Spomnimo, v prometni nesreči, ki se je zgodila nekaj minut čez 17. uro v ponedeljek, je umrl 30-letni voznik tovornega vozila, ki je poškodbam podlegel v bolnišnici. Nesreča se je zgodila, ker je na tovornem vozilu počila pnevmatika, zato je vozilo sprva zaneslo levo, nakar se je prevrnilo, nekaj časa drselo, nato pa trčilo v kovinsko varnostno ograjo. Pri trčenju se je razsul tovor, ki je poškodoval dve nasproti vozeči vozili. Policisti so z ogledom kraja nesreče ugotovili, da voznik prevrnjenega tovornega vozila med vožnjo ni uporabljal varnostnega pasu, saj ga je pri prevrnitvi vozila vrglo iz kabine tovornega vozila.
Iz Darsa so nam odgovorili, da v primeru podobnih težjih nesreč v območju zelo pogostega prometa, kar južna ljubljanska obvoznica je, vedno ravnajo po ustaljenem postopku.
"V konkretnem primeru smo najprej pristopili k reševanju ponesrečenega voznika, ki so ga reševalci po enournem trudu sicer oživili, a je žal kasneje v bolnišnici podlegel poškodbam. Takoj zatem smo z našimi pogodbenimi izvajalci odvozov vozil z avtocest (angažirana sta bila dežurni in dodatni izvajalec, oba z vsemi svojimi zmogljivostmi) pristopili k odstranjevanju posledic nezgode," je zapisal Marjan Koler z Darsa. Postavili so tudi zastore za preprečevanje pogleda na mesto nesreče.
Z obeh smernih vozišč so morali odstraniti tudi približno 80 m3 raztresenega tovora, ki ga je prevažal voznik tovornega vozila, nato pa opraviti še končno čiščenje obeh smernih vozišč, razlaga Koler. "Pri odpravljanju posledic nezgode je bila angažirana celotna razpoložljiva operativna posadka naše Avtocestne baze Ljubljana, vključno z njeno izpostavo na Dobu, ki je štela skupaj z vodjo akcije 12 ljudi, z vso potrebno mehanizacijo in opremo, ki jo uporabljamo ob podobnih težkih prometnih nesrečah z obsežnimi posledicami na cestni infrastrukturi," še poudarja.
Posledice nesreče, ki se je zgodila v ponedeljek zvečer, so odstranili istega dne pred 22. uro, s sanacijo poškodb na infrastrukturi pa so nadaljevali do pol dveh zjutraj. Naslednjega dne od 5. ure dalje pa so se dela nadaljevala, saj je bilo treba popraviti jekleno varnostno ograjo. Delavci AC baze Ljubljana so jo odstranili, nato pa je pogodbeni izvajalec med 9. in 13.30 opravil zamenjavo ograje.
"V vmesnem času so naši delavci izvršili tudi lokalno popravilo poškodovanega asfalta na prehitevalnem pasu v smeri proti Kopru in sanirali poškodovan sredinski del ločilnega pasu," je še dodal Koler.
Na očitke, da bi lahko stvari speljali drugače, brez popolne zapore obeh prehitevalnih pasov, odgovarjajo: "Posledic takšne nesreče se do jutranje konice brez nedopustnih varnostnih tveganj ne bi moglo odpraviti v nobenem primeru. Praksa naših kolegov iz Avstrije, Italije in Nemčije je popolnoma enaka, pri odpravljanju posledic je vrstni red reševanja enak, zaradi varnosti pa se tudi oni poslužujejo zapor prehitevalnih pasov vse do tedaj, dokler varnostna ograja v ločilnem pasu ni popravljena. Tudi pri njih velja, da se popravila varnostne ograje v nočnem času ne izvajajo, saj, enako kot pri nas, pogodbeni izvajalci teh del niso v stalni pripravljenosti".
Na Darsu poudarjajo, da se bližnjic, ki bi vključevale hitrejše, polovične in varnostno sporne rešitve, ne poslužujejo. Pri tem dodajajo, da se skrb za varnost prometa in varno cestno infrastrukturo včasih (žal) medsebojno izključujeta z ustrežljivostjo in všečnostjo uporabnikom.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.