Na današnji dan, 25. marca, praznujejo mame. Prvič so materinski dan enotno praznovali v ZDA. V Evropi so ga začeli praznovati po drugi svetovni vojni, vendar ob različnih datumih. Sprva so določili datum 15. maj, potem pa so ga prestavili na 24. marec. Na materinski dan so bile razne prireditve na šolah, pa tudi drugod. Na proslavah so otroci navadno recitirali pesmi, posvečene materam, velikokrat pa so zaigrali tudi krajšo igrico, ki je prikazala nesebično ljubezen mater.
Po drugi svetovni vojni pa se materinski dan v Sloveniji zaradi praznovanja dneva žena sicer praviloma ni praznoval, zadnja leta pa spet dobiva svoje mesto v javnem življenju. Otroci mamam v znak hvaležnosti podarijo cvetje ali drugo darilo, z različnimi pozornostmi se nanj spomnijo znotraj družin, pa tudi v šolah in drugod. Slovenija je edina država, ki ga praznuje na ta dan.

Prvič mamice pri starosti malo čez 29 let
Kot vsako leto, je tudi letos statistični urad pripravil nekaj podatkov. V letu 2017 je bila povprečna starost ženske ob rojstvu otroka 30,9 leta, tistih, ki so rodile prvič, pa 29,4 leta. Za primerjavo - ob koncu 19. stoletja je bila povprečna starost žensk ob rojstvu otrok 32 let. Potem se je zniževala in do konca sedemdesetih let prejšnjega stoletja dosegla najnižjo - 25,3 leta. Od takrat dalje narašča. Podobno velja tudi za starost žensk ob rojstvu prvega otroka. Najnižja - 22,7 leta je bila zabeležena v sredini sedemdesetih let prejšnjega stoletja, od takrat pa narašča.
V letu 2017 je v Sloveniji rodilo 19.882 žensk, za primerjavo - to je 80 manj kot v 2016 in približno toliko kot pred 25 leti. 9.268 žensk od teh je rodilo prvič - to je skoraj 400 manj kot v 2016 in približno toliko kot pred 12 leti. Rodile so 20.241 otrok - to je pol manj, kot se jih je rodilo letno v sredini šestdesetih in sedemdesetih let prejšnjega stoletja.
Najnižja stopnja rodnosti v letu 2003
Celotna stopnja rodnosti oz povprečno število živorojenih otrok, rojenih v koledarskem letu, na eno žensko v rodni dobi (15–49 let) je bila leta 2017 1,62 – toliko kot pred 30 leti. V letu 1950 je bila 3. Najbolj se je zniževala v desetletju po letu 1980 - v tem obdobju se je znižala z 2,1 na 1,5, najnižjo vrednost pa je dosegla v letu 2003 (1,20). Od leta 2003 dalje postopoma narašča. Hkrati z zniževanjem celotne rodnosti se je spreminjala tudi povprečna starost žensk ob rojstvu otrok: najprej se je zniževala, nato pa zviševala.
Povečal se je delež žensk, ki so rodile dva otroka
Na statističnem uradu še ugotavljajo, da je mam čedalje več, a hkrati je otrok čedalje manj. Med ženskami, ki so bile 1. 1. 2018 stare 15 ali več let, so bile matere povprečno tri od štirih. Več kot polovica od teh je rodila po dva otroka, povprečno vsaka peta je rodila po enega otroka, 15 % jih je rodilo po tri otroke, 5 % pa po štiri ali več otrok. Povprečno ena od štirih žensk te starosti pa materinstva ni ali še ni doživela.
A tudi to se je spreminjalo skozi čas. Po podatkih iz popisa prebivalstva pred 70 leti je bilo med ženskami, starimi 15 ali več let, 45 % takih, ki niso rodile. Tiste, ki so rodile, pa so rodile po več otrok, kot jih rodijo danes; 43 % teh je rodilo po najmanj štiri otroke, povprečno vsaka četrta po enega otroka, 19 % po dva otroka in 15% po tri otroke.
Skozi desetletja se je delež žensk, ki niso rodile, zniževal. Zniževal pa se je tudi delež predvsem tistih žensk, ki so rodile po štiri ali več otrok. V sedmih desetletjih je padel na osmino vrednosti iz leta 1948. Hkrati se je povečal delež žensk, ki so rodile po dva otroka. V letu 1948 je rodila po dva otroka vsaka peta ženska, v začetku 2018 je bilo takih skoraj trikrat več.

Usklajevanje materinstva in kariere
Kot vemo je eden od pomembnih izzivov, s katerimi se soočajo matere – usklajevanje materinstva in službenih obveznosti. Po podatkih Eurostata za leto 2017 se je Slovenija po stopnji delovne aktivnosti mater, starih 25–54 let, uvrstila med prve tri države članice Evropske unije.
Stopnja delovne aktivnosti mater, starih 25–54 let, z enim otrokom je v Sloveniji znašala 84% (ali 10 odstotnih točk več od povprečja v celotni EU), z dvema otrokoma 88% (ali 15 odstotnih točk več od povprečja v EU), s tremi ali več otroki pa nekaj več kot 80 % (ali 23 odstotnih točk več od povprečja v EU), so zapisali na statističnem uradu.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.