Slovenski žičničarji bodo prvič izkusili nov sistem obračuna omrežnine. Ocen, koliko jih bo po žepu udarila nova ureditev, še nimajo. Učinka še niso izračunali, a si ne zatiskajo oči: spremenjen obračun omrežnin bo pošteno udaril tudi slovenska smučišča.
"Ni nam bila dana priložnost tega prehoda, kot je bila dana denimo gospodinjstvom. Verjamem, da še obstajajo možnosti, da do vseh teh izenačitev pogojev pride, da bomo lahko vračunali v cene in razumeli te podražitve," pravi predsednik Združenja žičničarjev Slovenije Boštjan Paradiž. "Ko imamo tistih pet oziroma šest dni pogojev za delo, moramo delati, takrat se ne sprašuješ, koliko stane elektrika, in ne sprašuješ se, kateri del dneva je, ampak vse sile so usmerjene v to, da naredimo dovolj tehničnega snega, da bomo potem lahko vso sezono smučali," še pojasni.
Za zimske delavce je prilagajanje delovanja na ure cenejše elektrike nemogoče. Umetno zasneževanje je vezano zgolj na vremenske pogoje. "Za izdelavo tehničnega snega so ta okna, ko so pogoji ustrezni, teh je vedno manj. In takrat je potrebna največja moč, ki jo imamo na voljo, se pravi največ topov, primerno ohlajena voda in veliko te in takrat je to treba izkoristiti. In tega se ne da planirati," se strinja direktor združenja Slovenia outdoor Matej Kandare.
A to je problem, ki ga smučarji letos na vozovnicah še ne bomo občutili. Petodstotna podražitev vozovnic naj bi bila posledica splošne draginje, predvsem dražje delovne sile, pravijo žičničarji.
Želijo si, da smučanje ostane doma, za kar pa je nujen posluh države, lokalnih skupnosti in vodstev smučišč, pravijo.
Začetek sezone še pred koncem meseca?
V tem tednu so sicer začeli zasneževati na Kopah in Krvavcu. Ob nadaljevanju ugodnega vremena bi naprave lahko zagnali že pred koncem meseca.
"V poznih popoldanskih urah nam je uspelo, tako da smo prižgali topove na Zvohu in vrh Krvavca in v bistvu vso noč uspešno zasneževali, tako da upamo, da bo sezona zelo kmalu in da bo tudi naravnega snega dovolj," pravi Barbara Trebušak iz RTC Krvavec. "V naslednjem tednu se nam obeta nekaj mraza in računamo, da sezona štarta pri nas na Kopah že 29. novembra," dodaja Paradiž. V Kranjski Gori bodo zimsko sezono začeli s ski openingom v sredini decembra: "Res upamo, da nas letošnja zima obdari z obilico snega, da res lahko goste povabimo v Kranjsko Goro, v zasneženo Kranjsko Goro," pravi Katja Hartman iz Turizma Kranjska Gora.
Razlog za zagret začetek sezone pa je lanska, skoraj 80-milijonska investicija v novo infrastrukturo devetih smučarskih središč.
Temperature niso dovoljevale zasneževanja, Kanin pa ga je imel šest metrov
"Lanska zimska sezona je pokazala, da imajo nižje ležeča smučišča težavo s snegom, tudi tista, ki imajo umetno zasneževanje oziroma tehničen sneg. Ker temperature tega niso dovoljevale. Kanin je imel pa v lanski sezoni 6,5 metra snega," pravi direktorica Sončnega Kanina Manuela Božič Badalič. Od lanskega septembra namreč Kanin stoji, nehala je delovati kabinska žičnica. "In na potezi je zdajle ministrstvo za infrastrukturo, občina je poslala pobudo v tem smislu, da je možen tudi prenos na državo. Zemljišč in tudi opreme. Vendar seveda z neko zavezo, da država potem tudi zgradi novo krožno kabinsko žičnico in poveže Kanin spet z Bovcem," dodaja Božič Badaličeva.
Tudi ugašanje smučišč je eden od razlogov za pobeg Slovencev na tuja smučišča. "Karte bodo v povprečju za 5 odstotkov dražje, ampak z vsemi temi novostmi, ki smo jih imeli, smo zelo konkurenčni proti tujini, kjer so cene kart do 30, 40 odstotkov dražje od naših kart," dodaja Paradiž.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.