Slovenija

Davorin Bratuš: Konflikt je le pritajen

Ljubljana, 19. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.Z./E.P.
Komentarji
0

O konfliktu na Kosovu smo se v studiu 24ur pogovarjali s policistom Davorin Bratušem, ki na Kosovu dela v okviru Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).

Domov ste prišli na dopust, menda vam je že potekel, pa ne morete nazaj na Kosovo?

Davorin Bratuš
Davorin Bratuš FOTO: POP TV

Predstojni so mi povedali, da naj zaradi razmer, saj so meje in letališče zaprti, ostanem doma. Šola, kjer sem zaposlen, bo preživela brez mene. Tako da sem sedaj na prisilnem dopustu.

Razmere v pokrajini kar dobro poznate, saj ste tam že leto in pol. Zakaj je po vaši oceni konflikt izbruhnil prav v tem trenutku?

Menim, da to ni edini konflikt in da jih bo v prihodnosti na žalost še nekaj. Razlog pa je po mojem mnenju v tem, da se mednarodna skupnost počasi umika iz Kosova. Število mednarodnih policistov se zmanjšuje, število vojakov se zmanjšuje in mislim, da si prebivalci Kosova tega ne želijo. Želijo si, da bi mednarodna skupnost ostala.

Bi lahko bilo to množično nasilje načrtovano, kot trdi poveljnik Nata za južno Evropo?

Lahko špekuliram, da res.

Kako ste sicer sami med bivanjem na Kosovu doživljali napetosti oz. etnični konflikt?

V času svojega bivanja na Kosovu sem se pogovarjal z vsemi etičnimi skupinami. Albanci, Srbi, Romi, Turki, Makedonci in drugimi. Na žalost moram ugotoviti, da nimajo lepih besed drug za drugega, čeprav odkrito ne govorijo, da se sovražijo.

Na zunaj je bilo namreč videti, vsaj z naše perspektive, kot da je vse v redu?

Tako tudi izgleda. V izobraževalnem centru, kjer delujem, namreč med Srbi in Albanci ni nobenih konfliktov. Razredi so mešani, ljudje se pogovarjajo med seboj albansko, srbsko, ali angleško. In ni nobenih konfliktov. Vendar je vse nekako pritajeno.

Rekli ste že, da to po vaše ni zadnji konflikt. Kako se bodo po vašem mnenju stvari razvijale v prihodnosti? Se bodo razmere vendarle nekoliko umirile?

Na Kosovu se razmere vedno umirijo v dveh ali treh dneh. Potem zadeve stagnirajo do naslednjega problema, ko spet eskalirajo. Spomnite se na primer aretacije Hashima Taqija. Takrat je teklo mleko ljubljanskih mlekarn, razbita je bila Kasa banka, slovenski gospodarstveniki pa so se morali umakniti. Slovenski policisti so se morali obnašati še posebej previdno. Skratka, stvari se umirijo samo do naslednjega problema.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.