V prestolnici so potekali množični delavski protesti. Delavci so se zbrali na Prešernovem trgu, kjer so odmevale pesmi, kot je Bandiera Rossa. Delavcem so se pridružili tudi študenti in upokojenci z vseh koncev države. Zahtevali so umik spornih predlogov glede pokojninske reforme ter dvig minimalne plače. Protesti so potekali pod geslom 'Za dostojanstvo človeka'. Sindikati so sporočili, da prve ocene kažejo, da se je demonstracij udeležilo približno 30.000 ljudi. Udeleženci so nosili številne transparente z napisi, kot je npr. "Siti smo vsega, samo kruha ne!"
Udeležence demonstracij je kot prvi nagovoril sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Miloš Utroša. Med drugim je poudaril, da so te demonstracije del skupnega boja in zavzemanja, da bi v tej državi ohranili vsaj nekaj "dostojanstva ljudem, ki niso pri koritu in ne smejo biti odvisni od miloščine tistih, ki si želijo prigrabiti vse".
Kot pravi, so vrste strnili v vseh reprezentativnih sindikalnih zvezah in konfederacijah, z njimi sta Študentska organizacija Slovenije in Zveza društev upokojencev Slovenije, pa tudi številne organizacije civilne družbe. "In prav to dejstvo nam daje še večjo notranjo moč in nas krepi v prepričanju, da bijemo pravo bitko. Danes je dan, ko v Sloveniji beseda solidarnost spet dobiva na pomenu, ko je solidarnost v tej državi spet postaja vrednota. Morda bodo to dojeli tudi tisti, ki so danes na oblasti in svojo stranko imenujejo socialna," pravi Utroša.
'Obstali smo z medsebojno pomočjo in solidarnostjo'
Pred zbranimi protestniki je govorila tudi predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak, ki je poudarila, da je slovenska družba povezana. "To, kar imamo danes, ni naša Slovenija, to je oligarhija kapitala in politike," je povedala in izpostavila, da "smo se prebivalci Slovenije na majhnem koščku Zemlje obdržali, obkroženi s tujci, samo zato, ker smo zgodaj razvili medsebojno pomoč in solidarnost".
Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba pa je izpostavila, da od države pričakujejo, da bo začela poslušati tudi študente. Izrazila je mnenje, da bi morala država vsem omogočiti študij brez šolnin, da bi morala urediti status za študente invalide in študentske družine ter ohraniti študentsko delo.
Sindikalistka iz Slovenskih železnic Hermina Šabanov se je v nadaljevanju dotaknila po njenem mnenju nepravične pokojninske reforme, ki jo je napovedala vlada. Predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj je v pogovoru z novinarji poudaril, da je z današnjimi demonstracijami izjemno zadovoljen. Poudaril je, da so zahteve delavcev jasne in dodal, da v primeru, da vlada teh zahtev ne bo izpolnila, sledi splošna stavka, dokler vlada zahtev ne bo upoštevala.
Glavni tajnik sindikata Sviz Branimir Štrukelj je prav tako izrazil zadovoljstvo nad današnjim shodom, saj je bilo, tako Štrukelj, čutiti "naboj nezadovoljstva, ki ga je izražal vsak posameznik, ki se je udeležil tega shoda". Po njegovem mnenju se je s tem potrdila solidarnost med javnim in zasebnim sektorjem, ki "so ju delodajalci, lastniki in vlada želeli spreti in povsem sistematično povzročiti razkol".
Lukšič podpira čim višje plače
Protesta se je udeležila tudi nekdanja ministrica za delo Marjeta Cotman. Sama je prepričana, da se je v zadnjem času zelo poslabšal položaj delavcev. Ti so po njenih besedah izgubili ponos. Rešitev vidi v socialnem dialogu, ki ga mora vlada vzpostaviti med predstavniki zaposlenih in delodajalci. Dejala je, da je sramotno, da je minimalna plača pod pragom revščine. Tam je tudi minister Igor Lukšič, ki je dejal, da deli z delavci njihov položaj. Podpira čim višje plače, hkrati pa si želi tudi čim boljšega slovenskega gospodarstva, da bi bili tudi po teh merilih med najboljšimi v Evropi. Na trgu je tudi ljubljanski župan Zoran Janković.
Proti pokojninski reformi in za višjo minimalno plačo
Sindikati se ne strinjajo z dvigom najnižje starostne meje za polno pokojnino na 65 let, saj menijo, da je 40 let delovne dobe dovolj, da si posameznik zasluži pokojnino. Nasprotujejo tudi izenačitvi upokojitvenih pogojev za moške in ženske, posebej za tiste z nizkimi plačami pa je po njihovem nepravično tudi predlagano obdobje 35 let za izračun pokojninske osnove. Slednje bi po njihovih izračunih lahko pomenilo tudi do 10 odstotkov nižje pokojnine.
Zahtevali so tudi dvig minimalne plače na 600 evrov neto. Po podatkih sindikatov več kot 150.000 delavcev prejema nekaj več kot 500 evrov neto plače. Prag revščine je po izračunih ministrstva za delo pri 562 evrih, minimalna plača pa zdaj znaša približno 431 evrov neto.
Več o pričevanjih delavcev, ki so podprli shod tudi s svojo udeležbo si lahko preberete tukaj.
Incidentov ni bilo
Policijska uprava Ljubljana je sporočila, da je shod potekal mirno in brez incidentov. Za varnost na priozorišču so skrbeli policisti iz različnih služb (prometni policisti, konjeniki, kriminalisti,..).
KOMENTARJI (949)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.