V panamskih dokumentih, ki razkrivajo, kdo vse je prek podjetja Mossack Fonseca ustanavljal družbe v davčnih oazah, se je znašlo tudi 78 družb, neposredno povezanih s Slovenci. Med drugim pet javnih uslužbencev, dva častna konzula, najbogatejša Slovenca Samo in Iza Login in tudi boksarski šampion Dejan Zavec.
Zavec je za oddajo 24UR včeraj zanikal, da bi bil posredno ali neposredno vpleten v pranje denarja ali nakazovanje denarja v katero koli od davčnih oaz. Kot je pojasnil, je pred dvema letoma najel družbo, da bi zaprl lastno podjetje. Družba je nato kupila njegovo podjetje in ga premestila v Panamo. "Vse terjatve od tega podjetja je prevzelo to moje novo podjetje, ki se ni izognilo plačilu davkov," je zatrdil Zavec.
A po poročanju časnika Delo, Zavec naj ne bi podal točnih pojasnil o svojem imetju v tujini in finančnih transakcijah. Zavec ima (oziroma je imel) podjetje na karibskem otoku Angvila, ki ne pozna davkov. Korespondenca družbe Mossack Fonsece kaže, da se je Zavec s podjetjem v Angvili moral dejavno ukvarjati še novembra lani.
'Nisem storil nič narobe'
"Osebno sem miren, ker vem, da nisem naredil nič narobe. Kdorkoli najde v članku danes v Delu, da sem karkoli naredil narobe ali imel kakršnokoli transakcijo ..., mi zdaj mešamo koruzo in moko, to nima nič skupnega z utajo davkov. Čakam, da se stvari umirijo, potem bom razložil stvari, saj se mi zdaj zdi vse skupaj neprimerno in neproduktivno, da karkoli razlagam, zaradi tega, ker tisti, ki si mislijo, naj si mislijo, tisti, ki pa me poznajo, pa tako vedo, kakšno je dejstvo," je danes povedal Zavec.
Zavec je ustanovil podjetje v davčni oazi in mu prodal lastno podjetje in nepremičnino v Sloveniji. Nepremičnino je nato odkupilo njegovo novo slovensko podjetje.
'Nimam podjetja, ne transakcij'
"Zdi se mi skrajno nedopustno manipuliranje in zelo neprimerno izrazoslovje medijev, ki povzemajo tako, da najprej udarijo z novico o davčnih utajah, na koncu pa je kamen spotike podjetje, ki je bilo ustanovljeno. Vsi lahko ustanovimo podjetje kjerkoli na svetu, tudi gospod s Fursa je lepo povedal, dokler ni finančnih transakcij, ni nobenega spornega dejanja," je o dogajanju dejal Zavec.
Ptujčan je še enkrat pojasnil, da podjetja v tujini nima. "Nimam ne podjetja ne transakcij, ne v Panami ne na Angvili. Da, podjetje obstaja, ampak ne posluje in to pomeni, da nisem naredil čisto nič narobe," je dejal Zavec.
Kako bodo glede panamskih dokumentov ukrepali pri nas?
Več vlad oziroma finančnih predstavnikov različnih držav je napovedalo preiskave. Slovensko finančno ministrstvo pa je zapisalo, da morajo najprej preveriti, na katero obdobje se nanašajo dokumenti. Trenutna zakonodaja je namreč strožja, kot je bila v preteklosti.
Finančno ministrstvo prav tako zaradi varovanja davčne tajnosti ne more poročati o konkretnih primerih, so nam zagotovili. Pravijo pa, da sta z odlivi denarja v davčne oaze povezana dva projekta nadzora – davčne oaze in ciljno usmerjeni nadzori prijave premoženja. "V prvem primeru je FURS v letih 2011 do 2015 opravil 942 nadzorov in dodatno odmeril za 24 mio € dodatnih obveznosti, v primeru prijav premoženja pa je bilo v obdobju od 2009 do 2015 opravljenih 377 nadzorov in odmerjenih za 62,4 mio € dodatnih obveznosti," so še zapisali na ministrstvu.
Za zdaj ni podanih vseh elementov, ki bi potrjevali sum storitve uradno pregonljivih kaznivih dejanj, so nam sporočili z Generalne policijske uprave (GPU). "Policija pa bo omenjene primere preverila in se pri tem povezala s Finančno upravo RS in Uradom RS za preprečevanje pranja denarja. Če bodo razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, potrjeni, bomo ukrepali v skladu z zakonskimi pooblastili," je dejal Drago Menegalija iz GPU.
KOMENTARJI (563)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.