Splošna stopnja davka na dodano vrednost (DDV) se je zvišala na 22 odstotkov, znižana pa na 9,5 odstotka. Višje so nabavne cene blaga, zato so trgovci in drugi ponudniki ali dvignili cene ali bodo sami nosili strošek DDV. Ob tem opozarjajo predvsem na izredno težke razmere na slovenskem trgu, zaradi katerih že tako ali tako životarijo iz dneva v dan.
Izredna podražitev goriv

Zaradi dviga DDV so občutno dražja goriva. Za liter najbolj prodajanega 95-oktanskega bencina je treba odšteti 2,4 centa več in bo 1,495 evra. Liter 100-oktanskega bencina je 1,519 evra, kar je 2,5 centa več kot doslej. Liter dizla je dražji za 2,3 centa in je 1,366 evra, liter kurilnega olja je 0,986 evra, kar je 1,6 centa več kot doslej. Liter avtoplina je dražji za 1,2 centa in je po novem 0,747 evra.
Dražji so nekateri izdelki v trgovinah
V Merkurju zagotavljajo, da se ne bodo podražili izdelki, ki jih njihovi kupci najpogosteje kupujejo, druge cene bodo sproti prilagajali, "pri čemer bomo sprva iskali prihranke na drugih mestih". V Big Bangu cene po novem vključujejo višji DDV, nekaj izdelkov se je podražilo.
V Sparu Slovenija se bodo o podražitvah odločali od izdelka do izdelka posebej, v Mercatorju je nekaj izdelkov prilagojenih na novi DDV. V Žitu ne bodo dvignili veleprodajnih cen izdelkov do njihovih poslovnih partnerjev, podražitev ne bo niti v Pekarni Hlebček.
V nekaterih gostilnah višje cene
V Gostilni Vovko, kjer ne bodo dražili, opozarjajo, da krizo v zadnjih mesecih občutijo še močneje, da v 36 letih njihovega poslovanja še ni bilo tako težke situacije. Podražitev ne načrtujejo niti v gostilni Pri Obrščaku. V Domačiji Šajna cen niso spreminjali od leta 2008, medtem pa so se vse surovine krepko podražile. Zdaj so pri njih dražje mesne jedi in nekatere pijače.
V sekciji za gostinstvo in turizem pri Obrtni zbornici Slovenije menijo, da je vsak dvig cen v času krize zelo problematičen in lahko pomeni takojšen upad gostov oziroma prometa, saj je konkurenca na trgu zelo velika. Nekateri poslovni subjekti, ki so imeli že do sedaj cene na meji rentabilnosti in niso imeli dovolj sredstev za vlaganja v razvoj, bodo imeli ob dvigu DDV še večje težave, opozarjajo.
Položnice za komunalo bodo večinoma višje
V Javnem Holdingu Ljubljana nameravajo podražiti cene storitev podjetij Vodovod-Kanalizacija in Snage. Tudi končne cene toplote in za dobavo plina Energetike Ljubljana bodo višje.

V Komunali Tržič se bodo cene komunalnih storitev povišale za odstotek. V Komunalah Kranj, Ptuj, Sevnica, Nova Gorica, Metlika in Radovljica bodo zneski na položnicah višji za DDV, v Komunali Novo mesto sta za 0,92 odstotka dražja voda in odvoz smeti. Komunala Tolmin ne bo spreminjala obstoječih cen.
Javni prevoz večinoma ne bo dražji, morda z izjemo železnic
Na Slovenskih železnicah so pojasnili, da bi se morale po načrtih cene vozovnic v notranjem prometu do 1. marca povišati za 12 odstotkov, a se niso, zato so imeli izpad predvidenih prihodkov. Maja letos so zato gospodarsko ministrstvo zaprosili za dvig cen za devet odstotkov s 1. julijem, kar pa ni povezano z višjim DDV. Datum morebitne podražitve bo v končni fazi odvisen od sklepa vlade.
V Alpetourju se bodo za odstotek podražili občasni in posebni prevozi, oglasni prostor na avtobusih bo dražji za dva odstotka. Redni avtobusni prevozi, mesečne vozovnice, postajne storitve, turistični aranžmaji, izleti, potovanja se ne bodo podražili.
Prevoz z Ljubljanskim potniškim prometom ne bo dražji. V Arrivi Dolenjska in Primorska, nekdanji Veolii Transport, ne bodo višali cen, prav tako ne bodo dražji letalski prevozi Adrie Airways, niti v Taxi Plusu ne bodo dražili. Mestna občina Ljubljana ne bo dražila parkirnin.
Več denarja tudi za elektriko
Zneski na položnicah za električno energijo bodo v povprečju višji. V Elektru Celje pravijo, da bo končni znesek na računu za kupca višji kot posledica višjega DDV. Njihovi odjemalci medtem že zmanjšujejo porabo in prehajajo v termine z nižjo ceno.
Čeprav bodo imeli zaradi dviga DDV v Elektro Energija stroške za ustrezno prilagoditev informacijskega sistema, bo neto cena električne energije nespremenjena, znesek na položnici pa bo višji za dva odstotka. Cene elektrike Gen-i in Elektra Maribor se ne spreminjajo, zneski na položnici bo višji zaradi DDV.
V Elektru Primorska so naredili popravke cenikov, ki izhajajo iz zvišane stopnje DDV. Njihov povprečni odjemalec dvotarifnega merjenja bo imel za 0,88 evra višji znesek na položnici, njihovemu povprečnemu odjemalcu enotarifnega merjenja pa se bo znesek na položnici zvišal za 0,80 evra.
Več bomo odšteli za telefon

Višji bodo zneski na položnicah za telefon. V Si.mobilu so novo stopnjo davka začeli obračunavati z današnjim dnem. Sicer ohranjajo povsem enako neto ceno storitev, ki pa so namesto z 20- obdavčene z 22-odstotnim davkom. Izjema so določene storitve, pri katerih so za dva odstotka znižali neto ceno in ohranili enako bruto ceno.
V T-2 so se klici podražili sorazmerno z dvigom davčne stopnje, naročnine pa niso višje. V Telekomu Slovenije zagotavljajo, da bodo cene storitev v največji možni meri prilagodili, tako da velika večina njihovih uporabnikov ne bo občutila spremembe. Cene paketov, akcijske cene blaga, mobilnih telefonov bodo nespremenjene, nekaj bo minimalnih podražitev.
Kmalu bodo tudi dražje počitnice
V Kompasu za zdaj ne predvidevajo podražitev, lahko pa se dvignejo cene aranžmajev predvsem zaradi višjih cen v hotelih, prevozov in tako dalje, ki so odvisni od globalne podražitve surovin. Gorivo in hrana sta ključni surovini, ki najbolj vplivata na ceno turističnih storitev, so pojasnili. Opozorili so še, da bo dvig DDV na dolgi rok zagotovo prinesel določene podražitve.
Frizerji večinoma ne bodo dražili
Stevo Pavlovič iz Stevo frizerske hiše je zatrdil, da ne bodo povišali cen oziroma podražili storitev. Poudaril pa je, da vsaka dodatna obremenitev, tako konstantno višanje prispevkov kot višanje davka, močno vpliva na pogoje poslovanja, ki so vedno težji. V Frizerskih salonih Simple ne bodo dražili storitev, cene prodajnih izdelkov pa se bodo povprečno dvignile za dva odstotka. V Lassani tudi ne bodo prenašali DDV na stranke, zato ne bodo dražili.
KOMENTARJI (736)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.