Tako vsaj poroča hrvaški tednik Nacional, ki v nadaljevanju piše, da je od virov Evropske unije v Bruslju končno izvedel podrobnosti o najbolj strogo varovani skrivnosti – dogovoru med Hrvaško in Slovenije, s katerim naj bi končali večletni spor o meji. Gre za načrt v treh točkah, navaja zagrebški tednik.
"Prvič, Hrvaška bo umaknila sporne dokumente, za katere Slovenija ocenjuje, da v pogajanjih med Zagrebom in Brusljem prejudicirajo hrvaško-slovensko mejo. Drugič, spor o meji bo urejal petčlanski svet strokovnjakov mednarodnega prava, trenutno pa potekajo pogajanja o njegovi sestavi. Tretjič, Slovenija bo odstopila od blokade hrvaških pogajanj, takoj ko bodo dosegli končni dogovor o prvih dveh točkah," navaja Nacional.
Dodaja, da so omenjene trditve preverili tudi pri slovenskem in hrvaškem ministrstvu za zunanje zadeve. "Čeprav vladi na podlagi medsebojnega dogovora držita vse podrobnosti pogovorov v najbolj strogi tajnosti, so omenjeni viri potrdili, da je to bistvo meddržavnega dogovora, ki bo Hrvaški odprl vstop v EU," trdi Nacional.
Če bosta predsednika vlad Jadranka Kosor in Borut Pahor v naslednjih dveh ali treh tednih uredila tudi tistih pet odstotkov nerešenih vprašanj, o katerih je pred kratkim govorila Kosorjeva, se bosta premierja tudi srečala, kar bo pomemben korak za deblokado. "V tem primeru bo zaključna faza pristopna konferenca 16. oktobra. Po optimističnem scenariju bi Hrvaška lahko ta dan odprla oziroma zaprla celo devet pogajalskih poglavij. Sicer pa je sedaj vse odvisno od uspeha načrta, ki je sestavljen iz treh točk," izpostavlja Nacional.
Današnji Večernji list pa poroča, da se bo širitev EU nadaljevala, kar so potrdila "številna optimistična razmišljanja" na neformalnem srečanju zunanjih ministrov držav EU v Stockholmu minuli konec tedna. "Da ob tem optimizmu Sloveniji sploh ni lahko, kaže tudi pomanjkanje njene prej zelo izražene bahavosti proti Hrvaški. Medtem ko so pred kratkim na vse strani govorili, da je Hrvaška problematična država, ker ima spore o meji z vsemi sosedami, so naenkrat odkrili, da so tudi sami v sporu z vsemi okoli sebe," piše dopisnik zagrebškega časnika iz Bruslja.
Dodaja, da bi Sloveniji sedaj, ko italijanski premier Silvio Berlusconi odpoveduje srečanje s Pahorjem, zunanji minister Franco Frattini pa s Samuelom Žbogarjem, Hrvati prav prišli kot zavezniki. Vsaj pri odporu proti izgradnji italijanskega terminala v Tržaškem zalivu. Sklene, da je tudi Dunaj Ljubljani odrekel pravice do dediščine jugoslovanskega podpisa na Avstrijski državni pogodbi.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.