Hrvaški minister za okolje Božo Kovačević meni, da hrvaška vlada sporazuma ne bo podpisala. Hrvaški okoljski minister je sicer kasneje v izjavi za Hino povedal, da naj se njegove današnje izjave v zvezi z Nuklearno elektrarno Krško (NEK) ne jemlje kot nasprotovanje podpisu sporazuma o NEK, ki naj bi ga ob navzočnosti predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške, Janeza Drnovška in Ivice Račana, podpisala minister za okolje in prostor Janez Kopač in hrvaški minister za gospodarstvo Goranko Fižulić. Kot je pojasnil Kovačević, se bodo s podpisom sporazuma odprle možnosti in podrobnejša vprašanja za različne načine shranjevanja jedrskih odpadkov in ob tem dodal, da bo hrvaško ministrstvo za okolje v tem sporazumu upoštevalo vse mednarodno priznane kriterije za shranjevanje jedrskih odpadkov.
Kovačević je na torkovem srečanju z novinarji dejal, da sedanja različica sporazuma med Hrvaško in Slovenijo o NEK ni zadovoljiva zaradi neprimernega načina opredelitve, ker niso natančno kategorizirane vrste jedrskih odpadkov in njihovo shranjevanje.
Kovačević je sicer ponovno izrazil prepričanje, da hrvaška vlada v sredo ne bo podpisala sporazuma o statusu in lastništvu NEK, če ne bodo znani vsi parametri, med drugim tudi natančni finančni izračuni stroškov zbiranja odpadkov.

Podpisu sporazuma nasprotujejo tudi prebivalci Posavja, ki so ustanovili posebno organizacijo Svet pokrajine Posavje. Njihovi člani so prepričani, da je sporazum škodljiv tako za Slovenijo kot za Posavje. V protestnem pismu so zapisali, da bodo v primeru, če bo slovenska vlada pogodbo podpisala, seznanili širšo javnost o spornih določilih pogodbe in uporabili vsa sredstva, da preprečijo ratifikacijo v državnem zboru.
Najbolj problematičen je sporazum v delu, ki govori o ravnanju z radioaktivnimi odpadki. Problematično je tudi zbiranje denarja, saj hrvaška stran za jedrske odpadke ne bi več plačevala nam, pač pa bi ga zbirali na Hrvaškem. S tem ne bi imeli nikakršnega nadzora nad plačevanjem in zagotovil, da bo Hrvaška nadaljevala s plačevanjem.
Slovensko-hrvaški sporazum, ki med drugim predvideva solastništvo NEK v razmerju 50:50, ima naslov Pogodba med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške o ureditvi statusnih in drugih pravnih razmerij, povezanih z vlaganjem v Nuklearno elektrarno Krško, njenim izkoriščanjem in razgradnjo. Takoj po uveljavitvi sporazuma bo ELES GEN, hčerinsko podjetje Elektra-Slovenije (ELES), sklenil družbeno pogodbo s Hrvatsko elektroprivredo (HEP). Po tej pogodbi se bo obstoječe javno podjetje NEK d.o.o. preoblikovalo, slednjega pa bosta na enakopravni osnovi upravljala omenjena družbenika.
Hkrati bo prenehala veljati uredba slovenske vlade, ki je nuklearki poleti 1998 omogočila začasno statusno preoblikovanje v skladu s slovensko zakonodajo, dokler ne bo uveljavljena meddržavna pogodba o NEK. Tako bo hrvaško elektrogospodarstvo s 1. julijem 2002 znova začelo jemati polovico v NEK proizvedene električne energije.