Gospa, ki je dobila položnico za vračilo 9.000 evrov dohodnine, je lahko brez skrbi. Na Davčni upravi (Durs) so namreč že odkrili napako. Izplačevalec je poslal napačne podatke, nam je sporočil predstavnik Dursa Iztok Verdnik. Kljub temu pa se mora zavezanka še pritožiti. Obrazec za pritožbo je na volji na spletni strani Dursa.
Na naš članek se je posebej odzval generalni direktor davčne uprave Ivan Simič, ki poudarja, da je davkarija zaenkrat še nezmotljiva. "Zahvaljujem se POP TV za to objavo. Osebno sem šel takoj preverjat dejansko stanje ter ugotovil, da ima tudi računovodski seris, ki je oddajal kontrolne podatke za podjetje, pri katerem je ta gospa prejela honorar, še zmeraj med podatki znesek 82.709,76 in je tudi ta znesek posredoval Dursu. To sem ugotovil po razgovoru z računovodskim servisom, ki je oddajal kontrolne podatke za podjetje, ki je izplačalo honoror te gospe," je povedal.
"Kot generalnega direktorja davčne uprave pa me moti, da so ljudje v komentarjih pripravljeni tako neutemeljeno nekoga obtoževati, ne da bi mu dali možnost, da se zadeva razišče in ugotovi, kdo je dejansko storil napako," je še dodal prvi mož Dursa.
Kaj se je zgodilo?
Na našo redakcijo se je obrnila gospa, ki jo je razjezila huda napaka davčnega urada. Njena mama – upokojenka, ki prejema le okoli 400 evrov pokojnine – je prejela informativni izračun dohodnine s položnico za vračilo 8.957,68 evrov.
76-letna gospa, ki naj bi davkariji dolgovalo več tisoč evrov, ima pokojnino v višini 401,37 evra, plačuje pa tudi premijo za prostovoljno zdravstveno zavarovanje. Tako je marca prejela natančno 379,62 evra pokojnine, v celem letu pa 4.874,45 evra.
Do dodatnega zaslužka si pomaga s priložnostnim delom. Enkrat tedensko čisti stopnišče in okolico manjšega stanovanjskega bloka, s čimer je v preteklem letu zaslužila še 2.584,68 evra. Ta znesek je tudi naveden na povzetku obračuna dohodkov, ki ga je dobila od podjetja, medtem ko je v informativnem izračunu dohodnine bistveno višji. Zapisali so namreč, da je prejela kar 82.709,13 evra.
Razlika je ogromna. Gospa je pričakovala, da bo dobila vrnjenih 416,34 evra, zaradi napake pa jo je čakala položnica za plačilo 8.957,68 evra. Za tiste, ki si zneske še vedno lažje predstavljate v stari valuti: plačati bi morala 2.146.618,44 tolarjev!
Malo možnosti za napako na Dursu
Za pojasnilo smo zaprosili Iztoka Verdnika iz službe za odnose z javnostjo na davčni upravi. "Podatki so taki, kot smo jih dobili od izplačevalcev. Če je prišlo do napake, je vedno možnost ugovora," je dejal.
Kot je razložil, je več možnosti, kje je napaka nastala. Lahko je izplačevalec poslal napačne podatke, lahko pa je drug izplačevalec poslal podatke za njeno davčno številko. Po Verdnikovih besedah je za napako dovolj ena napačna številka. In napaka na Dursu? "Poslali bomo okoli milijon informativnih izračunov. Možno je, da je do napake prišlo, vendar dvomimo, da na Dursu," je zatrdil Verdnik. Ob tem poudarja, da je treba zadevo temeljito preveriti.
Kot se je izkazalo, je imel prav. Na Dursu so namreč podatke preverili in ugotovili, da se je zgodila prva možnost – napačne podatke je posredoval zaposlovalec.
Na vrsti je preverjanje
Davkarija bo zdaj preverila vse podatke, ki so jih dobili od omenjenega izplačevalca. Mogoče je namreč, da napaka ni bila edina. O tem, ali in kako bodo ukrepali proti podjetju, ki je poslalo netočne podatke, še ni mogel govoriti. Dejstvo pa je, da so izplačevalci zakonsko obvezani, da so podatki, ki jih posredujejo, točni.
Zanimivo je, da je isto podjetje gospe poslalo obvestilo o zaslužku s pravilnim izračunom.
Davkariji dolžan skoraj 65.000 evrov?!
Na naše uredništvo še je obrnil še en bralec s podobno težavo. Šokirala ga je številka na položnici: 64.595,07 evra (15.421.227 SIT). Glede na njegove dohodke je ta znesek bistveno previsok, grobo je izračunal, da bi moral vrniti le okoli 200 evrov. Seveda se bo pritožil. Ugotovil je tudi, da je napačne podatke posredovalo podjetje.
Verdnik: Ne razburjajte se!
Samo brez panike, pravi predstavnik Dursa. Izračun je namreč le informativen, vedno pa obstaja možnost pritožbe. Tisti, ki jim je bil izračun poslan 31. marca, imajo za pritožbo čas do 5. maja.
Pritožbo je treba vložiti petnajst dni po vročitvi pošiljke. Rok za to začne 20 dni po tem, ko je bila odposlana. Ali ste izračun res prejeli ali ne, pa ne zanima nikogar. Način vročanja pa je lahko tudi sporen. Čeprav je izračun davčna tajnost, ga poštar pusti kar v nabiralniku. Tudi če je ta, denimo, odprt in zato dostopen vsakemu.
Kot nam je razložila informacijska pooblačenka Nataša Pirc Musar, bi stvar postala problematična šele, če bi kdo pošto odprl ali kako drugače poškodoval, oziroma če bi bila kuverta prosojna. "Dokler je zakon tak, kot je, ne vidim težave," je povedala.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.