Pogajanja o socialnem sporazumu bodo brezpredmetna, če bo vlada vztrajala pri uvedbi enotne davčne stopnje, so bili na današnji novinarski konferenci v Ljubljani enotni predstavniki štirih največjih sindikalnih konfederacij in koordinacije sindikatov javnega sektorja pred začetkom pogajanj o novem socialnem sporazumu v ponedeljek. Uvedba enotne davčne stopnje ni sprejemljiva, saj bi pomenila "katastrofo" za standard velike večine delavcev, je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.
Poudaril je, da socialna podpora, s katero naj bi vlada omilila morebitne negativne posledice uvedbe enotne davčne stopnje, večini ljudi ne predstavlja alternative normalni plači in delu. "Za ZSSS ni alternative; če bi bila enotna davčna stopnja notri, nas ni zraven," je dejal Semolič in opozoril, da se bodo z vsemi legitimnimi sredstvi temu upirali.
Tudi predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar je poudaril, da v primer takega predloga socialnega sporazuma, katerega deli temeljijo na uvedbi enotne davčne stopnje, njihova sindikalna centrala ne bo sodelovala.
Izhodišče socialnega sporazuma ne morejo biti ukrepi vlade, meni predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Dušan Rebolj, "Najprej se moramo dogovoriti, kaj hočemo, kakšno Slovenijo, in potem se lahko pogovarjamo o tistih ukrepih, ki bodo usklajeni." To pomeni dogovor o davčni politiki, je zatrdil Rebolj.