to soustvarjamo, pa smo samo nujni strošek, pa še tega je težko plačati."
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.