Uvedba vinjet je zagotovila popolno pretočnost prometa na praktično vseh cestninskih postajah, saj so prvi julijski konec tedna zastoji nastajali le na cestninski postaji Log, ugotavljajo na Darsu. To je bilo najbolj opazno minulo soboto, v glavnem zaradi večjega števila turistov ter stekanja prometa iz štajerske in gorenjske smeri, ki občasno presega propustnost te cestninske postaje.
Pred letom dni, v soboto, 14. julija 2007, je bilo treba za prehod cestninske postaje Pesnica čakati kar 11 ur in pol, navaja primerjavo poročilo o prometni propustnosti cestninskih postaj po uvedbi vinjet. Pred cestninsko postajo Log je bilo treba istega dne čakati štiri ure, pred cestninsko postajo Videž pa tri.
Več vozil na avtocesti
Ob tem na Darsu poudarjajo, da je bila konec prvega tedna v juliju zagotovljena popolna pretočnost na vseh cestninskih postajah z izjemo Loga, kljub temu da se je z uvedbo vinjet na nekaterih cestninskih postajah število prehodov izrazito povečalo. V prvem tednu po uvedbi vinjet so tako na cestninski postaji Krtina zabeležili kar 84 odstotkov več prehodov vozil kot v enakem obdobju lani, na cestninski postaji Bazara 79 odstotkov več, Torovo 40 odstotkov več in Vransko 25 odstotkov več.
Razlog za takšno povečanje prehodov je po oceni Darsa v tem, da se je na avtoceste preusmeril dnevni promet, ki je pred 1. julijem zaradi izogibanja plačevanju cestnine potekal v glavnem po vzporednem cestnem omrežju. "Menimo, da je bil s tako preusmeritvijo prometa dosežen tudi eden pomembnih ciljev uvajanja vinjet," komentirajo na Darsu. Ob tem ugotavljajo, da predstavljajo težavo manjše cestninske postaje, kjer morajo vozila z vinjetami čakati v isti koloni kot tovorna vozila. Vendar se bodo morali uporabniki avtocest verjetno s tem sprijazniti, saj cestninskih postaj večinoma ni mogoče preurediti ali povečati, pojasnjujejo.
Hrvati nimajo nič proti vinjetam
Na stranejh hrvaškega avtokluba lahko uporabniki že od uvedbe vinjet odgovorijo na vprašanje, kaj si mislijo o njih. Odzvalo se je skoraj 30 tisoč ljudi. Zanimivo, kljub ostrim protestom iz Zagreba, večina vinjetam ne nasprotuje. Skoraj 82 odstotkov ljudi je odgovorilo, da je slovenska odločitev o uvedbi pol- in enoletnih vinjet "v redu“. Tudi s trditvijo, da bo to škodilo predvsem Hrvatom in njihovemu turizmu, se ne strinjajo. V to jih je prepričanih le slabih 15 odstotkov, ostali menijo, da so največje žrtve vinjet tuji vozniki. Pa še to, skoraj 80 odstotkov se jih namerava čez Slovenijo še vedno voziti po avtocestah. Skrb, da bodo tujci, ki se izogibajo vinjetam, povzročili zastoje na lokalnih cestah, je bila, kot kaže, odveč.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.