Davčne blagajne bodo! Tako je odločila vlada, ki je potrdila akcijski načrt za njihovo uvedbo. Kot pravijo, predstavljajo davčne blagajne dopolnilni ukrep nadzora nad poslovanjem dejavnosti z gotovino. Uvedene bodo za vse davčne zavezance, ki poslujejo v dejavnosti z gotovino in so dolžni izdajati račune. Po nekaterih ocenah bi naj davčne blagajne zavezance stale od 200 do 300 evrov.
Vlada ocenjuje, da bi lahko bili finančni učinki na letni ravni med 50 in 100 milijoni evrov. Vendar poudarjajo, da gre za le približno oceno, saj bi se zaradi uvedbe davčnih blagajn povečale evidentirane dobave blaga in storitev, torej prihodki, na podlagi česar bi se povečal presežek DDV, obenem pa bi se lahko povečal tudi obseg evidentiranja nabave blaga in storitev oziroma odhodki, kar predstavlja zmanjšanje presežka DDV.
Dolga pot do uvedbe
Uvajanje davčnih blagajn sicer v Sloveniji poteka že dolgo. Prvič so bile napovedane za začetek leta 2011, a je takrat ideja naletela na ostro nasprotovanje, predvsem v gospodarstvu.
Dve leti kasneje so zato uvedli "virtualne davčne blagajne" - prepovedali so uporabo računalniških programov, ki omogočajo naknadno spreminjanje podatkov na računih.
Na Fursu so kasneje ugotovili, da so po njihovi zaslugi ugotovljene nepravilnosti pri davčnih nadzorih padle s 50 na 4,4 odstotka, Durs pa je na ta račun zbral nekaj več davkov.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.