Potem, ko smo na najbolj tragičen način Slovenci pred natanko desetimi dnevi ob naletu romunskega tovornjaka v policijski kombi vnovič spoznali, da je ustavljanje na odstavnem pasu avtoceste smrtno nevarno, je Dars pričel z novo akcijo osveščanja. "Statistika petih let je pokazala, da imamo povprečno osem naletov na leto, od tega štiri nalete na naše delavce, ki na avtocesti izvajajo vzdrževalna dela," je danes dejala strokovnjakinja za prometno varnost Nataša Kovše. "Ta neugodna statistika nam je dala usmeritev, da poizkusimo storiti nekaj na osveščenosti uporabnikov avtocest," je pojasnila razlog za pričetek akcije Niste varni na odstavnem pasu avtoceste.
Odsevni telovnik si morajo nadeti vsi, ne le voznik
"Na odstavnem pasu nikakor niste varni! Zakon določa, da morate ob izstopu iz vozila, ki ste ga ustavili na odstavnem pasu, obvezno nositi telovnik. Iz posnetkov in poročil iz terena sicer ugotavljamo, da večinoma voznik ima ta brezrokavnik, a da ga ostali potniki v avtomobilu nimajo. Vsi morajo to nositi! Vse tudi pozivamo, da se v takšnih primerih čim prej odmaknejo s cestišča, oziroma naj se umaknejo za zaščitno ograjo avtoceste. Preveč je žrtev, med njimi pa so tudi naši sodelavci," se je glasil njen apel na voznike.
V povprečju na odstavnem pasu vsak dan obstanejo štiri vozila
Kot je še dejala, vsak dan zabeležijo najmanj štiri vozila, ki se ustavijo na odstavnem pasu avtoceste. Večinoma gre za okvare, pravijo in dodajajo, da je zaskrbljujoč tudi podatek, da se je tudi statistika pokvarjenih vozil na avtocesti v primerjavi z lanskim letom povečala. "Danes smo imeli že štiri prijave, da je tovorno vozilo obstalo na odstavnem pasu," pravi. Ob tem bi bilo zelo pomembno, da se vozilo čim prej odstrani z odstavnega pasu. V kolikor se nam med vožnjo pokvari avto, moramo prižgati vse štiri utripalke, obleči telovnik in poskrbeti, da ga nadanejo tudi ostali potniki, nato pa varno zapustiti vozilo, namestiti trikotnik, poklicati pomoč ter nanjo počakati za zaščitno ograjo, daleč stran od vozišča. Ulrich Zorin, prav tako Darsov strokovnjak za varnost je dodal, da naj posameznik, ko ustavi zaradi počene pnevmatike, te ne menjuje na strani, kjer vozijo tovorna vozila. Bolje je reskirati nekaj denarja, poklicati pomoč in se izogniti morebitnemu naletu, pravi.
Kot je pojasnil, je generalno gledano prometna varnost dobra. 13,7 odstotkov avtocest je pokritih z avtomatično detekcijo, ta je nameščena v vseh predorih, pokrite pa so tudi trase, kjer so veliki portali z informacijami. Ostali delež so informacije vzdrževalcev, policije in uporabnikov. Zaradi naštetega je misel, da je glavna težava pravzaprav v voznikih samih, upravičena. "Ti vozijo preutrujeni, nepripeti, se nepravilno razvrščajo, hodijo po avtocesti in počnejo ostale napake," je dejal in postregel s podatkom, da je letos na avtocestah umrlo 6 oseb, lani pa 16. Četrtina vseh pešcev, ki so lani umrli v prometnih nesrečah, je umrla na avtocestah. Med najbolj problematičnimi udeleženci je izpostavil predvsem nekatere tovornjakarje, ki ne le, da pogosto vozijo utrujeni, pač pa med tem tudi brskajo po telefonih, s prižganimi računalniki in nepravilno naloženi.
Izpostavili so tudi prepogosto vožnjo v nasprotno smer. "Signalizacija je ustrezna, imamo detekcijo, ki opozarja, a generalni izsledki naših raziskav so, da to počno ljudje namenoma ali pa gre za starejše voznike. Ti nimajo orientacije. Ko se na primer po več letih v tej vročini odpravijo na morje, mimogrede spregledajo vse mogoče signalizacije," pravi in nadaljuje, da bi morali po njegovem mnenju starejši vozniki vsako leto opravljati enake preglede in teste, kakršne opravljajo 20-letniki. Pijani in drogirani vozniki v nasprotno smer najpogosteje zapeljejo namerno. "Nek voznik je vozil 40 kilometrov čez Trojane v nasprotno smer. V pol minute smo ga zaznali, in predore zaprli, a on je slalomiral med vozili. Čez nekaj let se zna znova vrniti na cesto," pravi Zorin in dodaja, da bi morali takšnemu vozniku za vedno odvzeti vsa vozniška dovoljenja, ne le B kategorije. "To so ciljne skupine, pri katerih bi bilo potrebno bolj delati. Mi lahko vedno opozarjamo voznike, dajemo signale, umirjamo promet, a teh početij sami ne moremo zajeziti. Tukaj je važna zakonodaja, šola in vzgoja udeležencev v prometu," pravi.
Kot je nato pojasnila Kovšetova, so ministrstvu poslali dopis, da menijo, da bo potrebno znova bolj podrobno preveriti prometno varnost. "Menimo, da je potrebno preučiti smiselnost spremembe nadzora. Morda se je pametno več ukvarjati z voznikom in vozilom. Ponovno apeliramo, da je potrebno spremeniti predpise, kjer manjka določenih rešitev. Kazen 40 evrov je prenizka, zato marsikdo tvega kršitev, s tem pa povzroča veliko nevarnost. S posredovanjem ene same institucije ne moremo doseči vsega," še pravijo predstavniki Darsa.
Opozorilo pred poletno sezono: Pripravite se na vročino, pripravite se na zastoje!
Žal se tudi to poletje Dars ne bo mogel izogniti vzdrževanju in obnavljanju avtoceste. "Če en cikel obnove vozišč izpustimo, bomo imeli drugo leto velike težave. Delovne zapore bodo še vedno na avtocestah, je pa naš cilj, da so čim krajše in zastoji čim manjši," je pravi Zorin. Kot je pojasnil, večjih del med turistično sezono ne planirajo, ponekod bodo postavljali protihrupne ograje, a voznih pasov ob tem ne bodo zapirali, dela pri Vranskem pa bodo potekala do avgusta. Tam bo zaprt en vozni pas. Vsa vzdrževalna dela, med katera spadajo tudi košnja, odvodnjavanje in barvanje talnih oznak, bodo potekala v času, ko je najmanj gneče na cesti. "Te ekipe lahko v primeru, da nastane zastoj, v trenutku prenehajo z deli," pravi.
Ker so lokacije in čas omenjenih del znani, ljudi pozivajo, da pred odpravkom na pot to tudi sami preverijo in se izognejo morebitni gneči. Podatke lahko dobijo tako na spletni strani Prometno-informacijskega centra, kot tudi na telefonski številki 1970. "Izberite primeren čas, s seboj imejte tekočino, pozorni pa bodite na tuje voznike, ki so lahko zaradi dolge poti utrujeni," svetuje Brane Nastran, vodja Prometno-informacijskega centra.
Če se boste v koloni pravilno razvrstili, boste lahko pot prej nadeljevali
Beseda je znova tekla tudi o pravilnem razvrščanju. "Razvrščajte se pravilno, skrajno levo in desno, da bo intervencija hitrejša. Tudi vi boste šli lahko tako hitreje naprej. Apeliramo na slovenske voznike, da naj bodo zgled tujim," še pravi in dodaja, da se je potrebno tako razvrstiti tudi v primeru zastojev, ki niso posledica prometne nesreče.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.