Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme vlade Roberta Goloba. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, je osnutek reforme komentiral davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič.
Ali gre za veliko obljub in malo izvršenih dejanj, kje se bodo davki dvignili, kako je z davčnim kreditom, do kdaj se bodo usklajevala izhodišča sprememb, se bo vlada davčnih olajšav plač in davka na nepremičnine sploh lotila? Na ta vprašanja je v oddaji 24UR ZVEČER odgovarjal finančni minister Klemen Boštjančič.
Uvodoma se je razburil nad komentarji ljudi, ki sploh še niso videli njihovih izhodišč, pa jih že kritizirajo. Napovedal je, da bodo vse davčne spremembe, ki jih načrtujejo, v prihodnjih dneh predstavili javnosti in potem odgovarjali na vprašanja.
Nov davčni paket po njegovih besedah zajema vrsto ukrepov, najpomembnejši pa so tisti, ki so razvojno naravnani. Prvi vsebuje privabljanje ključnih mladih kadrov v Slovenijo. "Gre za ukrep, kjer smo preučili, kaj so nekatere evropske države na tem področju že naredile – konkretno gre za Portugalsko, Dansko in Španijo. Shemo bomo predstavili s številkami in upam si trditi, da je bistveno obsežnejša in ugodnejša kot v teh treh državah. Gre za to, da povabimo v Slovenijo mlajše, izobražene kadre, tudi tiste, ki so dobro plačani. V tiste dejavnosti, ki so nujno potrebne za razvojni preboj, kot so IT, različne oblike razvoja farmacije itd.," je naštel. Prepričan je, da gre za ukrep, ki bo pozitivno presenetil gospodarstvo.
Drugi ukrep so davčne spodbude za nagrajevanje v start upih. Takšna podjetja so pri nas zelo močna, imajo pa veliko težav z nagrajevanjem ključnih kadrov, je izpostavil. "Potrebujejo kadre, ki so visoko specializirani in jih je treba dobro plačati, ker imajo ta podjetja na začetku velike likvidnostne težave. Mi smo pripravili shemo nagrajevanja z opcijami, ki bo, si upam trditi, bistveno boljša kot danes in bo marsikatero od teh podjetij zadržala v Sloveniji."
Tretji paket zajema nagrajevanje z delnicami in deleži. "Prisluhnili smo gospodarstvu in podjetnikom, ki že dlje časa opozarjajo na ta problem. Gre za ločen obračun davkov in prispevkov za dohodek iz delovnega razmerja v naravi v obliki delnic in deležev," je razkril. Konkretnih številk ni hotel predstaviti, češ da jih bodo v prihodnjih dneh.
Opomnil je še, da ima država v letošnjem, naslednjem in lanskem letu rekordne investicije. "Rekordno vlagamo v raziskave in razvoj – letos 25 odstotkov več kot lani, v naslednjem letu pa še 26 odstotkov več kot v letu 2024. V naslednjem letu bomo prvič presegli pol milijarde evrov, ki jih bo vlada dala v raziskave in razvoj."
Na vprašanje, ali bodo umaknili obdavčitve subvencij za kmete, je odgovoril z besedami, da v drugem paketu en ukrep naslavlja tudi to obdavčitev. "Spremembe so usklajene z ministrstvom za kmetijstvo in verjamem, da bo kmetijstvo zadovoljno," je povedal.
Predvsem trgovce je presenetil predlog, da bi na avtomat ob nakupu morali natisniti račun. To je z obstoječimi avtomati tehnično neizvedljivo, so ogorčeni v zbornici. "Ni mogoče nadgraditi prodajnih avtomatov na način, da bi izdajali račune. Torej so vsi napori, ki so bili vloženi v nakup opreme, praktično vrženi v koš," je opozorila predsednica TZS Mariča Lah.
Boštjančič pa pravi, da to ne drži in da bi se dalo po njihovih podatkih avtomate relativno enostavno nadgraditi. "To je kritika trgovinske zbornice. Na drugi strani pa obrtna zbornica in gostinci že dlje časa opozarjajo na nelojalno konkurenco. Oni morajo izdati račune za vsako kavo, medtem ko na avtomatih ni treba izdati računa. Jasno je, da je cilj ukrepa preprečiti zlorabe," je strnil.
Ključna stvar, ki smo jo zasledovali pri pripravi sprememb, so ukrepi, ki bodo imeli učinek na produktivnost, in ukrepi, ki jih bomo uspeli skozi celoten zakonodajni postopek pripeljati do konca leta, je še povedal minister. "O vrsti ukrepov, od katerih ne bežimo – ključna je sprememba pri obdavčitvi premoženja – pa razpravljamo in se nanje pripravljamo. S tem paketom bomo prišli ven v drugi polovici leta oz. ob koncu leta. Spremembe bomo dali v javno razpravo in bodo začele veljati s 1. 1. 2026 ali 2027."
Kako minister komentira dvig plač in nagrad Slovenskega državnega holdinga – predsednik Žiga Debeljak naj bi poleg dviga plače na 13.200 evrov bruto dobil tudi 13.000 evrov nagrade – pa si poglejte v priloženem video posnetku!
KOMENTARJI (237)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.