Obrtniki bodo vztrajali, da zakon o davčnih blagajnah, s katerim se namerava vlada zoperstaviti sivi ekonomiji in zmanjšati davčno vrzel pri zavezancih, ki poslujejo z gotovino, velja za vse brez izjem. V nasprotnem primeru bodo sprožili pobudo za razpis referenduma, so sklenili na današnji seji upravnega odbora OZS.
Malo gospodarstvo ne nasprotuje davčnim blagajnam. "A moramo vztrajati na tem, da izjem ni," je o predlogu zakona, ki ga namerava vlada v kratkem poslati v obravnavo v DZ, dejal predsednik upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Štefan Grosar. Po njegovih besedah gre za še en tipičen primer v tej državi, namreč da manjšina vlada večini.
Po zakonu naj bi bila iz zakona v določenih primerih izvzeta velika in srednja podjetja, prav tako naj bi davčnih blagajn ne bilo treba kupiti kmetom. Ob tem ostaja neodgovorjenih vrsta vprašanj, med drugim so se navzoči na seji spraševali, kako naj se obnašajo zavezanci v tistih dejavnostih, ki prodajajo blago oz. opravljajo storitve na terenu. Poleg tega dostop do interneta ni zagotovljen povsod v Sloveniji, so opozorili.
"Ministrstvo za finance vztrajno tišči v ta nedodelan ukrep, ki se je tudi drugod izkazal za neuspešnega," je menil član upravnega odbora Jani Ulaga. Predlog po njegovih besedah diskriminira majhna in mikro podjetja ter jih uvršča med drugorazredne gospodarske subjekte, zato bi moralo ministrstvo za finance odstopiti od tega projekta ali pa naj minister Franc Križanič odstopi.
Na seji so se seznanili tudi s predvidenimi spremembami zakona o preprečevanju zamud pri plačilih, ki velja od sredine marca. Ena bistvenih načrtovanih novosti je možnost obročnega plačevanja računov, pri čemer naj bi dogovorjeni rok plačila veljal za vsak obrok posebej. A navzočim se je zdela ta določba nevarna, saj so se zbali, da utegne priti do izigravanja s strani močnejšega partnerja.
Zato so sklenili, da bodo nasprotovali uvedbi možnosti obročnega odplačevanja. "Z obročnim odplačevanjem si le še zategujemo zanko okoli vratu," je dejal podpredsednik upravnega odbora OZS Bogdan Oblak. Iluzorno je pričakovati, da se bosta dva gospodarska subjekta, od katerih je eden bistveno večji od drugega, sporazumno dogovorila, je dejal in opozoril, da so se z uveljavitvijo zakona plačilni roki bistveno podaljšali.
Poleg obravnave še nekaterih drugih predlogov sprememb zakonodaje, ob čemer se je živahna razprava razvnela predvsem glede nadgradnje zdravstvenega sistema do leta 2020, je upravni odbor OZS sprejel še sklep, naj zbornica vztraja, da vlada pošlje v Bruselj ostro protestno pismo, da je Avstrija z zaporo predora Karavanke kršila mednarodne predpise. "Če je prišlo do kršitve mednarodne pogodbe, je treba zaščititi slovenski narod," je pozval podpredsednik skupščine OZS Andrej Klobasa.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.