Glede na osnutek, ki so ga pridobili na časniku Dnevnik, naj bi tri odstotke prispevka namenili za financiranje Slovenske tiskovne agencije (STA) in pet odstotkov za uresničevanje javnega interesa na področju medijev.
Pri Dnevniku sklepajo, da bi lahko šlo za t. i. "sklad za pluralizacijo medijev", ki je sicer v skladu z zakonom o medijih doslej deloval na podlagi sredstev iz proračuna. Poleg tega pa naj bi iz sistema RTVS izločili dejavnost oddajnikov in zvez in jo prenesli na novo gospodarsko družbo, ki bi bila v 100-odstotni lasti Republike Slovenije.
Po izračunih generalnega direktorja RTVS Igorja Kadunca bi s takšno spremembo izgubili okoli 14 milijonov prihodkov letno. Ob tem je opozoril, da dosedanje ustavno-sodne odločitve s tega področja kažejo, da bi bil takšen poseg v prihodke javnega zavoda dopusten le, če to ne bi ogrozilo njegovega delovanja. "Ker pa v tem trenutku za normalno delovanje RTVS že manjka več kot osem milijonov evrov, bi verjetno to sodišče težko dopustilo," je povedal.
Direktor STA Bojan Veselinovič pa je opozoril, da niso seznanjeni s kakšnimi načrti sprememb financiranja. Dodal je, da je stabilno in zadostno financiranje temelj avtonomnega javnega servisa, ki ga zagotavlja STA. Zato bi lahko brez celovite rešitve tega vprašanja zrušili nekaj, "kar dela dobro, kar je v pomoč drugim medijem, kar je bilo rojeno hkrati s samostojno državo Slovenijo in ima ugled v domači in tuji javnosti".
Pojasnil ministrstva za kulturo še ni podalo, tudi na Dnevniku nanje še čakajo.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.