Žmauc je eden izmed bolj priljubljenih ljubljanskih lokalov, a tudi vsa priljubljenost mu trenutno ne more pomagati. Matjaž Pucher se z ekipo trudi zagotoviti preživetje družinskega podjetja s 25-letno tradicijo. "80 odstotkov gostincev 'crkuje', so na nekem minimumu, dnevno se nam povečujejo minusi in dolgovi," opozarja. Zbiranje sredstev je zato edino upanje, ki lahko reši dejavnost.
Izčrpali so prihranke, izposojali so si denar pri prijateljih, zdaj lokal skušajo rešiti prek spletne platforme za zbiranje sredstev Gogetfunding. "Hvaležni smo za to, kar smo dobili, ni pa to nikakršna rešitev. Za to mora poskrbeti država in denar potrebujemo takoj, ne čez dva meseca," še poziva.
"Kot podjetje smo izčrpali vsa lastna sredstva, ustavili investicije, ni šlo brez dodatnega zadolževanja," pa težave opiše tudi Danijel Lakoše, direktor Tajhman Tours.
Ukrepi so v celoti zaobšli tudi turistične prevoze, verjetno najbolj prizadeto panogo ta čas. 90-odstoten izpad prihodkov, odpuščanja zaposlenih in nezmožnost plačevanja kreditov. Težave se kopičijo, medtem pa vladnih ukrepov, ki bi jim pomagali, ni. "Edini razpis, ki pride v poštev za nas, je tisti, ki je na maksimalno 1000 zaposlenih. V mojem podjetju sva ostala le še dva, kar pomeni 6000 evrov. To imamo za pokrivanje stroškov za dva meseca," izpostavi še eden izmed prevoznikov, direktor Prevozov Kastelic Jernej Kastelic. "Določeni podjetniki so bili primorani odpustiti ves kolektiv, ker so vezani na turizem, turizma pa ni," še opozarja Lakoše.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek jim je še spomladi obljubljal posebno pomoč, a je ostalo le pri obljubah. Medtem pa mnogi menijo, da njihova podjetja ne bodo dočakala niti novega leta.
KOMENTARJI (406)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.