Davčni inšpektorji na terenu nadaljujejo preglede gostinskih lokalov. V samo dveh dneh so jih pregledali kar 2.000. Danes so pregledali in začasno zapečatili ljubljansko Pizzerijo Napoli na dveh lokacijah v Novih Jaršah. Po nekaj urah so jo znova odprli. Lastnik ima blokiran račun, po podatkih Dursa pa je dolžan med 10 in 30.000 evrov.
Prav tako so inšpektorji danes pregledali kavarno in slaščičarno Mistika v Mariboru in jo po nadzoru odpečatili. Čeprav ima kavarna že leto in pol blokirane račune, državi pa dolguje med 10 in 30.000 evrov, podjetje še vedno posluje in streže gostom.
Fotografije današnjega nadzora v Mistiki si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji.
Med včerajšnjo akcijo na ljubljanskem in koroškem območju so lokale odprli po nekaj urah, zato lahko sklepamo, da so zavezanci očitno sodelovali ter predložili vse zahtevane listine in pojasnila, zdaj pa se morebitni davčni postopek nadaljuje na Davčni upravi (Dursu).
Na terenu sta v enem lokalu praviloma po dva davčna inšpektorja in carinik, ki jim po potrebi delata družbo IT-strokovnjak in izterjevalec v primeru dolžnika, če je treba rubiti.
Lokal lahko zapečatijo za največ tri dni
Nadzori na terenu bodo postali stalnica, kot vsi drugi davčni postopki, so pojasnili na Dursu. Novost je, da lahko med nadzorom za največ tri dni zapečatijo lokal, da zavarujejo dokaze in zagotovijo nemoten pregled.
Katere zavezance, koliko in kje bodo pregledali, se odločajo v posameznih davčnih uradih, na Dursu pa so sestavili kriterije, na podlagi česa jih izbirajo. Davčni inšpektorji spremljajo zavezance in praviloma preverijo tiste, za katere ocenjujejo, da bi bili lahko rizični.
Sicer opažajo, da se skušajo zavezanci na različne načine izogniti plačevanju davkov. Vsak dan izvejo za nove načine, za kar zavezanci porabijo veliko energije in denarja, pravijo na Dursu. A opozarjajo, da so jim inšpektorji na sledi in spremljajo načine poskusov utaje davkov.
Največkrat zavezanci ne izdajo računov, izdajo večkratne kopije istega originalnega računa, izdajajo dokument z drugim nazivom, na primer ''medračun'', ''vmesni račun'' ali ''stanje odprte mize'' oziroma izdajo račune brez podatkov o izdajatelju.
Ugotavljajo tudi brisanje ali popravljanje postavk na računih, prilagajanje prometa z neupravičenimi popusti, izdajanje računov v imenu fiktivnih podjetij, nepravilno ugotovljeno stopnjo za DDV, na primer kava z rogljičkom po 9,5, morala pa bi biti po 22-odstotni stopnji, zamenjava artiklov na računu s tistimi, za katere velja nižji DDV, medtem ko vrednost računa ostane ista. Primer je, ko je pivo na računu zamenjala torta. Zavezanci tudi prirejajo promet, ko se zaračuna točeno pivo za dva evra, račun se stornira in nato izstavi novega za isti artikel za na primer 30 centov. Nekateri celo uporabljajo stare stopnje DDV.
Zaznali so tudi, da zavezanci brišejo in popravljajo promet brez revizije, zelo veliko pa promet prilagajajo ročno, ko v iztržke in prihodke ne zajamejo prometa po vseh registrskih blagajnah ali ko ne zajamejo prometa po vseh enotah. Nekateri v prihodke ne zajamejo določenih dni ali že izkazan promet stornirajo. Drugi ovirajo postopke, ko niso dosegljivi, ko se blagajna ob uvedbi davčnega nadzora ''pokvari'', ko so pomotoma zbrisani vsi podatki v blagajni in tako dalje.
Bodo lahko prihodnje leto tudi zaprli lokale?
Načrtovana je tudi združitev s Carinsko upravo (Curs) in na Dursu predlagajo, da bi imeli po novi zakonodaji možnost prepovedi opravljanja dejavnosti do odprave nepravilnosti. Kot rečeno, lahko zdaj prepovedo dejavnost za največ tri dni, medtem ko lahko na Hrvaškem lokale zaprejo zaradi kršitev. Novi zakon naj bi začel veljati v prvih mesecih prihodnjega leta.
KOMENTARJI (2754)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.