Dostop do jame je še vedno zavarovan s policijskim trakom, vhod v rov je zaprt, vendar pa območja ne varujejo več policisti. Preiskovalcev namreč nekaj časa ne bo tu. "Trajne ustavitve del pri preiskovanju tega območja ne bo, vendar je treba izdelati ustrezno tehnično dokumentacijo z ukrepi, ki bodo zagotavljali varno delovno okolje preiskovalcem,“ je povedal direktor inšpekcije za rudarstvo Anton Planinc. "Problem je tudi varen dostop v jaške in to je ključni razlog za ustavitev del,“ je dodal.
A to seveda ne pomeni, da je ustavljena tudi preiskava, ki je v fazi predkazenskega postopka. Preiskovalni sodnik zdaj na terenu zaslišuje ljudi, ki naj bi o dogodkih v Hudi Jami vedeli kaj več.
"Preiskovalni sodnik je predlagal, da se zasliši sedem oseb. Gre za starejše osebe, ki so šibkega zdravja in bi bilo smotrno, da se jih zasliši sedaj,“ pa je enega od nadaljnjih predlaganih ukrepov razkril vodja Okrožnega državnega tožilstva v Celju Ivan Žaberl. "Vseh drugih izprašanih je bilo okoli 120 oseb, mislim pa, da so bili vsi podatki zelo splošni, tako da sami preiskavi ne bodo dosti koristili,“ je še povedal.
Teh sedem ljudi ima status priče, nihče od njih pa ni bil neposredno udeležen pri dogodkih. Medtem pa izvedenci še niso izdelali mnenja, saj preiskava v rovu še ni končana.
"Po zadnjih podatkih vem, da je bil prvi jašek odprt in tudi sondiran. Menimo, da naj bi bilo v tem jašku do 3000 posmrtnih ostankov oziroma trupel,“ je povedal Žaberl.
Še vedno pa ostaja odprto vprašanje, ali bo kazenska ovadba zaradi hudodelstva zoper civilno prebivalstvo kdaj dobila imena in priimke osumljencev. Trenutno so to še neznani storilci.
KOMENTARJI (340)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.