
Zadnja leta so se na slovenskih avtocestah zgodile številne nenavadne prigode, v katere je bilo vpleteno podjetje Žonta, ki je zagotavljalo odvoz pokvarjenih vozil. Proti vpletenim so padale kazenske ovadbe, Dars je dolga leta obsojal dejanja, a se ni zgodilo veliko. Z družbe Dars pa so nam danes potrdili naše informacije, da je pogodba s podjetjem Žonta prekinjena, in sicer "zaradi ponavljajočih se kršitev pogodb s strani družbe Žonta."
Kot so še sporočili, so v času pogodb s podjetjem prejeli številne pritožbe. "Vse pritožbe je družba skrbno preučila in ob izpolnitvi pogojev za odstop od pogodbe skladno z določbami pogodb in javnega poziva od pogodb na vseh sklopih tudi odstopila." Družba bo zdaj izvedla nov razpis, na katerem bodo iskali novega podizvajalca. Odvetnik družbe Žonta nam je sporočili, da bodo najprej preučili dopis družbe Dars in nanj odgovorili.
Družba Dars bo delo odstranjevanja ovir z avtocest in hitrih cest na podlagi 5a. člena Zakona o cestah organizirala skladno z določbami javnega poziva in za tiste sklope, kjer ni tretjega ponudnika, ki izpolnjuje pogoje poziva, izvedla nov javni poziv, so še sporočili z družbe.
Dolga zgodovina nenavadnih incidentov
O družbi Žonta je bilo v preteklosti več pisanja, predvsem so bili nastopajoči bralci ali gledalci, ki so opisovali nepravilnosti. Leta 2019 smo poročali, kako so celjski kriminalisti ovadili tri odgovorne osebe v družbi Žonta, ker naj bi se na Darsov javni poziv za odstranjevanje ovir z avtocest in hitrih cest prijavili s ponarejeno dokumentacijo. Samo nekaj dni kasneje smo pridobili posnetek ustavljanja vozila, ki naj bi bilo pokvarjeno.
Na Darsu so se takrat na omenjene posnetke odzvali in takšno početje označili za prepovedano, nevarno in neprimerno, Policija pa danes sporoča, da ne gre zgolj za prekršek: "V tem primeru je Policija zaznala elemente suma storitve uradno pregonljivega kaznivega dejanja, zato bomo v nadaljevanju zbrali potrebna obvestila in preverili okoliščine dogodka ter o ugotovitvah obvestili pristojno državno tožilstvo."
Prav tako je veliko dvomov vzbujal primer 53 državljanov Moldavije, ki so na silvestrsko noč obtičali v Celju. Zgodba se je nekaj dni razčiščevala, podjetje Žonta je za prepoved vožnje avtobusa prst usmerjalo na Policijo, ta nam je zanikala, da bi izdali to prepoved. Za popravilo avtobusa je podjetje računalo 5100 evrov, avtobus zadrževalo, lastnik avtobusa pa je v primer vpletel odvetnike in dejal, da so bili ogoljufani. Podjetje Žonta je na vse načine želelo dobiti denar, vsa zagotovila, tudi ambasade, niso pomagala, za državljane Moldavije pa je morala poskrbeti civilna zaščita. Naslednji dan je na račun le prišel denar, avtobus pa so vrnili vozniku. Dars je v začetku januarja 2021 te zadeve še preučeval.
Nekaj dni po incidentu z avtobusom pa nov primer nove tožbe, ki se nanaša na podjetje Žonta, v sklopu katere očitajo, da je podjetje makedonski tovornjak kljub plačilu protipravno zaseglo in zaračunalo nenavadno visoke zneske za nepotrebne storitve. Odvetnik družbe Žonta je sicer to zanikal in rekel, da po tovornjak ni prišel nihče. Dars je sicer takrat odvetniku makedonskega podjetja potrdil, da je družba Žonta kršila pogodbene obveznosti.

KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.