Dejan Židan zapušča položaj predsednika stranke, so sporočili Socialni demokrati. Vodenje stranke bo začasno prevzela Tanja Fajon, evropska poslanka in podpredsednica Socialnih demokratov.
Kot je na tiskovni konferenci pojasnil Židan, se po več mesecih razmisleka poslavlja po natančno šestih letih vodenja stranke, ki jo je prevzel po slabem volilnem rezultatu. "Vesel sem, da danes ni več takšnih vprašanj, kot so bila takrat – ali bo socialna demokracija preživela in ali ima mesto v slovenski politiki," je dejal Židan. Je pa danes vprašanje, kaj mora socialna demokracija storiti, da se vrne na vodilno mesto v slovenski politiki, je priznal Židan, ki meni, da se je stranka v tem času učvrstila v vseh pogledih – tako programsko kot finančno in strokovno. Da pa je čas, da se zdaj prenovi tudi kadrovsko.
"Že pred časom sem ocenil, da je za preboj potrebna tudi prenova vodenja, zato sem že nekaj dni nazaj kolegici Tanji Fajon, ki je mednarodno prepoznavna in pri nas uživa ugled, zastavil vprašanje, ali je pripravljena prevzeti vodenje stranke," je pojasnil Židan, ki se je pred to potezo posvetoval s poslansko skupino in političnim vodstvom stranke. "Tanja Fajon je v mojih očeh naslednja premierka Slovenije," je poudaril Židan, ki meni, da bo Fajonova Slovenijo izpeljala iz "neobičajne situacije, kamor nas pelje zdajšnja vlada". "Pred slovensko socialno demokracijo je lepa prihodnost," je zaključil in dejal, da so na Fajonovo ponosni. Židan ostaja v politiki, posvetiti pa se namerava promociji vrednosti socialne demokracije in "zelenemu paketu".
"Danes je zame čustven dan," pa je dejala Fajonova. "Pokazali smo, da smo zrela stranka, sposobna preobrata, ko je to potrebno," je dejala in dodala, da stranko prevzema, ker tako stranka kot Slovenija "zmoreta več". "Najbolj me teži, da vidim v slovenski javnosti veliko apatije in nezadovoljstva s politiko," je dejala. Fajonova je izrazila, da si želi širokega sodelovanja deležnikov družbe. Prav tako nameravata še naprej sodelovati tudi z Židanom, saj sta, kot je dejala, tudi prijatelja. Bo pa šla stranka v smeri sprememb.
"Skrbi me, kaj se dogaja pod vlado Janeza Janše, skrbi me, da se odmikamo tudi od jedra Evrope, in to v času, ko ljudje potrebujejo odgovorno vodenje," meni Fajonova, ki je poudarila, da je za njo tudi veliko uspehov na mednarodnem parketu. Dodala je, da je stranko pripravljena voditi v volilnem boju: "Ni me strah."
Kot so poročali v oddaji 24UR, je še marsikaj odprtega ter odvisnega od tega, ali bi SD lahko uspelo prevzeti pobudo na levici in voditi širše povezovanje ideološko sorodnih strank. V tem primeru bi lahko vlogo mandatarja Fajonova prepustila kakšnemu kandidatu s široko javno podporo. Danes se je šušljalo o predsedniku UEFE Aleksandru Čeferinu.
Stranke v odzivih redkobesedne
V večini parlamentarnih strank se do zamenjave v vodstvu SD ne opredeljujejo, saj gre za notranje zadeve stranke SD, poroča STA.
V NSi so Židanu zaželeli vse dobro na njegovi nadaljnji poti. "Veseli bomo njegovega sodelovanja z NSi v parlamentarnih klopeh," so zapisali na Twitterju. Fajonovi pa so zaželeli veliko spretnosti pri vodenju stranke.
Alenka Bratušek je v izjavi za medije o Židanu povedala, da o njem lahko govori le z najlepšimi besedami. "Je partner, pri katerem to, kar se dogovoriš, tudi drži," je povedala. Želela bi si, da bi podobno ravnali vsi vodje strank na levi sredini, tako bi bilo sodelovanje bistveno lažje in bolj konstruktivno. Jo je pa odločitev Židana presenetila.
Zmago Jelinčič pa je ocenil, da je bil Židan "mehak". "Takšnega so si zaslužili in takšnega imajo," je pojasnil. S Fajonovo pa bodo po oceni prvaka SNS dobili "ekstremno liderko", za katero pričakuje, da bo zagovarjala prihod migrantov v Slovenijo in nasprotovala vojski na slovensko-hrvaški meji. "Delovala bo protidržavno," meni Jelinčič.
Ne vidi pa Fajonove kot vodje opozicije, saj utegnejo po njegovem mnenju nastati notranja nesoglasja. Sploh pa Jelinčič dvomi, da bi se vrnila s položaja evropske poslanke v Slovenijo. Prvak SNS je še namignil, da "prihajajo ven dokumenti, podatki, ki so grozljivi in ki bodo zagotovo koga spravili še kam drugam". Podrobnosti o tem pa ni pojasnjeval.
Podpora in boj za glasove na levici
Socialni demokrati so zadnja leta še vedno ena najmočnejših strank v državi, a daleč od časov, ko je stranko vodil aktualni predsednik Borut Pahor. Na državnozborskih volitvah leta 2008 je stranka dosegla kar 29 poslanskih mest, leta 2014, torej leta, ko je vodenje prevzel Dejan Židan, pa najslabši rezultat – šest poslanskih mest. Na zadnjih volitvah so rezultat izboljšali na deset mest in tako postali ena močnejših strank v državnem zboru.
Nezadovoljstvo znotraj stranke, pobiranje volivcev med levimi strankami in vlada Janeza Janše so bili le eni od razlogov za menjavo na vrhu. Zadnja anketa Mediane, ki je merila podporo posameznih politikov, je pokazala, da je bila izbira znotraj Socialnih demokratov jasna, saj Tanja Fajon dosega boljši rezultat, sedmo mesto, medtem ko je Židan obstal na 12.
KOMENTARJI (3732)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.