V ponedeljek bo širna Slovenija izvedela, kdo so davčni dolžniki, katerih dolg je večji od 5.000 evrov in starejši od 90 dni. Poročali smo že, da so nekateri prepričani, da se jim bo z objavo njihovega imena zgodila krivica. "25 let sem redno plačeval svoje obveznosti do države, nato pa se mi je zgodil Vegrad," nam je v pismu zapisal eden izmed podjetnikov.
Ljudje se vse pogosteje sprašujejo, kako so lahko nekatera zveneča imena v Sloveniji ustvarila milijonske dolgove, njim – navadnim smrtnikom – pa se "usedejo" na račune že zaradi 15 evrov dolga. Zakaj se niso pristojni organi tudi pri znanih podjetnikih odzvali nemudoma in terjali poplačilo dolgov?
OZS: Močnejši partnerji in njihova nemoralna dejanja
Objavi seznama nasprotujejo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS), saj menijo, da je treba težavo davčnega dolga reševati tam, kjer nastaja – pri zagotavljanju plačilne discipline med gospodarskimi družbami. "Vsekakor se strinjamo, da ima javnost pravico biti seznanjena z nepravilnostmi in celo nemoralnimi dejanji posameznih gospodarstvenikov. Ne nazadnje smo prav obrtniki in mali podjetniki v podizvajalskih verigah največkrat izpostavljeni slabim poslovnim praksam "močnejših" partnerjev in skupaj s svojimi zaposlenimi utrpimo škodo zaradi njihovih nemoralnih dejanj," pojasnjuje predsednik OZS Alojz Kovšca. Dodaja, da ni dvoma, da mora biti davčni dolg poplačan v dobro nas vseh, dvomi pa, da je javni sramotilni steber primerna rešitev, še zlasti v aktualnih gospodarskih razmerah.
V OZS vidijo dve posledici objave seznama: lastniki dolžnih družb bodo zagotovo v čim krajšem možnem času poiskali sredstva za poplačilo dolga in umik s črnega seznama, kar pomeni, da bo predvsem državni proračun čutil vsaj kratkoročni pozitivni rezultat. Na drugi strani bo imel ukrep negativne posledice za izpostavljene gospodarske družbe, ki bodo poslej zaradi negativne javne podobe še težje pridobivale posle, stranke in poslovne partnerje. "Zaupanje med poslovnimi subjekti na slovenskem trgu, ki je že sicer na precej nizki ravni, se bo tako še bolj poglobilo," so še razložili.
Poudarjajo, da Dursov sramotilni steber še posebej prizadene tiste družbe in podjetnike posameznike, ki so se na njem znašli zaradi tuje krivde. "Uporaba instituta prisilne poravnave je ob reševanju večjih gospodarskih družb nemalokrat pahnila manjše upnike v insolvenčno krizo. Dolgotrajni in nekorektno izvajani stečaji so tudi eden izmed najpogostejših vzrokov, da je marsikatero podjetje-upnik pristalo v blokadi transakcijskega računa in na dolžniškem seznamu Dursa," so dodali v OZS.
Jasno je, da moramo vsi ravnati v skladu s pravnim redom in da nas v nasprotnem lahko doletijo sankcije, toda jasno je tudi, tako meni informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, da ta isti pravni red določa, da posameznik ne izgubi svojih pravic zaradi domneve, da ni ravnal skladno s predpisi. Nekateri bodo javno objavo svojega imena na davčnem sramotilnem stebru razumeli kot hudo sankcijo, saj menijo, da so se v dolgovih znašli po tuji krivdi.
Se je tudi vam zgodila krivica in želite svojo zgodbo deliti z javnostjo? Pišite nam na elektronski naslov 24ur.com@pop-tv.si ali pod člankom v komentarjih zapišite svojo zgodbo.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.