Ob idejah, kje najti denar za proračun, se zdi, da vlade spregledajo očitno – pobiranje davkov tistim, ki državi ubežijo zaradi banalnega razloga, ker nima dovolj inšpektorjev.
"Trenutno imamo že analiziranih okrog 80 primerov, v katerih je to nesorazmerje zelo visoko, a čakajo, da jih prost inšpektor vzame in začne postopek," je povedal Peter Jenko, vodja sektorja za davčni nadzor.
Če so morali zaradi pomanjkanja inšpektorjev ustaviti 80 postopkov in če pri vsakem v povprečju odkrijejo za 150 tisoč evrov nepobranih davkov, je samo zato država verjetno ob okoli 12 milijonov evrov.
A to še ni vse. Davčna uprava je zaradi kadrovske podhranjenosti po neuradnih informacijah, ki so jih pridobili pri 24UR, z internimi navodili ustavila postopke za vse, pri katerih so našli manj kot 300 tisoč evrov nepojasnjenega premoženja.
In medtem ko je nekdanja prva davčnica Mojca Šircelj vlado opozarjala na to, je njen soprog Andrej Šircelj kot začasni finančni minister iskal rešitve za več pobranih davkov z zakonskimi spremembami. Pred desetimi dnevi je tako vlada sprejela zakon o finančni upravi, ki združuje sedanjo carinsko in davčno upravo.
Na vprašanje, ali je novi minister seznanjen s težavami in kaj kani storiti, so iz njegove pisarne sporočili le, da je "... nujno preučiti primernost porazdelitev nalog carinske in davčne službe / ... / in da se učinkovitejše delo lahko zagotovi drugače, ne samo s povečevanjem zaposlenosti."
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.