Današnja pogajanja med vodstvom UKC Ljubljana in sindikatom kliničnega centra niso obrodila sadov, zato se stavka medicinskih sester nadaljuje, je na novinarski konferenci povedal predsednik omenjenega sindikata Matija Cevc. Dokler se ne bodo približali glede vprašanja napredovanj, stavka ostaja, je napovedal.
Cevc priznava, da so se v pogajanjih pred začetkom stavke dogovorili, da bo ministrstvo sestram, ki so diplomirale med delom, priznalo del napredovanj za preteklo delo. Poleg tega bo UKC vsem medicinskim sestram s srednješolsko izobrazbo, ki posegajo v delokrog diplomiranih, plačal dodatno izobraževanje.
"Nestrt pa ostaja oreh napredovanj," je dejal. Po novi pogodbi, ki jo je vodstvo UKC ponudilo tem medicinskim sestram, a je niso podpisale, namreč ne morejo napredovati v delu za diplomirano medicinsko sestro. Te medicinske sestre imajo namreč kombinirane pogodbe, del za srednje medicinske sestre, del pa za diplomirane sestre.
"Tukaj gre očitno za drugačno interpretacijo zakonodaje, čeprav ne vem, kako lahko pride do drugačnih interpretacij o veljavni pogodbi o zaposlitvi," je dejal. Stavka tako po njegovi napovedih ne bo prekinjena ali zamrznjena, dokler ne bodo prišli do približevanja tudi na tem področju.
Delo poteka nemoteno
Sicer pa delo v UKC po zagotovilih vodstva poteka nemoteno, obravnava bolnikov pa po besedah direktorja Simona Vrhunca še naprej ostaja pravočasna, kakovostna in varna. Strokovna direktorica UKC Brigita Drnovšek Olup poudarja, da ne bi smelo priti do nobenih težav zaradi stavke sester tudi ob prihajajočih praznikih. Ob tem je zanikala, da bi zaradi stavke odpovedovali načrtovan program dela.
Je pa potrdila, da zaradi stavke odpovedujejo načrtovane dopuste nekaterim sestram. Kot je dejala Drnovšek Olupova, stavka pomeni izredno stanje in potem zaposleni ne morejo imeti dopustov "a la carte".
Svet pacientov UKCL je na redni seji izrazil zaskrbljenost nad stavko, ki po njihovem mnenju med paciente in zaposlene po nepotrebnem vnaša nemir. "Vsekakor podpiramo zaposlene v njihovih zahtevah, da za določeno delo dobijo ustrezno plačilo. Vendar se nam ne zdi prav, da so resnično bolni pacienti v enotah intenzivne terapije III ujetniki sindikalnih zahtev," so poudarili. Menijo, da bi zaradi sprejetega aneksa morala sindikat in vodstvo doseči vsaj začasno prekinitev stavke.
Posedi: To, kar se dogaja, je sramota
Predsednik sindikata Pergam, katerega del je sindikat KC, Janez Posedi pa je dejal, da je to, kar se dogaja s sestrami, navadna sramota. Omogočanje izobraževanja sestram pa se mu zdi sprenevedanje, saj se bi s tem samo dalo na papir nekaj, kar so delale že 25 let.
Podporo jim izražajo tudi v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Do stavke je prišlo zaradi čedalje bolj nevzdržnih anomalij plačnega sistema in neustreznih rešitev za storitveni del javnega sektorja, je v sporočilu za javnost zapisal predsednik sindikata Konrad Kuštrin.
Cevc tako predlaga spregled izobrazbe pri teh sestrah. Tako naj država sestram, ki že 25 let opravljajo dela, ki posegajo v delokrog diplomiranih, prizna izobrazbo ne glede na formalni proces izobrazbe. "Ali je smiselno, da tistega, ki ima nekaj manj kot 25 let delovne dobe, pošlješ na šestletno izobraževanje in ima potem 31 let delovne dobe," se sprašuje. Sicer pa podpirajo to, da bi se mlajše sestre, ki še niso pridobile toliko izkušenj, dodatno izobraževale.
Po napovedih predsednika sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonka Vukadinoviča ter generalne sekretarke Dragice Kekec se bodo medicinske sestre in zdravstveni tehniki, ki delajo na podobnih delovnih mestih v drugih zdravstvenih zavodih, stavki pridružili v primeru, da se zadeva ne reši.
'Vodstvo krši pogodbe o zaposlitvi'
Okoli 140 medicinskih sester, ki delajo v enotah intenzivne terapije III, je danes namreč začelo stavkati. Za stavko so se medicinske sestre, ki opravljajo določena dela diplomiranih medicinskih sester, odločile zaradi, kot trdijo, kršitev pogodb o zaposlitvi. Kot so navedle, jim je vodstvo pred kratkim dalo v podpis nove, zanje slabše pogodbe, ki jih sestre niso podpisale.
Medicinska sestra z 20 leti delovne dobe in srednješolsko izobrazbo od letošnjega avgusta za enako delo namesto 1678 dobi 1428 evrov bruto na mesec. Njena diplomirana kolegica, s prav tako 20 leti delovnih izkušenj, ki pa opravlja enake naloge kot njena kolegica s srednješolsko izobrazbo, pa zasluži 2049 evrov bruto, torej zdaj kar 620 evrov več. Na to sestre, kot poudarjajo, nikoli ne bodo pristale.
Težave se vlečejo že nekaj časa
V omenjenem sindikatu zdravstva in socialnega varstva opozarjajo, da si reprezentativni sindikati že od same uveljavitve novega plačnega sistema prizadevajo za sistemsko ureditev in ustrezno plačilo srednjih medicinskih sester ter zdravstvenih tehnikov na delovnih mestih, kjer opravljajo aktivnosti in kompetence diplomiranih medicinskih sester.
Da bi to rešili, so izvedli številne usklajevalne sestanke med sindikati in ministrstvom za zdravje, prav tako so podali številne predloge aneksov h kolektivni pogodbi za ureditev nastalih nepravičnih razmerij, a se do danes zadeva ni uredila, so še dodali v sindikatu.
Kaj pravijo v ljubljanskem UKC?
"Ob začetku stavke v enotah intenzivnih terapij III smo na UKCL z ustrezno reorganizacijo dela v omenjenih enotah poskrbeli, da delo poteka nemoteno in je za bolnike poskrbljeno kot doslej. Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je večkrat na dan v stiku z vodji skupno devetih intenzivnih enot, na katerih stavka poteka, in ki zagotavljajo, da delo s pomočjo reorganizacije poteka nemoteno," vodstvo miri javnost.
Dodajajo, da je vodstvo "stopilo sindikatu nasproti v vseh stavkovnih zahtevah z izjemo tistih zahtev, ki so nezakonite".
"Poudarjamo, da so plače zaposlenih v javnem sektorju stvar kolektivne pogodbe, ki jo morata dogovoriti sindikat in vlada, UKCL ni pogajalski partner. O plačah zaposlenih v UKCL torej ne more odločati vodstvo UKCL, čeprav si seveda želimo, da bi naše sodelavce lahko nagrajevali bolje," dodajajo tiskovni predstavniki ljubljanskega UKC.
Vlada sprejela aneks
Vlada, ki opravlja tekoče posle, je na današnji seji sprejela aneks h kolektivni pogodbi za zaposlene v zdravstveni negi. Gre za ureditev delovnih mest in plač v skupini E3 za srednje medicinske sestre, ki izvajajo tudi aktivnosti in kompetence diplomiranih medicinskih sester.
Glede aneksa Cevc pravi, da ga uradno še niso prejeli. Sicer pa se strinjajo, da aneks dopušča kombinirane pogodbe, ne pa s tem, da ne bo napredovanj v delu, ki se nanaša na delo diplomirane medicinske sestre. "Izračuni, s katerimi so prišli do teh aneksov, so popolnoma zgrešeni," je zatrdil.
Tudi vodja stavkovnega odbora Vesna Rugelj je dejala, da takšnega aneksa ne nameravajo podpisati.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.