Kot so na shodu pred upravno stavbo Darsa bučno opozorili predstavniki sindikata, sami za razliko od dveh drugih reprezentativnih sindikatov – Sindikata delavcev avtocest Darsa in Sindikata železniškega transporta Slovenije SE Dars – z izkupičkom pogajanj, ki so potekala v zadnjih mesecih, ne morejo biti zadovoljni.
"V Sindikatu delavcev Dars zahtevamo pravično plačilo za delo zaposlenih. Na podlagi obširnega preverjanja razpoloženja med zaposlenimi smo prepričani, da je nujno potreben in mogoč dodaten dvig plač, zlasti za najnižje plačane v družbi. Tako bi preprečili odhode iz podjetja ter pritegnili nove delavce, ki bi razbremenili obstoječe in ne zgolj nadomestili odhajajočih," so sklenili.
Prvotni predlog, ki so ga naslovili na upravo, je predvideval 22-odstotno zvišanje plač. Na koncu sta dva sindikata od treh z upravo dosegla dogovor, da se bodo s 1. julijem osnovne plače dvignile za en plačni razred, kar pomeni zvišanje od štiri do pet odstotkov.
"Kar je na koncu ponudila uprava, je res premalo, predvsem se dvigajo plače tistim, ki že imajo dovolj visoke," je ob robu shoda razloge za današnji protest pojasnil predsednik Sindikata delavcev Darsa, ki deluje pod okriljem Konfederacije sindikatov Slovenije (KSS) Pergam, Damir Lišić.
Kot je dejal, med zaposlenimi vlada veliko nezadovoljstvo zaradi prenizkih plač in odnosov uprave do zaposlenih. "V zadnjih 15 letih se je promet močno povečal, premo sorazmerno pa je zraslo število incidentov, nesreč in drugih dogodkov, kar povečuje količino dela, ki ga moramo opraviti, več je tudi izrednih dogodkov zaradi nepredvidljivega vremena /.../ Ljudje so prekomerno obremenjeni in ne dovolj plačani," je poudaril Lišić.
Po njegovih besedah v sindikatu večinoma zastopajo zaposlene, uvrščene od 25. do 28. plačnega razreda, med njimi pa so vzdrževalci, strojniki, cestninski nadzorniki, nadzorniki prometa in operaterji v prometnoinformacijskem centru. "Plača voznika strojnika je okoli 1400 evrov neto, kar vključuje tudi dodatke za nevarnost, nedeljsko nedelo, delo za praznike in nočne, kar je danes krepko premalo za tako nevarno in odgovorno delo," je dejal.
"Upam, da so vas v upravah Darsa in Slovenskega državnega holdinga slišali ter da boste uspeli z vašimi zahtevami. Vztrajajte, mi bomo z vami, bodite enotni, ker samo tako lahko dosežete več," pa je pred zbranimi delavci na protestnem shodu povedal predsednik KSS Pergam Jakob Počivavšek.
Pojasnila v zvezi z zahtevami glede dviga plač v družbi je pred današnjim protestom dela zaposlenih podala tudi uprava Darsa. Kot je v izjavi medijem pojasnil vodja službe za upravljanje kadrov in odgovorna oseba za komunikacijo s socialnimi partnerji v Darsu Klemen Brenk, so po več sestankih v zadnjih dveh mesecih s sindikati sprejeli dogovor, da uprava delno ugodi njihovim zahtevam glede zvišanja plač.
Dogovorili so se, da se bodo s 1. julijem osnovne plače dvignile za en plačni razred, kar pomeni od štiri do pet odstotkov višje plače. V naslednjih treh mesecih nameravajo dvigniti tudi maso za delovno uspešnost s 13 na 16 odstotkov skupne mase plač, obenem pa naj bi nemudoma pristopili k aktivnostim za pripravo nove sistemizacije delovnih mest ter se do konca leta dogovorili o novi lestvici za usklajevanje plač z inflacijo.
Sindikati v Darsu so podali predlog za dvig osnovnih plač v podjetju zaradi zaostankov v rasti plač, ki so se nabrali med letoma 2009 in 2019. Delo postaja vse zahtevnejše in nevarnejše, pritiski na zaposlene pa se povečujejo do te mere, da to že vpliva na varnost zaposlenih, so v četrtek sporočili iz Sindikata delavcev Darsa, ki je del KSS Pergam.
"Medtem ko so poslovni rezultati v družbi odlični in ostajajo neporabljena sredstva na postavki stroškov dela, se nezadovoljstvo zaposlenih posledično povečuje," so poudarili. To izkazujejo tako ankete, ki merijo zadovoljstvo zaposlenih, kot tudi razpoloženje na terenu, kar je uprava lahko neposredno zaznala. K nezadovoljstvu prispevajo tudi pogoste menjave in politično kadrovanje v vodstvu družb ter s tem povezani prejemki, so še dodali.
Upravi tudi očitajo, da se do napovedi javnega shoda o dvigu plač ni želela resno pogovarjati. V pogajanjih je uprava sicer podala nekatere predloge za dvig plač zaposlenih, vendar je velika večina članov sindikata predloge zavrnila, saj se le delno nanašajo na dvig osnovnih plač.
"Največja nominalna povišanja so predlagana za tiste z višjimi plačami, medtem ko se povečuje masa za delovno uspešnost, ki se po našem mnenju ne deli objektivno in transparentno. S predlogi, ki obljubljajo pogajanja o določenih vsebinah, si zaposleni ne morejo kupiti ničesar, niti ne vedo, kaj lahko od tega pričakujejo. Zaposleni od uprave upravičeno pričakujemo vsaj vrabca v roki in ne pristajamo na goloba na strehi," so jasni.
Odgovor Darsa: Težko si razlagamo odziv zaposlenih
Vodja službe za upravljanje kadrov in odgovorna oseba za komunikacijo s socialnimi partnerji v Darsu Klemen Brenk je v današnji izjavi za javnost povedal, da je uprava 17. aprila dobila zahtevek treh reprezentativnih sindikatov v Darsu za dvig plač za 22 odstotkov.
"Sledili so štirje sestanki v zadnjih dveh mesecih, na katerih je bilo dogovorjeno, da uprava delno ugodi zahtevam treh sindikatov na način, da od 1.7. naprej dvignemo osnovne plače za en plačni razred, kar predstavlja približno 4 do 5-odstotni dvig plač, da v naslednjih treh mesecih dvignemo maso za delovno uspešnost s 13 na 16 procentov in da nemudoma pristopimo k aktivnostim za pripravo nove sistemizacije delovnih mest ter da se konec leta dogovorimo o novi lestvici za usklajevanje plač z inflacijo. Dogovor sta podpisala dva reprezentativna sindikata, tretji žal ne in je za danes napovedal protestni shod."
Povedal je še, da prihodki Darsa v zadnjih letih delno rastejo, še bolj pa rastejo stroški, predvsem na postavki strošek dela. "Tako da je dogovor, ki smo ga podpisali z dvema sindikatoma, največ, kar je sprejemljivo v tem trenutku za zdravo nadaljnje poslovanje podjetja," je še dodal.
Brenk je zagotovil, da so takoj, ko so dobili zahtevek za dvig plač, vse tri sindikate pozvali na prvi sestanek, ki je bil sklican prej kot v 14 dneh. "Tam seveda ni bilo članov uprave, bil sem pa jaz kot pooblaščeni vodja kadrovske službe. Tako da pripravljenost uprave preko pooblastil v skladu z vsemi pravili korporativnega upravljanja je bila vedno in bo še naprej vedno velika."
Na vprašanje, kako si potem razlaga odziv zaposlenih, je odgovoril, da težko.
In kaj pomeni, če en sindikat dogovora ne podpiše? "Glede na to, da so zahtevek za dvig plač skupaj v enem dopisu dali vsi trije sindikati, pričakujemo, da bodo dogovorjene spremembe – dvigi plač, ki bodo skupaj približno sedemodstotni in potem srednjeročno še naprej se bo dvigovala plača – podpisali vsi trije, ker so tudi hkrati nastopili," je še dejal Brenk.
Trenutno je na Darsu zaposlenih 1250 ljudi, od tega je največja skupina t. i. voznikov strojnikov (vzdrževalcev in njihovih skupinovodij). Povprečna plača v podjetju v prvih štirih mesecih je znašala bruto 2900 evrov, povprečna plača voznika strojnika na delovnem mestu, ki je zahtevano za 4. stopnjo izobrazbe, pa 2500 evrov (celotni bruto dohodek).
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.