Ve, da je premočna oziroma kot pravi sama, zaveda se, da ima težavo: debelost. Pogosto je njena debelost večja težava drugim kot njej sami.
Zakaj se že vtikajo vanjo?
Jo opazujejo, kaj kupi v trgovini, v restavraciji gledajo v krožnik, kaj in koliko bo pojedla? Zakaj? Iz vsem nam dobro znane navade ''firbcanja'' in obsojanja.
In iz tega pogleda je njihovo početje na neki način vdor v njeno zasebnost. Vsak ima pravico živeti po svojih načelih in prepričanjih, dokler s tem ne krati pravic drugi osebi.
Debelost kot bolezen
Ampak ... WHO je leta 1997 debelost opredelil kot samostojno bolezen. Poleg tega pa dolgotrajna debelost ne samo skrajšuje življenjske dobe človeka, temveč povzroča tudi vrsto dodatnih zdravstvenih stanj, kot so srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen itd. Zdravljenje tega pa je drago. Podatki na ravni EU kažejo, da predstavljajo stroški bolezni, povezanih z debelostjo, približno 100 milijard evrov v državah članicah EU, to je 7 % sredstev vseh izdatkov za zdravstveno oskrbo, ob tem pa niso vključeni posredni stroški, ki se nanašajo na slabšo produktivnost zaradi zdravstvenih težav in prezgodnje smrti. V Sloveniji ocenjujemo, da neposredni stroški zdravstvene oskrbe zgolj sladkorne bolezni, ki jo ima približno 7 % ljudi, znašajo najmanj 114,3 milijona evrov letno, kar je skoraj 5 odstotkov sredstev, ki jih ima na voljo zdravstvena blagajna za nemoteno delovanje zdravstva.
Stroški zdravljenja posledic debelosti
Naraščajo pa tudi stroški porabe zdravil za srčno-žilne bolezni. Za ta sklop bolezni so letni izdatki zdravstvene blagajne znašali 80,3 milijona evrov.
Dejstvo je, da bi v zdravstvu ostalo več denarja, če bi se ljudje naučili in odločili živeti zdravo. Zato upam, da me razumete, ko rečem: na neki način je debelost posameznika problem vseh nas.
Debelost je v 60 % dedna – kar pa ni izgovor. To samo pomeni, da bodo debelosti podvrženi potrebovali več truda za uravnavanje svoje telesne teže, ne pa tudi, da je nemogoče, da bi to dosegli.
Študije kažejo, da je več kot polovica otrok, ki so bili v osnovni šoli predebeli, debela tudi, ko odrastejo. Ali povedano drugače, otroci, ki so v otroštvu predebeli, imajo kar dvakrat večje možnosti, da bodo debeli tudi pozneje v življenju, kot otroci, ki imajo normalno težo.
Otroška epidemija
Že čez štiri leta bo na svetu več debelih kot podhranjenih otrok in mladostnikov.
Moja sogovornica pravi: ''Če bi bila še enkrat stara 17 let, zagotovo ne bi pustila, da postanem takšna, kot sem danes. Ker bi se naučila zdravega življenjskega sloga. Potem ko si enkrat tu, kjer sem, je težko nazaj''.
Zato starši, namesto da svoje otroke zasvojite s sladkimi pijačami, čokoladami in sladkorjem , jih okužite z zmernostjo in zdravim načinom življenja, potem pa to pocukrajte z objemi in poljubčki.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.