Danes je dan slovenskega zapora, je ob predstavitvi projekta predaje vojašnice v Mokronogu za potrebe uprave za izvrševanje kazenskih sankcij in ob postavitvi temeljnega kamna za prenovo zapora na Dobu dejal pravosodni minister Aleš Zalar. Poudaril je, da na pomembnih točkah sistemsko rešujejo problematiko zaporov.
Spomnil je tudi, da so na ministrstvu za pravosodje takoj po nastopu vlade reševanje problematike, povezane z izvrševanjem kazenskih sankcij, opredelili kot politično prioriteto. V tem času so po njegovih besedah sprožili več pobud, ki pa so bile večinoma povezane z reševanjem prostorskih težav. Med drugim so iskali možnost, da bi poiskali primeren obstoječ objekt za razbremenitev sistema zapora na Dobu. Izkazalo se je, da je za preselitev zapornikov iz polodprtega oddelka Doba primerna vojašnica v Mokronogu, je povedal Zalar.
Ker vojašnice Slovenska vojska ni uporabljala, je bilo tudi v interesu obrambnega ministrstva, da jo prevzame pravosodno. Dobili pa so tudi načelno politično podporo lokalnega območja, podprto z mnenjem lokalnega prebivalstva, je povedal Zalar, ki je s to podporo zadovoljen.
Uprava bo po njegovih besedah s tem pridobila kapacitete za namestitev 40 obsojencev, ki trenutno prestajajo kazen v odprtem režimu v Slovenski vasi na območju Doba. Namestitev obsojencev bodo predvidoma začeli izvajati čez 14 dni.
Zadovoljili tudi občini
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je projekt predaje vojašnice ocenila kot zgled sodelovanja znotraj vlade, pa tudi med vlado in lokalnimi skupnostmi. Vojašnica je bila po njenih besedah podedovana od jugoslovanske vojske - do leta 1991 je bilo v tej vojašnici skladišče goriva nekdanje jugoslovanske vojske. Dogodki v vojni leta 1991 so po njenih besedah to vojašnico "na poseben način vpisali na zemljevid vojaške zgodovine Slovenije". Skladišča goriva so bila namreč polna, zato je bila to tudi še po vojni "tempirana bomba".
Kasneje je bilo v načrtu, da bo v teh prostorih inženirska enota Slovenske vojske, vendar pa se je z uvedbo poklicne vojske v začetku desetletja močno zmanjšala potreba po nastanitvenih prostorih. Tudi inženirski bataljon se je do konca leta 2006 preselil v vojašnico v Novem mestu, vojašnica v Mokronogu pa je ostala prazna, je spomnila Jelušičeva.
Današnje novinarske konference sta se udeležila tudi župan občine Mokronog Trebelno Anton Maver in župan občine Šentrupert Rupert Gole. Oba sta izrazila zadovoljstvo nad predvidenim projektom, Gole pa je ob tem tudi grafično predstavil območje vojašnice.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.