Kot so zapisali v družbi Dars, so pripravljeni na letošnjo zimo. Za prevoznost in varnost na slovenskih avtocestah bo v vseh izmenah skrbelo 470 sodelavcev, vzdrževalcev avtocest in hitrih cest z okoli 200 tovornimi in specialnimi delovnimi vozili, opremljenimi s plugi in posipalci.
Za namene posipanja cestišča so zapolnili skladišča soli v avtocestnih vzdrževalnih bazah ter silose ob avtocestnem križu, kjer je trenutno na razpolago skupno okoli 19.400 ton soli. Na zalogi je trenutno tudi 507.000 litrov kalcijevega klorida za preprečevanje nastanka poledice.
Čeprav je bila lanska zima nadpovprečno topla, je Dars med novembrom 2022 in aprilom 2023 83 dni izvajal preventivno posipanje, 21 dni pa so plužili cestišča na posameznih odsekih avtocest in hitrih cest. Izvedli so tudi dve dvodnevni zimski akciji na območju celotnega avtocestnega omrežja.
Za posipanja cestišč so lani porabili 21.900 ton soli ter 309.000 litrov kalicijevega klorida.
Uradni začetek izvajanja cestne zimske službe je od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta oziroma takrat, ko je lahko zaradi zimskih pojavov (sneg, poledica, nizke temperature) ogrožen normalen potek prometa.
Vodja zimske službe v družbi Dars Zvonko Hribernik je ob tem dodal, da so v letošnjem letu uspeli osvežiti nabor svojih vozil oz. mehanizacije. Prevzeli so 30 novih tovornih vozil, vsa pa so opremljena z varčnimi in okoljsko sprejemljivimi motorji in imajo vso potrebno zimsko mehanizacijo.
Dars je zaključil tudi investicijo, s katero je na 15 lokacijah pridobil naprave za pripravo solne raztopine, natrijevega klorida, ki se bo uporabljala za preventivno tretiranje različnih površin, je povedal Hribernik.
Robert Vehovec iz sektorja prometne policije v Upravi uniformirane policije je na novinarski konferenci spomnil, da je od danes za vozila obvezna zimska oprema. Policija na podlagi izkušenj iz preteklih let opozarja, da največ težav na cestah običajno povzročijo vozniki tovornih vozil, ki nimajo ustrezne opreme. "Ko obstanejo na cesti ali ko vozilo zdrsne, lahko pride do situacije, ko zaprejo celo cesto, lahko tudi celo avtocesto," je povedal Vehovec.
Prevoznike poziva, naj poskrbijo, da bodo tovorna vozila ustrezno opremljena. Ko so napovedane zimske razmere, naj se na pot odpravijo samo, če vedo, da bodo lahko kos tem razmeram, je poudaril Vehovec.
Direktor Direkcije RS za infrastrukturo Bojan Tičar je povedal, da skrbijo za 6133 glavnih in regionalnih cest. Letos bo za prevoznost cest skrbelo 951 delavcev, 419 plugov, 201 vlečni posipalec, 202 avtomatska posipalca, 550 kombiniranih vozil. Na zalogi imajo 75.000 ton soli. "Smo pripravljeni, v primeru snega takoj odidemo na cesto," je povedal Tičar.
Mestna občina Maribor je medtem za izvedbo zimske službe Nigrada in njenih podizvajalcev v zimski sezoni rezervirala 1,6 milijona evrov, je danes povedala vodja mestnega urada za komunalo, promet in prostor Suzana Fras. V Nigradu zatrjujejo, da so na zimo pripravljeni, na zalogi imajo tudi dovolj materiala.
Po besedah Suzane Fras so lani za izvajanje zimske službe porabili nekaj manj kot 1,5 milijona evrov, glede na zadnje zime pa pričakujejo, da bo predvidena vsota zadoščala. "Če bo snežnih padavin več, kot jih je bilo v lanski zimi, bomo primorani zagotoviti dodatna sredstva," je dejala.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.