Kot dodajajo, je današnji človek je, kakršen je, tudi zato, ker se je skozi vso svojo zgodovino razvijal v nerazdružljivem sobivanju z živalmi. "Če živali imamo, gojimo, uporabljamo v svoje dobro, potem je naša moralna dolžnost, da zanje skrbimo na način, ki jim ne povzroča nepotrebnega trpljenja in jim omogoča, kar sodobna stroka dobrobiti živali imenuje življenje, ki ga je vredno živeti," poudarjajo.
Etika ravnanja z živalmi se danes odraža tudi v zakonodaji številnih držav. Pri tem je v mnogočem vodilna Evropska unija, ki na to opozarja že v svoji temeljni listini.
Na upravi sicer poudarjajo, da so predpisi, ki urejajo vprašanja zaščite živali, v večini primerov napisani kot seznam zahtev, ki jih je treba izpolnjevati, da bi živali zagotovili minimalne pogoje za bivanje, ki ji ne bo povzročalo trpljenja: "Skrbnik živali, ki izpolnjuje te zahteve, torej zagotavlja najmanj, kar je po mnenju zakonodajalca potrebno za vzdrževanje določene stopnje dobrobiti živali. Predpisani standardi so tudi edino merilo, na osnovi katerega delujejo uradni organi nadzora. Pogosto se namreč dogaja, da je za žival poskrbljeno v skladu z zakonodajo, hkrati pa je videti, da je dobrobit te živali ogrožena."
Pristojni tukaj vidijo veliko vlogo nevladnih organizacij, ki delujejo na področju zaščite živali. "Številni lastniki in skrbniki živali so nevedni o načelih ustrezne oskrbe za živali. Pomoč in nasvet tistih, ki vedo, kako živali pomagati, je lahko zelo dobrodošla. Še več. Veliko bolj učinkovito je preprečevati nepravilnosti z nasvetom in učenjem, kot pa s kaznovanjem, ko je nepravilnost že storjena in jo je ugotovil nadzorni organ," pravijo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.