Enotna davčna stopnja bi po izračunih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) obremenila zdravstveno blagajno za dodatnih 65,8 milijarde tolarjev letno.
Izdatki za zdravstvene storitve, ki so bili doslej oproščeni DDV, bi se
povečali za 57,7 milijarde tolarjev. V letošnjem rebalansu ZZZS so
stroški za te storitve načrtovani v skupni višini 288,5 milijarde
tolarjev.
"Če bi se stopnja davka na dodano vrednost dvignila le za zdravila in medicinsko tehnične pripomočke, bi bila zdravstvena blagajna letno obremenjena za 8,1 milijarde tolarjev," je na današnji novinarski konferenci povedala članica skupščine ZZZS in sindikalistka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lučka Böhm.
Takšno povečanje stroškov bi bilo posledica enotne davčne stopnje, v
kolikor bi ta znašala 20 odstotkov in če bi bila obdavčena tudi vsa
zdravstvena dejavnost, ki je sedaj oproščena DDV.
Sindikalna centrala se bo uprla
Vlada je na pogajanjih o zdravstveni reformi jasno izključila možnosti, da bi višje stroške zdravstvene dejavnosti poravnala z dvigom prispevne stopnje ali iz proračuna. Ostaja le še tretja možnost - nižanje pravic iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja. "Naš sindikalna zveza se bo temu uprla," je napovedala Böhmova.
V ZSSS so prepričani, da Slovenija "tega eksperimenta", ki bi zmanjšal prispevke bogatih v državni proračun, ne potrebuje. "Tisti, ki je bogatejši, naj plača več", je poudaril predsednik ZSSS Dušan Semolič. Ob tem je napovedal, bo dvig DDV s sedanjih 8,5 na 20 odstotkov zagotovo sprožil zahteve po dvigu neto plač za 11,5 odstotka.